Doğalgaz Dönüşümü [YARDIM]

sapphire

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eski evde 2 daire yaklaşık 120 metrekare'den 8-9 ton kömür kullanıyorduk.Kömüre gelen zamlardan sonra kömür+bakan kişi maliyeti+kazanın elektrik gideri daire başına 400-500'ü bulmaya başlayacaktı,ilave olarak elektrikli şofben ve tüp kullanıyorduk.Yeni evimizde doğalgaz aldık,dublex 4 yanı açık,bina yeni daha önce hiç ısıtılmamış,mantolama yok sadece izotuğla var,pencereler çift cam ama sürgülü olduğundan biraz da olsa kayıp var,ısıtılan alan yaklaşık 180 metrekare,kombi Beretta 32000'lik yoğuşmalı,Ocak ve Şubat faturaları 480-530 tl geldi,tüketim takibime göre Martta 250-280'e düşecek.Ocak ve Şubat buranın şartlarına göre aşırı soğuk geçti hemen hemen her gece -5,-6'yı gördük.Önümüzdeki sene bu faturalar biraz daha azalır,Aralık-Ocak 350-380,diğer aylar 280-300 gibi tahmin ediyorum,muadili evler zaten bu civarlarda sarfediyor tabii doğalgaza zam gelmezse:)Apartmanlar için doğalgaz bence en mantıklı çözüm.Merkezi sistem düşünmüyorsanız ve kombi dışında farklı bir alternatif arıyorsanız doğalgaz sobasını da araştırabilirsiniz.

Son düzenleme:

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Ve yine ben... :)

Maalesef muhalefetim işe yaramadı ve binanın doğlagaz dönüşümü yapılmaya başlandı. Alt iki komşum dönüşümü tamamladılar bile. Temmuz ayına kadar benim de bu işi halletmem gerekiyor.

Kombi seçimini yapmak üzereyim fakat internet ile buradan aldığım fiyatlar arasında bir hayli fark var. Örneğin:

http://www.bykombi.com/Demirdokum-Nitromix-Yogusmali-Kombi-247-kw-21242-kcalh,PR-355.html

http://www.hepsiburada.com/Liste/demirdokum-nitromix-premix-yogusmali-kombi-p-24-dg/productDetails.aspx?productId=evdemirnitromixp24&categoryId=17723

Bu iki sitede aynı kombi fiyatı arasında 500 TL fark var. Bayiden aldığım fiyat 2050 TL. Bu farklılıklar neden kaynaklanabilir? Kombi aynı kombi değil mi?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Aykan ben bu ülkenin fiyat politikasını bu yaşa geldim hala anlamış değilim. Kör tuttuğunu öper diye bir söz vardır ama bakıyorum artık o söz de hikaye olmuş durumda. Aynı mal aynı şehirin aynı semtinde (dükkan kira açısından) farklı fiyatlara satılıyorsa pahalı satan öpme işini diğerlerinden daha iyi biliyor demektir. Bir zamanlar zabıta bizim bakkala "malların etiketleri eksik, olanlarda da fiyatları fazla yazmışsın" diye okkalı bir ceza kesmişti. Şimdi mallara etiket daha ziyade kampanya yapılınca konuyor :).

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Aykan ben bu ülkenin fiyat politikasını bu yaşa geldim hala anlamış değilim. Kör tuttuğunu öper diye bir söz vardır ama bakıyorum artık o söz de hikaye olmuş durumda. Aynı mal aynı şehirin aynı semtinde (dükkan kira açısından) farklı fiyatlara satılıyorsa pahalı satan öpme işini diğerlerinden daha iyi biliyor demektir. Bir zamanlar zabıta bizim bakkala "malların etiketleri eksik, olanlarda da fiyatları fazla yazmışsın" diye okkalı bir ceza kesmişti. Şimdi mallara etiket daha ziyade kampanya yapılınca konuyor :).

Dur Savaş Abi, öpme işini karıştırma. Zaten durup dururken en az 5000 TL'lik zarara girdim. Bir de öpücük çıkarsa vay bana vaylar bana!.. :)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Daha bunun seramik tamiri var, boyası badanası var, temizliği var, güvence parası var, abone parası var yani var oğlu var :), bunca cefanın mükafaatı ise ekonomik, zahmetsiz ve temiz bir ısınma. Bir kaç kış sezonu geçirirsen pişman olmayacağına eminim.

44kartal

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gaziantep gibi bir şehirde daha fazla seçenek bulabilirsin diye düşünüyorum