klima gaz değişimimi yapılmalı mı?

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şuanda kullandığım aracı alalı 4 sene oldu. aldığımdan beri kliması çok güzel soğutuyordu hatta binenler biraz kapatalım çok soğuk oldu diye klimayı kapattırıyorlardı. bu yaz klimayı açtıktan neredeyse 15-20 dakika sonra bile aracın için eskisi kadar soğumaz oldu. bende gaz eksilmiştir tamamlatayım diye sanayide sadece klima işi ile uğraşan bir yere gittim. eksiği tamamlayalım dedim. kaç senedir değişmedi diye sordu. bilmiyorum, araç 4 senedir bende ve hiç değiştirmedim diyince ekleme yapılmaz abi değişmemiz gerekir diye cevap verdi. soğutma performansı düşük eklesek olmazmı dedim. 2-3 senede bir gazın değişmesi gerektiğini kış aylarında klima çalışmadığı için gazın yoğunlaştığını ve özelliğini kaybettiğini uzun süre değişmeyen gaz ve yağ nedeniyele komprösörün bozulabileceğini söyleyip biraz korkuttu :) bir ara forumda klima gazının arada değişmesi gerekir diye okumuştum sanırım.öyle aklımda kalınca ve adamda aynı şeyi söyleyince 70 tl ye yaptırdım. eski gazı vakumladı 460 gr gaz varmış sonra yağ koydu , 600 gr yeni gaz bastı. (kaputun orda 600 gr koyulacak diye yazıyordu)
şimdi forumda aradım ama önceden klima gazının değişmesi gerektiği ile ilgili konuyu bulamadım. bu 140 gr eksilme sogutmada performansında etkili olur mu ? tamamlayıp kullanmaya devam mı etmem gerkirdi yoksa adama uyup yaptırdığım işlem daha iyi mi oldu? şuanda soğutma eskisi gibi çok güzel fakat kazıklandım mı kazıklanmadım mı merak içindeyim :) konu ile ilgilli araştırma yapanlar için de bilgi olması açısından konu açmak istedim. diğer forumlarda soğuttuğu sürece hiç gaz koymaya gerek olmadığı yazıyor. hatta ev tipi klimalarda hiç gaz değişmeden 10 sene kullandım diyenler var. araç klimalarıda ev tipi klimalar gibi gaz değişimine ihtiyaç olmadan kullanılabilir mi? yoksa 3-4 senede bir klima komprosör sağlığı açısından klima gazı ve yağı değişimi mi yapmalı ? bilgisi olan arakaşlardan yorum lütfen .

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
usta neden kazık yıyesın kı sonucta bakım guzel bıseydır ve mantıklısını yapmışşın sonuca bakmak dha faydalı bısey bana gore 70 tl ole cok bı rakam degıl ve klıma gıbı pahalı bı unıtenın bakımı yapılıp eskı performansına kavustugunuda varsayarsak sıkıntı yok derım takma bence dusunme ole kazık mı yedım dıyede gule gule kullan

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aslinda bende bunu düşünmeye başladım. Bugün fark ettim ki fazla sogutmuyor gibi arkadaşın araba ile kiyasladim azda olsa fark var. ANKARA'DA işinin ehli iyi bi klimaci var mı?

ozann

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dipnot: Kompresoru söküp yaginin komple degismesini isterseniz yeni yag daha faydali oluyormus. Ben bu sekilde yag degisimi ve tamamen gaz degisimine 120 lira odedim.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dipnot: Kompresoru söküp yaginin komple degismesini isterseniz yeni yag daha faydali oluyormus. Ben bu sekilde yag degisimi ve tamamen gaz degisimine 120 lira odedim.

Ustadim herhangi bi şikayetin vardı da mı bunu yaptın? Yoksa periyodik bi bakım mi buda. Birde ne zaman yaptirmistn fiyat servis fiyatinin altinda

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Kompresör sökme derken neyi kastettiğinizi bilmiyorum ama ben gaz değişimi yaparken gazı vakumlayan makina ile vakum işleminden sonra yağ koydu. Aynı makina ile yağdan sonra gaz bastı. Yağ koymak için Kompresör sökmeye gerek varmı bilmiyorum fakat yağ ve gaz değişimi arada yapmak gerekiyormuş

ozann

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kompresör sökme derken neyi kastettiğinizi bilmiyorum ama ben gaz değişimi yaparken gazı vakumlayan makina ile vakum işleminden sonra yağ koydu. Aynı makina ile yağdan sonra gaz bastı. Yağ koymak için Kompresör sökmeye gerek varmı bilmiyorum fakat yağ ve gaz değişimi arada yapmak gerekiyormuş
Kompresor dedigim klima kompresoru, evet dediginiz gibi degisimin yilda 1 yapilmasinda fayda var cogumuz kisin klima kullanmayi unuttugumuz icin gaz ve yag islevini kaybediyor.

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kompresor dedigim klima kompresoru, evet dediginiz gibi degisimin yilda 1 yapilmasinda fayda var cogumuz kisin klima kullanmayi unuttugumuz icin gaz ve yag islevini kaybediyor.

Klima sogutuyorsa gaz degistirmek sadece gereksiz masraftir.

Turkcell Maxi Plus 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Klima sogutuyorsa gaz degistirmek sadece gereksiz masraftir.

Turkcell Maxi Plus 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arkadaşın dediği gibi yılda bir çok gerekli değil bence de fakat 3-4 yılda bir kesin gaz ve yağ değişimi gerekir diye düşünüyorum. Gaz gerçekten de dura dura bozuluyor. Klimam soğutuyordu sogutmasina ama eh işte denecek kadar anca soğutma oluyordu. Şimdi eskisi gibi buzhane allaha şükür :)