Direksiyondan gelen tıkırdama sesi :((

Muratcombo2006

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,
2006 model opel combo 1.3 CDTİ araca sahibim aracı 2.el aldım aldığım günde çukurlara girince mıcırlı yollarda gidince rahatsız edici tıkırdama sesi geliyor sürekli ben amartisörlerden olduğunu düşünüyordum ama değilmiş bir ara babam yaptırmıştı 1-2 ay düzeldi şimdi tekrardan aynı sorun. Sanki direksiyonun kolunda boşluk varmış gibi çünkü araba dururken direksiyonu hızlıca sağ sol yapıncada geliyor bu ses. Daha önce başına gelen veya bo sorun hakkında bilgisi olan var mı ?

Birde araca müzik sistemi bağladım, sesi ortalara getirince bass ın şiddetinden dolayı tavan zıngırdıyor yani oynuyor bunun için ne yapmam gerekiyor? (Bass ayarı bass -6)

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 11:28 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 11:27 ----------

Konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın :(

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 11:46 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 11:28 ----------

Konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın :(

arif06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Direksiyondaki ses sanırım kutuyla ilgili. Ses içinse tavan oynuyorsa camlarda heran patlamaya hazır bomba gibidir, büyük ihtimal tavan döşemesi titreşim yapıyordur. Genelde dıştaki plakalıklarda titrer. Sesi biraz kısın yada gelecek zırıltıları kabullenin :)

Muratcombo2006

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba,
Sorun direksiyon kutusundan değilmiş onu biliyorum.

Ses konusunda da bass zaten öyle güçlü bir şey değil JBL 1000 Wats GT4 Series 30 CM. Tavan oynarken rahatsız edici ses yok yani camların patlaması için önce benim rahatsız olmam gerekiyor. Dışardan tavana bakınca da oynadığını rahatlıkla görebiliyorum. Acaba içini açıp elyaf doldursam tekrar eskisi gibi olurmu tavan

eran

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kendiniz elyaf işine kalkışmayın. Sonra tavanı sarkıtabilirsiniz. İyice içinden çıkılmaz bir hal almasın. İlla birşeyler yaptırcaksanız profesyonelce yalıtım vesaire yapan yerler var. Oralara bakabilirsiniz.

Muratcombo2006

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bilgi için teşekkürler, arkadaşlar bu direksiyondan gelen ses hakkında bir bilginiz yokmu birtek bende mi bu sorun?

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
kronik dirksiyon kutusu emin olmak için bir rot balanscıda baktırabilirsin.

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
tıkırtı sesini pedalların civarından duyuyorsanız EPS modülünün bağlı olduğu mafsallar-dişlilerin oradan geliyordur. direksiyon sisteminiz sökülüp bakımı yapılacak. maliyetiniz 100 tl. öncelikle buradan başlayabilirsiniz.

ayrıca yukarıda söylenildiği gibi direksiyon kutusu da bu sesi yapıyor. bunu da göz önünde bulundurun.

murat_emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kardeş bu problem bende olmuştu. Araba sabitken yada yavaşken direksiyonu çeviriken tıkırtı geliyordu. Rot balansçı göz ucuyla bir bindi abi mafsal dedi. Fakat daha sonra kornam bozulup üstüne airbag lambasıda yanınca elektrikçi direk tıkırtı var mı diye sordu. Evet dedim ve sorunun direksiyon zembereği olduğunu söyledi. Direksiyon sarmalı, airbag sargısı gibi isimleride var. Ancak şunu söyleyeyim, bende korna ve airbag ışığı 4 ay öylece kullandıktan sonra gitti. Yani göz önünde bulundur sorunun bu olabileceğini ama tabiki kesin dersem yalan olur.

kubilay88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok Yüksek ihtimalle Direksiyon kutusu arızası var aracınızda. Clio 4 aracımda'da mevcut genel olarak fabrikasyon sorunlarıdır bu tip arızalar kolay kolay herkesinde duyacağı bir tıkırtı olmadığı için farkedilmez bile. Tıkırdama sesini genelde satabilize ve parke taş yollarda duyarsınız. asfaltta duymak çokta mümkün değil ;)