debriyaj pedalı vibrasyon

dekramcem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba.Araç kalkarken veya vitesi 2-3-4-5 e atarken ayağımı debriyaj pedalına götürdüğümde ilk dokunuşta titrediğini hissettim. (Aracım 2008 astra classic ve 2aydır böyle birşey hissetmemiştim) Sonra bir arkadaşın benzinli corsasını ve diğer bir arkadaşın da dizel corsasını denediğimde adamların debriyaj pedalının vites atmadan henüz boştayken bile hafif dokunduğumda zangır zangır titrediğini hissettim. Astra classic araçta bu kadar olmasa da debriyaj pedelında vites atarken ayağın ilk koyma ve çekme anlarında bu titreme normal mi? Ama vites geçiyor rölanti ve devirlenme de bir problem yok. Hatta aracı servise götürdüm bu çok normal twinport 1,6 classic lerde bunu hissedersiniz dediler ve bana benim aracın aynısının 0 ının denettiler ki onda da bu titreme vardı.

Bu yaşadıklarım normal mi? Yoksa debriyajı 2 ayda bitirdik mi? Yoksa 0 araçta baskı balatada fabrika hatası mı var? Ki servis yok dedi.. Bu arada debriyaj pedalına sonuna kadar bastığımda çıt diye de bir ses geliyor.!!!!

Ustalar ve tecrübe sahibi arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler..:good:

bilge_the_great

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende de var aynı problem serviste normal , olur diyorlar,
o yüzden bişey diyemeyeceğim çünkü opelde herşey normal oluyor!!!

dekramcem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar hiç yorum gelmeyince ben bir araştırma yaptım..Şöyleki
Debriyaj pedalında titreme var ise sebebi nedir?
CEVAP) Motor ile vites kutusu aynı eksende değildir, volan çarpık veya krank miline iyi oturmamıştır, ayırma parmakları normal ayarlanmamıştır, balatalı disk ya da baskı plakası çarpıktır.

Bu doğru mudur? Yoksa güzide opel'in teknik kutsal kitabında sorun olmadığına dair özel bir açıklaması var mıdır? Merak ediyorum !!!!!:mad:

e_uludag

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhabalar,
ben geçen haftasonu aracın debriyaj setini değiştirdim, titreme veya ayağı rahatsız edecek bir problem yok. Sizin bulduğunuz cevaplarda çok genel cevaplar sanki, hani araç haraket etmiyorsa benzin yoktur veya motor çalışmıyordur gibi, bu cevaplara bakıp canınızı sıkmayın bence. vites rahatça geçiyor demişsiniz, yukarıda sıraladığınız problemler olsa, vites geçişlerinde de bir şekilde sıkıntı hissetmeniz gerekirdi. Fazla evhamdan kaynaklanıyo olmasın:):)

mdemircili

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Astra ları bilemiyorum ama corsa larda volant yaylı bir sisteme sahip bu da motor çalışırken titreşimin debriyajda hissedilmesine neden oluyor.Corsa ların kadim sorunu da bu volant ve debriyaj problemleri zaten.

dekramcem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ustalar yardım ltf

Kalkışlarda, rampada yarım debriyajda 1. ve 2. viteslerde daha çok hissediliyor. sanki debriyaj pedalının üzerinde motorun çalışmasını hissediyorum yoksa debriyaj pedalında fiziki bir titreme yok. Bu durum motorun aşırı titreşimi mi yoksa baskı balatanın yanlış takılması mı ya da volant dan kaynaklanıyor olabilir mi? Twinport motordan mı kaynaklanır yok baskı balata sıfır diye mi yapar.

Yorumlarınızı bekliyorum..

Tşk ler

dekramcem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu durum ben de hala devam ediyor bir yorumunuz var mı değerli arkadaşlar.. dediğim gibi debriyaj pedalında fiziki bir titreme yok sanki motorun çalışmasını ya da birşeyin dönmesini, ilk vites değiştirirken debriyaja bastığımda ve kaldırırken ayağımın altında hissediyorum. 6 ay oldu arabayı hala alışamadım.

hcalik20

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ayak masajı için düşünülmüş güzel bir özellik olabilir. Malum bunlar uzun yol arabası, işte elin Avrupalısı bunları bile hesap ediyor.

sararmen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar geçen kuzenimim corsa dieselini kullandım..Onda da aynı, hatta kuzene dedim ne bu oğlum, debriyaj titriyor, çok fena rahatsız edici......Kuzen demezmi yooo ben hiç düşünmedim diye....İşim gereği şirkette sayısız araba kullanıyorum, ford, kia, renault......Hiç birinde böyle bir sıkıntı yok...Sadece corsada denk geldi ama çok rahatsız edici bir durum tabi...

cinaru

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı vibrasyon olayını bende hissediyordum,debriyaj baskı yapıldı ama hala var ...ayağımın altında bir canavar var sanki:) e performanslı araba tabi :)