Corsa b klima müşürü değişimi

turan64

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
iyi günler;
98 corsa b aracıma klima müşürü değiştirmek için özel servise gittim.

usta geçen yıl bastırdığım mevcut gazı çekmeden direk müşürü sökmeye başladı. müşürü sökünce gaz kaçmıyor mu? dedim, hayır kaçmaz makineye bağlamaya gerek yok dedi.
ancak müşürü gevşetmeye başlayınca TISSSSS diye bi ses gelmeye başladı.
usta kanaldan çıkıp 10m ilerdeki klima gaz basma makinesini getirip bağlayana dek ses devam etti.. makineyi sisteme bağlayınca ses kesildi.
klima gaz basım makinesinin ekranının okuduğumda "GAZ ÇEKME 100gr.... 200 gr... şeklinde saymaya başladı ve 550gr da bitti. ,
aracın etiketine baktığımda klima sistemine yaklaşık 920 veya 950 gr gaz alır. gibi bi rakam yazıyordu.
(geçen yaz başka bir serviste gaz bastıktan 1 ay sonra farklı bir arıza sonucu bu aynı ustaya geldiğimde gaz yok dedmişti ve ikinci kez gaz basılmıştı. o günden sonra klima iyi çalışıyordu. yaz sezonu bitince müşür arıza verdi şimdi onu değiştirmrye gittiğimde bu gaz olayı dikkatimi çekti.)

usta 550 gr gaz çıktı, etiket 900 lerde neden böyle oldu dedim, gaz özelliğini kaybeder zamanla dedi.
tamam gaz zamanla soğutma özelliğini kaybetsin, ancak gramaj olarak da değişir mi acaba?
yoksa makineye bağlamadan bu müşür sökülürken duyduğum TISSSS sesi gazın dışarı kaçma sesi miydi???
usta ""900 gr dan 550 gr ma düşse de bişey olmaz"" deyip geçiştirmiş olabilir mi???
normal şartlarda göğüstedi hava kanalına bi termometre tutulursa ( içerden devir daim modunda) klima bu araçta kaç derece hava üfler acaba. aracımın gazı azlmışmıdır bu olay karşısında...

bu konuda bilgisi olan var mı arakadaşlar