vectra b de ilk marşta tık tık ses

kmlynk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vectra b aracımda anlam veremediğim bir durum söz konusu araç rölantide ve 1500 devir arasında 5 dakika tak tak diye gürültülü çalışıyor. bundan 7 bin km önce motor krank segman ana kol yatak fincanlar (iticiler) değişti. hatta triger takım halinde devirdaim hariç değişti. iticilerden olabilir dilerek 10 gün önce yağı yağ filtresini değiştirdim castrol magnatec 10 40 ile bu sefer ses daha da arttı hissedilir şekilde araba rölantide tık tık ses azda olsa geliyor. sesi dinledim. motor eg manifoltu tarafından ilk soğukken yoğun geliyor. daha sonra ses arabanın sol alt tarafından net duyuluyor. sağ taraftan çıkan ses ile sol taraftan gelen ses çok farklı egzoz manifoltunda çatlaktan şüpheleniyorum.
Durumu ayrıntılı olarak yazmaya çalıştım bu konu hakkında farklı düşüncesi olanlar paylaşabilir mi?

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 00:33 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 00:31 ----------

ses motorun ön tarafından va sol aşağıda yoğun halde. kusura bakmayın birkaç cümle düşük olmuş.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle manifolt çatlağına bakın,olmadı üst kulpüter kapağı mı diyorsunuz :) hala beceremiyorum sökülüp piyanolara bakarak hangisi sert tepki veriyorsa o hidro subap ayarlayıcısı değişecek. Ama bence önce manifolt çatlağı olup olmadığına bakın.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Birşey değil Kemal Kardeşim,
Dediğim gibi manifolt çatlağı değilse bir ki sübap ayarlayıcısı sorunu olabilir,hatta yeni dikkatimi çekti ığdır muazzam soğuktur sonradan kesiliyorsa(çatlakda yoksa) bence bir alt yağa geç o soğuklarda yağ buzdolabindan çıkmış bal gibi katı olacağından hidro subap iticiler yağ ile dolmuyorda olabilir. bak forumda ben eklemiş idim yağların soğuk ve eksilerde kıvamı ile ilgili video bakayım bulabiliyormuyum ekleyeyeyim.bundan da ses yapar bilesin,motor içinde hiç sağlıklı değil kalın yağ 5w30-40 a dönersen (tabii maifolt çatlağı yoksa) iyi olur ses gelmez.
ha buldum :) eksi 20 derecede yağ kıvamı
Motoröl im Kältetest bei minus 22 Grad Celsius | 1080p HD | Öltest -22 C° - YouTube

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 09:37 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 09:33 ----------

Konuyu daha iyi anlaman için bak hidro subap ayarlayıcısı yağ basıncı ile çalışır ve yağın gireceği kanal deliğine bak, ve o kalın yağ zaten ince kanallardan gelip oraya erişmeyecek buda sübap vuruntulu çalıştıracaktır.
265118.jpg

kmlynk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selim abi çok açıklayıcı bir gönderi olmuş eline emeğine sağlık keşke yağ değiştirmeden önce bunu görseydim de 0 40 koysaydım yağı ama 10 40 koyduk daha 10 gün önce. Iğdır bu sene -25 leri gördü 10 yılda bir böyle oluyor geçen sene 0'ın altına inmemişti. bu sene fena yakalandık valla.