Dizel Partikül Filtresi

Turmalin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selamlar arkadaşlar.֖ncelikle forumun böyle çok daha güzel olduğunu belirtmek isterim. Hayırlı olsun.
Arkadaşlar daha önceki forumda bahsetmiştim ama tekrar karşılaşınca burada sizin fikirlerinizi almak istedim.
Aracım 1,3 dizel Astra J. Henüz 450 km de. Aracı 24.12.2010 tarihinde teslim aldım ve Shell'de depoyu fulledim.
180 km şehirdışı yoldan sonra hep şehir içi kullandım. Araç 300 km de iken''Dizel Partikül filtresi dolu sürmeye devam edin'' şeklinde
bir uyarı ile karşılaştım. Sürmeye devam ettim ve yaklaşık 5-6 dk içerisinde bu uyarı kayboldu.Sanırım filtre temizleme işlemi gerçekleşti.
Bu gün sabah tekrar aynı uyarı ile karşılaştım.İşe gelmek zorunda olduğumdan dolayı  aracı kullanmadım.
Opel asistansı aradım ve durumu bildirdim.Oradaki arkadaş  durumun normal olduğunu söyledi. 450 km'lik bir kullanımda 2 kere filtre temzileme
işlemi normalmiş. Araç yeni olduğu için filtre içerisindeki sensörlerin henüz çok yeni olduğunu ve çok hassas olduklarını, dolayısıyla filtredeki değişimlere
karşı çok  hassas olduğunu söyledi. Ayrıca bulunduğum yerde osijen çok fazla olmasının de buna neden olabileceğini söyledi.
Yaşadığım yer ufak bir ilçe olduğu için aracı mecbur soğuk kullanıyorum. Araç ısınmaya fırsat bulamıyor neredeyse.Kış olduğu içinde şehirdışına çıkamadım.
Bu durumu siz nasıl değerlendiriryorsunuz fikirlerinizi almak isterim.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Dizel Partikül Filtresi

merhabalar öncelikle hoşgeldiniz
Kitapçıkda da bahsettiği üzere filtre belirli aralıklarla kendini temizlemekte, bu temizleme işlemini gerçekleştirmek için de
araç çalışır ve gidiyor vaziyette olması gerekiyor
ancak ben aracı alalı yaklaşık 2 ay oldu ve çalıştığım ilçe benim de soğuk şu anda 2255 km deyim filtre temizleme işlemi henüz gerçekleşmedi
Ben % 70 şehirdışı kullandım, belki siz sürekli şehiriçi kullandığınızdan olabilir, bir de aldığınız mazota da dikkat edin ondan da yapmış olabilir
servis normal demişse şimdilik bir problem görünmüyor gibi ancak böyle kısa bir sürede Dizel Partikül Filtresinin devreye girmesi de oldukça tuhaf geliyor

Resimde de görüldüğü üzere 4200 km lerde temizliğe başladı. O kadar şehir gezdim izmir, ankara, manisa, denizli
ama araç temizliği İstanbulda yapmaya karar verdi :)
Gördüğünüz üzere temizlik başlayınca araç bilgi ekranın da uyarı vermekte ve sağ da da simgesi çıkmaktadır
Daha önce simge çıkmıyor denilmişti, ama temizleme olurken sağda bir simge çıkıyor
Temizleme yaklaşık olarak 15 dk sürdü

Astra J Dizel Partikül Filtre Temizlemesi ([url=http://www.opelsizasla.com]www.opelsizasla.com)[/url]

partikul.jpg

ercub

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

selamlar. benimde partikül filtrem 1600 km. dolaylarındayken uyarı verdi. sıkışık trafikteydim. 10 dak. sonra uyarı yazısı söndü. dur kalk yoğunluğu kadar mazot almak için sarı ışığın beklenmemesi gerektiğini düşünüyorum. Birde dün akşam shellden vpower-gtl aldım. fiyatı 30 kuruş kadar pahalı ama pahalıysa vardır bir hikmeti deyip doldurduk. 2-3000 km.de bir bu mazotu kullansak faydası olur mu acep. yoksa aynı mazotla devam edip gtl'e hiç bulaşmamak mı lazım. konu hakkında fikri ya da bilgisi olan arkadaşların görüşlerini öğrenmek isterim.

