Debriyaj Pedalının İlginç Sorunu

dekramcem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba;

Astra Classic 1.6 Twinport bir aracım var. Araç henüz 8500 km de.Yaşadığım olay ise çok ilginç.. Nasıl mı? Araca soğuk iken bindiğimde debriyaj pedalımda bastığım zaman hiçbir ses ve hareket halinde vites değiştirirken hiçbir bir titreme yok. Ama motor ısındıktan sonra hele biraz durkalk yaptıysam debriyaja her basışımda sanki plastiğin plastiğe sürtme sesi gibi fıy fıy bir ses gelmeye ve vites değiştirirken debriyaj pedalına ayağımı ilk koyduğumda fiziki olmayan sanki motorun çalışmasını hissetiğim bir titreme oluşuyor.. Özellikle bu durum soğuk havalarda daha az olurken sıcak havalarda ses ve titreme artıyor.
Tabi ben ne yaptım tabi ki yetkili servise gittim ne mi dediler debriyajınız gayet yumuşak ve sağlam ayrıca o fıy fıy sesi debriyaj hidrolik olduğu için geliyor dediler. Ben de ama o ses ve titreme araç soğukken gelmiyor araba ısınınca oluyor dedi. Cevap: Sessizlik.

Siz sevgili opelimnet dostlarının ve ustalarının değerleri yorumları, yetkili servise yağacağım ikinci çıkarmada :) bana çok yardımcı olacak...

Not: Bu arada debriyaj testlerini yaptım. El freni çekme debriyajdan ayağımı yavaşça kaldırma ve 5. viteste 3000 devir de 105 km yapma gibi araba aldığımdan beri aynı tepkileri veriyor ve sanırım bir debriyaj kaçırma durumu yok.:good:

Şimdiden teşekkürler...

psicomega

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evt daha öncede paylaşmışlardı aynı aractan olan arkadaşlarımız. aynı sorundan bahsediyolardı ama sorun diil galiba orjinali böyle

Any1sT0pMe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
baskı çatalını ve telini kontrol et gerekirse yağ sık ... aslında normal olması lazım hatta debriyajın üstünde ayağın kaldığında biraz titreme yapmasıda normal...

AstraG

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşım bu kadar takarsan kafaya Allah korusun takma boş ver dünya malı aracın nasıl olsa 2 sene garantili inşaallah bir şey olmaz

dekramcem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
baskı çatalı ve teli dediğiniz şeyi ben kontrol edebilir miyim? Birşeyleri sökmeden bakılabilecek birşey midir bunlar? Kusura bakmayın bilmediğim için soruyorum. WD40 sıksak işe yarar mı? En azından bu yağlama ile sesi kestik diyelim titremev (pedaldaki motorun devirlenmesini andıran vuruntu diyelim) konusuna da yardımı olur mu?

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
baskı çatalını ve telini kontrol et gerekirse yağ sık ... aslında normal olması lazım hatta debriyajın üstünde ayağın kaldığında biraz titreme yapmasıda normal...
baskı çatalı ve telı astralarda yok. sorun karter muhavazası varsa kalkıslarda surtuyor olabılır.

dekramcem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Musa kardeş evet karter muhafazayı orjinalinde olmadığı için sonradan takdırdık hatta muhafazayı 2000 km de iken bir tümseye vurunca serviste kontrol ettirdim bir yamulma yok ama biz bir civata daha koyup mesafeyi açalım dediler. Zaten bu titreme dediğim olay bu hikayeden sonra başladı. Yani 2000 km kadar ne bir titreme nede ses vardı. Sen kalkışlarda demişsin ama ben titremeyi ve fıyfıy sesini araba ısındıktan sonra tüm vites geçişlerinde duyuyor ve hissediyorum. Titreme ( motorun devirlenmesi pedalda vuruntu olarak) kalkışlarda yarım debriyajda daha fazla hissediliyor.
Karter muhafaza debriyaja ve pedala nasıl bir etki ediyor açıkçası tam anlayamadım. Sana zahmet çözüm yolunu açıklarsan c.tesi serviste çözdüreyim olayı.
Şimdiden teşekkürler..

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Musa kardeş evet karter muhafazayı orjinalinde olmadığı için sonradan takdırdık hatta muhafazayı 2000 km de iken bir tümseye vurunca serviste kontrol ettirdim bir yamulma yok ama biz bir civata daha koyup mesafeyi açalım dediler. Zaten bu titreme dediğim olay bu hikayeden sonra başladı. Yani 2000 km kadar ne bir titreme nede ses vardı. Sen kalkışlarda demişsin ama ben titremeyi ve fıyfıy sesini araba ısındıktan sonra tüm vites geçişlerinde duyuyor ve hissediyorum. Titreme ( motorun devirlenmesi pedalda vuruntu olarak) kalkışlarda yarım debriyajda daha fazla hissediliyor.
Karter muhafaza debriyaja ve pedala nasıl bir etki ediyor açıkçası tam anlayamadım. Sana zahmet çözüm yolunu açıklarsan c.tesi serviste çözdüreyim olayı.
Şimdiden teşekkürler..
ayagını debrıyajdan cekerken motor esnedıgı ıcın o sırada muhfazaya yakın olan eksoza temas edıyor ve ses yapıyor. eger debrıyaja basarken ses gelıyor dıyorsa son ıhtımalden bırısı debrıyaj bılyasıdan gelıyor