dik yokuşta vites kullanımı

farukcagsak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
derdimi tam anlatamadım galiba
ilk defa öyle bir döndükçe dikleşen bir yokuşa girdim,hızımı alamadan yavaş bir şekilde girdim,billdiğim bir yokuş olsaydı zaten 1.vitesle girerdim.
öylesine dik bir yokuşa hızını alamadan 2.vitesle gir ,motor boğulur,mutlaka 1.vitese o anda ihtiyaç olur arkadaşım.
2.vitesin yemediği yokuşlarda tabi ki de 1.vitesle çıkacağız.ben burada kolay bir teknik sordum sadece...tsk.

dik rampalarda vites kucultmek dogru degil ama siz yolu goremediginiz için yapacak bi şeyiniz yok normalde bu gibi dik rampalarda rapma basında uygun vitesi secip devam etmeniz gerekir.
ha oldu da bu gibi durumla karsılastınız aracı 1, vitese gececek kadar yavaslatıp 1 le devam edersiniz bunun için motor bogulana kadar beklmeden baktınız 2 ile cekmeyecek hemen debriyaja basarsınız ki zaten arac durma noktasına gelir 1 ceker cıkarsınız bu durumu ayarlıyamıyosanız once durup sonra 1. vitesle devam edersiniz ama panik yapıp vitesleri karıstırmaya filan gerek yok rahat olun panik yapmayın ...

Son düzenleme:

karazindan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün şans ederi ara gazı verdiğimde 1 e attığını fark ettim peki zararı olurmu aragaz vermenin ?

White Veccy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vitesi değiştirirken yani 2 den 1 e alırken mümkün olduğunca yavaşla ve hafif gaz ver kardeşim daha rahat geçecektir..

corsa1.012v

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dik yokuslarada yavasladigimiz zaman 2 viteste aracin bogulmasi normal, ben 1nci vitese atarim, 20 km saate giderken bile cok kolay 1 vitese geciyor tabi bunu dik yokuslarda uyguluyorum, duz yolda biraz debriyaja basip 2nci vitesle devam.

cooper_2313

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dik yokuşda 1le çıkmanın ustalıkla acemilikle alakası ne anlamadım dogrusu :) araba 2yle yemiyosa 1e atıcaksın tabi napcan 3emi atıcan

akın_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar çift debreyaz diye bir şey var unutmayın ve deneyin pişman olmayacaksınız

umit1984

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.daskuza.com
konuya bende kendimce birşeyler ekliyeyim :)

devir saati 20 de olsa araç 10 km altında ise hayatta geçmiyor 1 e :)
ama çok dik yokuşa geldiğim zaman boşa alıyorum hızını alıp bire atıyorum debriyajdan da ayağımı biraz geç çekiyorum takılıyorum gidiyor :)

ben genelde böyle yapıyorum

olumsuz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhabalar arkadaşlar

aracınız otamatik olsaydı bu sorunununuz olmazdı