Turmalin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Kitapçıkda da bahsettiği üzere filtre belirli aralıklarla kendini temizlemekte, bu temizleme işlemini gerçekleştirmek için de

Hakan bey cevap için teşekkürler.Aracı aldıktan sonra 1 defa yakıt aldım onu da shell'den aldım. Bilmiyorum belkide yakıttandır.
Ama  shell'den yakıtı iyi olduğunu duyduğum için aldım aslında. Oturduğum ilçede shell olmadığı için Petrol ofisinden almayı düşünüyorum.
Birde öyle deneyelim bakalım. 16 günde 2 defa böyle uyarı vermesi bana da garip geldi. Serviste ki arkadaşta bir gariplik olabilir, bir uğradığınızda kontrol
edelim dedi ama opel asistansdaki yetkili normal olduğunu söyledi. Bu böyle giderse canım bayağı sıkılacak gibi. Neticede küçük bir ilçede oturuyorum.
Dizel partikül filtresi temizlenecek diye sürekli uzun yola çıkacak halim yok.
Bakalım hayırlısı olur inşallah.  aaaa

tiamol

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

arkadaslar sizin araclarda filtre kendini temizlerken uyari isigi mi yaniyor? benimki nerdeyse 16.000 km oldu ben daha isigin yandigini gormedim ama temizleme islemini yaptigini yakit tuketiminin yukselmesinden ve motor sesinin degismesinden anliyorum ayrica bu islem surerken arabayi sondurup inince inanilmaz bir yanik kokusu oluyor. ama bunu aracimi teslim alirken servise bir danisayim.

serhatcekmez

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Merhaba arkadaşlar bende aracımı yeni aldım opetten yakıtımı fulledim. Hep şehir içerisinde kullandım 250 km de aracım partikül filitresi temizleniyor uyarısı verdi. Aracımla gideceğim yere vardım 10 dk lık bi yol, fakat hala uyarı gitmeyince dolaştım biraz daha tabi işim yoktu tesadüfen. Uyarı cıktığında aracı sürecek pozisyonumuz yoksa ne yapmalıyız birde ortalama bir km degeri yokmu her 100 de 1 her 500 de 1 gibi ?

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

filtre temizleme yapılırken kesinlikle yola devam edilmeli
hatta şehir içi değilde uyarı bitene kadar uzun yol yapmalasınız ki temizleme işlemi hızlı gerekleşsin
Anlaşılan arada bir aracı gezintiye çıkarıcaz :D

daskinoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

arkadaşlar aracım 1050 km de...bugün eve gelirken,garaja girerken bir koku aldım..debriyaj baskı balatası kokusu değildi..dışardan(dışarda da inşaat/tadilat var,mermer kesilirken çıkan koku gibi) sandım..aracımı parkettim...rölantide normalda ısınmış motorda anlık yakıt tüketimi 0,4-0,5 lt/km(saat) olması gerekirken 1,5 lt gördüm ve motor bölümünden gelen fan çalışıyor gibi bir ses ve koku devam ediyordu...motoru kapattıktan sonra 2 dak sonra o ses de kesildi ve koku bitti..
dizel partikül filtresiyle ilgili bir uyarı yazısı yada o sarı şekil çıkmadı aracımda...herhangi bir uyarı vermemesine rağmen filtre temizleme başlamaya çalışmış ve benim de arabayı stop ettiğim için durmuş olabilirmi?

Turmalin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sn. daskinoglu
Konuyu ben açtım. Zaten 2 kere yaşadım ve uyarı aracı çalıştırmadan önce geliyor. Yani aracı kullanırken yada araç  rolantide çalışırken hiç olmadı.
Teknik elemanın ban söylediği şey, motor ısındığı zaman filtre temzileme işleminin kendiliğinden yapıldığı idi. Eğer motor sürekli soğuk kullanılıyorsa veya ısınsa bile ısınmış halde çok fazla km yapılmıyorsa partikül filtresi kendini temzileyemediğinden dolayı doluyor ve uyarı veriyor. Açıkçası beni tatmin etmedi.
Sabah işe gelirken uyarı verdi. İşe gelmeyip filtreyi temzilemek için gezintiye çıkmak resmen saçmalık. Bu böyle giderse bayağı can sıkacak birşey.
İnşaallah böyle devam etmez. Bakalım servis ustası da bir gelin kontrol edelim dedi. Belkide filte kendini temzileyemiyor olabilir dedi. Servise gidince anlaşılacak gibi.

tiamol

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

arkadaslar bir yanlis anlamayi ortadan kaldiralim. bu filtre kendini temizlerken uyari isigi yanmaz. uyari isigi yanarsa bunun anlami filtre kendini temizleyemiyordur bunun da en buyuk sebebi kisa mesafeli surustur. hareket halinde bu uyari isigi yanarsa temizleme isleminin yapilmasi gerekir. bunun icin de araci 2000 devirin ustunde surmeye devam etmek gerekiyor, normal suresi 7-12 dakika arasi. kullanim kilavuzundan alintidir.

bunlari yaptiktan sonra hala yanmaya devam ederse o zaman servise gitmek gerekir.