debriyaj pedalı vibrasyon

dekramcem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o zaman bu normal diyoruz ve kafaya takmıyoruz!!! opel atasözü oldu valla.yok mu ustalar teknik bir yorum!!! Bu arada bu pedaldaki titreme hissi motor ısındıktan sonra daha çok beliriyor...:(

selmete

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2 opel astra (biri h kasa) 1 corsa 1 vectra deneyimlerim sonucu debraj pedalında hepsinde titreme vardı 1 jette1 avensis 1 focus bilimum brodway ve fiat araçların hiç birinde rastlamadım

sararmen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynen opel dışında çok araç kullanırım, böyle abuk bir problem yok..Ama opelin yeni modelinden eskisine kadar hepsinde titreme var...

Başkalarını bilmem ama çoookk rahatsız edici bir durum...Benim aracımda opel ve allahtan debriyaj yok, olsaydı kesinlikle satma sebebi....

Size bir şey söylesem inanır mısınız, opelimdem önceki aracım daha 2 yaşında vw highline modeliydi yani arabada donanım olarak yok yok...Sadece bir sebep yüzünden sattım...TIKIRTI.....Aynı model olan arkadaşlarım dahil hepsi tıkırtı yapıyordu,servis bile kabul etmek zorunda kaldı, göğüslük içi dahil beslemediğim sünger, birleşme noktası kalmadı ama tıkırtı her gün başka yerden geliyordu...Sadece bu sebepten ötürü sattım...Yani sözü nereye getireceğim, debriyaj problemi bende de olsa hiç düşünmez satarım, ne o 76 makaslı ford mu bu, ayağının altında sürekli titreyen bir araç......

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Vay 2 yıl önce de varmış aynı problem. :D Herkez bundan muzdarip. Havalar ısındı yavaş yavaş farketmeye başladım. Ayakkabıdan olabilir. Harley botların tabanı bunu hissettirmemiş olabilir. şimdi ince tabanlı ayakkabıyla biraz farketmeye başladım bunu. İlginç... Ama aynen devam. Opeli seviyoruz... herşeye rağmen...

reko

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadslar bendede aynı proplem var daha 400 km corsam ve tıtreme barız sekılde hıssedılıyor..

sabotess

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ÇÖZÜM

arkadaşlar öncelikle bu sorun genellikle önden çekişli tüm araçlarda var otomatik vitesli araçlarda ise debriyaj pedal bağlantısı ve pedal olmadığı içinde bu sorun yok zannediliyor aslında onlarda da var sürtünme ile çalışan tüm devirli sistemlerde titreşim muhtemel ve normaldir zaten bunun içinde her araçta debriyaj titremesini almak için üzerlerinde tork lar mevcuttur ancak yinede birçok arabada bu da yetersiz kalıor nedenide şudur ;

Pedal titreme sorunu olan araçların %9.99 u var olan sistemin hidrolik olması nedeni ile debriyaj bedalını siz kullandıkça aynen fren sistemi gibi debriyaj çatalını iten pistonun tamamen çatal ile arasında boşluğu kapatarak 0 mesafe kalması sonucu debriyaj sistemine bağlanmsıdır bunun sonucu olarak durum şu oluyor resmen ağzında tekerleği döndüren bir motorun çalışırken üzerine ayağınızı koyduğunuzu düşünün hissettiğiniz titreşim bu titreşimdir işte . bu titreşim büyük ölçüde normaldir sonuçta baskı balatayı tornaya sokma diye birşey tok vede kullanıldıkça aşınan ve balansı bozulan birşey ben bunu kendi yöntemimle çözdüm tofaşın farkında olmdan kullandığı mantığı biraz geliştirerek uyguladım ve çözüme ulaştım .

Şimdi Öncelikle kendinize bir lastik şamyel ,kauçuk yada benzeri bir malzeme bulun daha sonra ise ;

Motor Kaput kapağınızı açıp debriyajın üzerine baktığınızda debrijay çatalı ile çatalı iten pistonun birleştiği kısmı göreceksiniz öncelikle bu kısma odaklanın ve piston ile çatalı elinizle iterek birbirinden ayırın hidrolik olduğu için siz itince geri gidecektir ve açılan araya daha önceden makasla keserek hazırlamış olduğunuz bisiklet yada eski araba yada kamyon iç lastiği yane şamyelini yerleştirin yada buna benzer herhangi bir madde de olabilir mesela kauçuk gibi daha sonra aracın koltuğuna başka birini oturtarak pedalı pompalamasını söyleyin o bastıkça elinizle açtığınız hidrolik tekrar öne gelmeye başlayacaktır ve araya koyduğunuz cismi sıkıştıracaktır arada esnek bir madde olduğu içinde titremeyi alacak ve sizin ayağınıza ulaşamayacağı için sorun ortadan kalkmış olacaktır vede kolay kolay debriyaj pedalınızında sertleşmediğini göreceksiniz aksine daha da yumuşayacaktır .. denenmiş ve kullanılmaktadır Saygılar ..

EREN007TR

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar mrb;
eski bir konuyu güncelliyorum ama, corsa c 1.3 dizel sahibiyim. 1 ay önce volant ve debriyaj seti bilyası değişti. o günden beri debriyaj pedalından tıkırtı gibi bir ses gelmekte. ama ses biraz enteresan her zaman olmuyor araba ısınınca 2000-2500 devir arasında oluyor. ses soldan geliyor ama debriyaj titreşimleriyle uyumlu olduğundan debriyajdan geldiğine kanaat getirdim. ustaya gösterdim. her yaylı volant araçta olabileceğini normal olduğunu söyledi. ama ses çok gıcık ediyor. eskiden yoktu dedim ama volantın sesinden anlamamış olabilirsin dedi. aracım değişimden öncesine göre sorunsuz sessiz güzel çalışıyor. devriyaj iyi durumda ama ses fena.

sabotess in verdiği yada alternatif çözümöü olan varmı?
tşkler

Son düzenleme:

EREN007TR

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar bir üstte belirttiğim durum için ustaya götürdüm burdaki çözüm yazısınıda okuttum ama corsa c de çyle bir parça olmadığından yapılamayacağını söyledi. başka bir çözümü yokmudur?

EREN007TR

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
yardımcı olabilecek biri yokmu arkadaşlar?

irenbe96

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Üstün Alman mühendislerinin corsa c ve astra h de kullandıkları volanttan kaynaklanan sorun.titremeden başka sorun yapmaz.Yıllar önce benim corsada da olmuştu o zaman garantiden Volantı değiştirmişlerdi sorun kalmamıştı.Ustamın şöyle bir önerisi vardı aracı çalıştırırken ve stop ederken debriyaja basarsan kolay kolay sorun yaşamazsın demişti.