cam suyu deposu tıkanmış

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
çok konu var buna benzer ama sorunların çoğu birbirinden farklı. 2011 astra h cam suyu yakın zamana kadar su sıkıyordu. geçenlerde arka cama su atmadığını fark ettim. ön cama da çok canlı püskürtmedi. üstünden 15 gün geçti. dün iğne ile püskürtme uçlarını kontrol ettim. cama su sıkmaya çalıştım ama motor vınnn diye ses veriyor cama su gelmiyor. eğildim altına baktım dökülen su yok. ön cam arka cam ikisine de su gelmedi. su deposu dolu. sadece su değil antifrizli su ile dolu. fazla zorlamadan araştırmaya başladım.

akşam sitede gezerken yosun tutmuş olabileceğini yazan bir konuya denk geldim. yani bir şekilde tıkanmış diyelim. bu depoya ulaşmak için nereyi sökmeliyim. nasıl bir öneri verirsiniz.

en nihayetinde yapamazsam tamirciye götüreceğim ama en ufak işe dahi uçuk fiyatlar istiyorlar.

iphonecu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bildiğim kadarı ile tamponu sökmek gerekiyor hocam.

aracın altına yattığınızda sol alt tarafta motoru ve bağlı olduğu depoyu görürsünüz.

depoyu sökmeden önce motora giren valfi kontrol edin. Belki oradan tıkanmıştır.

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
davlumbaz söküp ulaşılıyor diye bir yazı okumuştum. daha kolay olan ulaşma türü başka ne olabilir. tamponu sökersem ki biraz zor olacak iş büyür belki. ya da sis farının olduğu plastik siyah yer sökülebilir mi acaba.

halit69

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
belli sökmesi bayağı uğraştırıyor ben olsam şüphelendiğim hortumu söker tersten basınçlı hava tutardım

Son düzenleme:

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
teşekkür ederim, aynen önce tersten hava tutmada fayda var. ben bunu hiç düşünmemiştim.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkür ederim, aynen önce tersten hava tutmada fayda var. ben bunu hiç düşünmemiştim.

hava tutmak zarar verebilir.sis farinin ordan alttan bakinca su motoru gozukuyor.motoru sokup suyu bosaltip ,su motorunun girisinde tikaniklik varsa temizlemek faydali olur.muhtemelen orasi tikalidir.suyu bosalltiktan ve orayi temizledikten sonra hala puskurtmesse bir litre elma sirkesi dokup bidona bi gun bekleyip denemek ise yarayabilir.depo sokmeden bu sekilde.olmadi tampon ve sonrasi depo sokumu yapilabilir

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
motoru söktüm. bir kovanın içinde 12 volt elektrikle çalıştırdık çok mükemmel su püskürtüyor. yani motor sağlam. şimdi motorun depoya giriş yerine bakacağım. sonra hortumları kontrol edeceğim. en son da püskürtme uçlarına bakacağım.

efendy06

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Hocam tecrübeme göre söylüyorum (astra f ve g), motorun su bidonuna takıldığı yerde filtre işlevi gören bir süzgeç oluyor genelde. O süzgeç zamanla kireç vb. ile tıkanabiliyor. Bidonu sökmek gerekecektir. Hava tutarak buradaki pisliği bidona atarsınız, hatta belki süzgeç dağılır, sonra bu parçacıkları çeker motor. Hava tutmak yerine söküp temizlemek faydalı olacaktır.

Astra f'de birden kesmişti su püskürtmeyi. Çalıştırıp dinledim, motor çalışıyor. F kasanın avantajı bidon üstten sökülüp çıkabiliyordu. Söküp süzgeci falan güzelce temizleyip (kiraç çözücü) sistemi geri taktığımda sonuç muhteşemdi.

Astra G'de ise sizin araçtaki gibi, bidonu sökmek için davlumbazı sökmek gerekiyordu, üşenip sanayide yaptırdım. Fıskiye motoru da değişti çünkü bozuktu. Arka cama su püskürtürken öne de püskürtüyordu. Motor içinde ön ve arkayı ayıran parçalar dağılmış. Hepsini söküp halledip 20 tl ücret almışlardı 6 ay önce, ama tabi dost fiyatı.

efendy06

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Not: Tamponların bir çok yeri tırnak yeni araçlarda, tamponu sökmenizi asla tavsiye etmem, zaten davlumbazdan ulaşmak çok daha kolay oluyor genelde. Tamponu çıkarırken kırılacak tırnaklar sorun oluşturuyor.

a.culcu

Kayıtlı Kullanıcı
02-Adıyaman
Siteyi ziyaret et
Ben de de su püskürtme sorunu oldu.Motor çalışıyor ama su püskürtmüyordu.Elektrikçi motoru yanmış alırsan takarım dedi.İnternetten aldım geldi,elektrikçi söktü sağlam,su motoruna su girişinin olduğu yerde süzgecin ağzına mavi sümüksü jel madde tıkamış.temizleyip aynı motoru taktı.sorun hallodu.Daha sonra tekrar aynı oldu,bu sefer ben söktüm su deposunu da temizledim taktım sorun çözüldü.Sorun mavi renkli antifirizli cam sıvısından kaynaklı,uzun süre kalınca süzgecin ağzında tortu oluşmuş,mavi jel şeklinde,artık sadece su koyuyorum.