Dizel Partikül Filtresi

Roland

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Dizel Partikül Filtresi

Yeni Astra kullanıcısı olarak ben de bununla karşılaştım. Düşük devirde kullanmaktan dolayı filtre kendini temizlemeye fırsat bulamıyor ve bu uyarıyı veriyor sanırım. Kitapçıkta da bu yönde anlatılıyor.

2-3 gündür yakıt tüketimini ne kadar düşürebilirim diye deney amaçlı gaza basmadan kullanmaya çalışıyordum. Kullandığım mesafeler de kısa ve hızlanmaya müsait olmayan mesafeler olunca sürekli düşük devirde kaldı motor. Bunun üzerine önce dün sonra bugün bu uyarıyı verdi. Akşam çevre yoluna çıkayım da 15-20 dakika yüksek hızda kullanayım bakalım.

nihat1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Dizeli en az 3000 devirde kullanmanızı tavsiye ederim
2000-2500 devirde kurumu motor tam atmadığından
Partikül Filtresinin dolma riski artıyor malesef .

Roland

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

nihat link' Alıntı:
Dizeli en az 3000 devirde kullanmanızı tavsiye ederim
2000-2500 devirde kurumu motor tam atmadığından
Partikül Filtresinin dolma riski artıyor malesef .

Normalde 2500 devirin üzerinde kullanmaya çalışırım, eski aracım da dizeldi. Ama dediğim gibi 2-3 gündür yakıt tasarrufu olur mu diye deneme yapıyordum. Zaten düşük devirde kullanmanın gram zevki de yok, 3'ün 5'ün hesabını yapmayı bırakıyorum şu dakika itibariyle. :D

Yalnız aracın ekranında vites değiştirin uyarıları hep düşük devirlerde çıkıyor. O neden öyle? Onu önemsememek gerekir herhalde.

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş

Dizel için maksimum tork bandı 2000-2500 devir aralığı ekonomik sürüş için güzel. DPF için sürekli devirli kullanmaya gerek yok 150-200 km'de birkaç km devirli kullanmak yeterli.

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Vites aralıklarını özellikle ilk 2-3 geçişi 3-4 geçişini 3bin devire yakın yapar iseniz zaten 4-5 arası 2500-3000 arası ideali yaparsanız hiç bu uyarıyı görmezsiniz.20bini geçtik daha hiç çıkmadı. Aracı süründürmeyin :)

Roland

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Roland link' Alıntı:
Yeni Astra kullanıcısı olarak ben de bununla karşılaştım. Düşük devirde kullanmaktan dolayı filtre kendini temizlemeye fırsat bulamıyor ve bu uyarıyı veriyor sanırım. Kitapçıkta da bu yönde anlatılıyor.

2-3 gündür yakıt tüketimini ne kadar düşürebilirim diye deney amaçlı gaza basmadan kullanmaya çalışıyordum. Kullandığım mesafeler de kısa ve hızlanmaya müsait olmayan mesafeler olunca sürekli düşük devirde kaldı motor. Bunun üzerine önce dün sonra bugün bu uyarıyı verdi. Akşam çevre yoluna çıkayım da 15-20 dakika yüksek hızda kullanayım bakalım.

Bu gece çıktım yüksek devirli kullandım bi 15-20 dakika. Araç bariz bir şekilde filtreyi temizledi. Devirinden, motor sesinden, anlık tüketiminden anlaşılıyordu. Işıklarda durduğumda start-stop'a girmedi, anlık tüketim sıfıra düşmedi. Parkedip araçtan inince yanan partiküllerin kokusunu da duydum. 2 saat kadar oturup eve döndüm. Dönüşte filtre temizleme devreye girmedi. ևoğunu temizledi herhalde.  battle_Teroriste

Erhan42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aracım 27bin km'yi geçti. DPF temizliği uyarısı hiç almadım. Gizli temizliği yaptğını gördüm ama dediğim uyarı hiç olmadı. Sürüş tarzım genellikle 2000-2500 devir aralığındadır. Uzun yol kullanımları haricinde 3000 deviri hiç görmem (birileri sıkıştırmıyorsa) ama 1850 devirin altına da düşmemeye özen gösteririm. Yakıtımı aracımı aldığım ilk günden beri Shell den alırım. (Önceleri V power sonra V power nitro. Hiç Full Save almadım). Şehir içi kullanımım çoğunlukladır. Yazları uzun yola çıkarım. Şehir içinde bile aracımı stop etmeden 20 saniye kadar beklerim. Uzun yol kullanımlarında bu süre 1 dakika yada daha fazla beklerim. Dediğim gibi 27bin km'yi geçmiş olan aracım daha hiç uyarı vermedi.

ugurer53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Benim araç şuanda 8400 de. Sürekli yakıtımı opetten alırım. Bende şuana kadar sürüşe devam yazısı almadım. Ama işten gelince rölantide 1.4 yakıt tüketimi gördüm. 4-5 dk rölantide çalışıp 0.3 düşünce yakıt tüketimi o zaman stop ettim hep.

cekY

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

45bin kilometreye kadar geldim, hiç uyarı görmedim. Zaman zaman rolanti devri yüksek oluyor veya dalgalanmalar oluyor. Sanırım temizlik yapıyor o zamanlarda.  :)

Xodor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Selam arkadaşlar, benim arabamda 7000 km'yi gördü ve şimdiye kadar 2 kere sürmeye devam edin uyarısını verdi.Temel sorunumun farkındayım. sorun şu araç sürekli şehir içinde kullanılıyor olmam,ve iş yerim ile ev mesafemin 3-4 km olması. Doğal olarak sabahları iş yerine vardığımda, çoğu zaman daha motor tam ısınmamış oluyor.

Aracı ilk aldığımda önceden 1.4 tsi 6 ileri manuel'den gelen alışkanlıktan ötürü, çok düşük devirde kullanıyordum aracı. Dizeli alıştıktan sonra 2000-3000 devir bandında kullanmaya çalıştım. Hatta dpf uyarısı almamak için ara ara 3000 devirde sabit kullandım aracı. Ama yinede bu durumumun önüne şehir içinde geçmek zor gibi.

Yakıt meselesine gelince şimdiye kadar hep shell nitro dizel, koydum araca. Sadece bir kere total üst kailte olan dizelle fulledim ve hemen dpf uyarısı aldım. Shell'ide mersin hayvafi petrolden alıyorum bu arada, yurtkurun yanında olan( varsa mersinde tavsiye ettiğiniz bir yer çekinmeyin:) )

----Not düşmek isterim, depoyu shell nitro ile fulleyip mersin ankara yaptığımda, yol bilgisayarı menzil için max 890 falan km gösterdi. totalde daha fazlasını yaptı ama yol bilgisayarında 900 'ü göremedim. total ile doldurduğumda ise direk 990 falan km yi gördüm.  Ancak ilk dpf uyarımı da total ile yaptığım uzun yol dönüşünde aldım.-----

Sadede gelecek olursam, ağırlıklı şehir içinde kullanan ve benim gibi takıntılı olan tipler için bu dpf uyarısı büyük sıkıntı. Bu kadar çabuk dolması ise hiç kabul edilebilir bir durum değil. Ben hızlı kullanmayı da severim ama şehir içi günlük kullanımda da motor sesini çok almadan lokum kıvamında gitmeyi tercih ederim ve motor sesini çok duymamak için max 2000-2500 devir aralığında sürerim aracı. Peki ben sürekli fazladan yok yapmak yada gereksiz devirli kullanmak zorunda mıyım aracı ?