dik yokuşta vites kullanımı

erberk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dönemeçli, yolun ilerisini göremediğim dik bir yokuşa, yavaş bir şekilde ,hızımı alamadan 2.vitesle girmek zorunda kaldım ve yolu döndükçe yokuş daha da dikleşti ve 2'de motor boğuldu tam o anda 1.vitese takıp devam etmek istedim ama (opel 1.vitesi pek sevmiyor,zor geçiyor)maalesef 3'e geçmiş ve araba stop etti.hemen arkamda da arabalar vardı.biraz stress oldu.

1-sıkıntıyı anlattım burada 2'den 1'e nasıl rahat bir şekilde geçip devam edebilirim?
2-nasıl bir teknik uygulayalım?

değerli tecrübe ve fikirlerinizi bekliyorum

gentleman_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ıyı bır sofor hareket halındekı aracı 1.vitese almaz
1.vites kalkıs amacı ıle kullanılmalıdır

erberk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
derdimi tam anlatamadım galiba
ilk defa öyle bir döndükçe dikleşen bir yokuşa girdim,hızımı alamadan yavaş bir şekilde girdim,billdiğim bir yokuş olsaydı zaten 1.vitesle girerdim.
öylesine dik bir yokuşa hızını alamadan 2.vitesle gir ,motor boğulur,mutlaka 1.vitese o anda ihtiyaç olur arkadaşım.
2.vitesin yemediği yokuşlarda tabi ki de 1.vitesle çıkacağız.ben burada kolay bir teknik sordum sadece...tsk.

karazindan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bizim opel vectra 10 km nin altına düşmeyince 1 e hiçbir türlü geçmiyor.Sizinkide geçmeyecektir büyük ihtimal.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yarım debriyaj ile çıkabilirsiniz vites küçültmeden ama biraz balatayı sıyırır :D

meftunn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bilinmeyen dik yokuşlar hakkaten problem..
şişli etfalin çıkışındaki yokuş mesela acayip dik geldi bana.. geçenlerde tanıştık kendisiyle...
direk çıkmadım öndeki arabalar biraz arayı açsında dedim yardırarak çıkıyım tabi bu sefer arkadaki kıl herifler korna çaldı falan sanki ilerde yol yürüomuş gibi...
bu sefer yokuşun tam ortasında durduk.. çektim el frenini biraz gaza yüklenip kalktım aslında sorun olmuo çıkılıyo ama insan biraz stres panik oluo...

aynı şey bazı otoparkların çıkışlarındada oluyo..bayağ dik.. kaptırıp çıkmazsan yokuşun ortalarında biyerde kalıyo araba..

bu arada sorunuza yanıt veremedim ama hız yeterince düştüyse 2 den 1 e biraz dikkat ederek sorunsuz geçilebilir aslında yada en kötü durup kalkıcan

FireStarteR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2 de yemiyecek kadar yavaşlamışsam zaten derbriyaja basıp 1 e alana kadar araba yavaşlar iyice o yüzdende 1 e girer araba ben öyle yapıyorum..

selim85

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benimde basımın belası bi yokus var..yokustan önce ısık var yakalanırsam mecbur 1 le cıkıyorum o da az geliyor ama 2 de kaldırmıyor.. ısığı gecersem hızımla 2yle geciyorum. senin dediğin durum bazen yolu bilmeyenler yokusta yavaslıyor mecburen 2 den 1 e alıyorsun ama gözüm devirde oluyor.. devir çok düşünce 1 e rahat geciyor :)

nightboy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben bazen kullanmak zorunda kalıyorum ozaman 2deyken debriyaja basıp gaz verince 1 e cuk diye geçiyor öteki türlü vitesi geçirmek zor oluyor istersen düz yolda yavaşken gazlayıp 1 e atmayı dene gör bende zorda kalınca öyle yapıyorum