Astra G Arka Cam Cam Suyu Püskürtme Sorunsalı

efendy06

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar selamlar.
Sorunum şu, ön cama su püskürtmek istediğimde silecek kolunu kendime çekiyorum, su püskürtüp silecekleri çalıştırıyor. Buraya kadar sorun yok.
Ancak aracım hatchback ve aynı şeyi arka cam için yapmak istediğimde silecek kolunu öne itekliyorum, arka cam sileceği devreye giriyor ve kuru olarak çalışmaya başlıyor ama aynı zamanda ön cama su püskürtüyor ancak ön cam silecekleri çalışmıyor. Belirli bir süre silecek kolu ileri iteklenmiş şekilde tutulurken geçtikten sonra (sanıyorum 10 saniye kadar) arka cama su püskürtmeye başlıyor. Ancak bu esnada ön cama püskürtülen su ile tavan komple cam suyu ile yıkanmış oluyor ve ben açık konuma getirmezsem silecekler çalışmadığı için ön camdan dışarısı görünmez hale geliyor.

Daha önce Astra F aracım vardı, silecek kolunu çekince ön cama su püskürtür ve silecekleri çalıştırırdı. Silecek kolunu öne itince ise arka cama su püskürtür ve arka cam sileceğini çalıştırırdı. İkisi cam silecekleri yahut su püskürtme işlemlerinin birbiri ile bağlantısı yoktu. Mantıklı olan bu şekilde çalışan sistem diye düşünüyorum.

Sanıyorum ki benim G araçta cam suyu bağlantıları ile ilgili bir karışıklık var. Aracımla ilgili anlattığım arka cama su püskürtme süreci normal midir? Normal değilse nasıl düzeltebilirim?

muebbet

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Ancak aracım hatchback ve aynı şeyi arka cam için yapmak istediğimde silecek kolunu öne itekliyorum, arka cam sileceği devreye giriyor ve kuru olarak çalışmaya başlıyor ama aynı zamanda ön cama su püskürtüyor ancak ön cam silecekleri çalışmıyor.

Bu noktada ben elektronik bir sorun sezdim..

efendy06

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Bu noktada ben elektronik bir sorun sezdim..

Aynı şeyi düşünüyorum. Yani benim bildiğim iki ayrı su pompası ön cama ve arka cama ayrı ayrı su püskürtür silecek kolunun hareketine göre ve ikisi arasında bir bağlantı yoktur.

Bir oto elektrikçisine gideceğim çözüm bulamazsam.

icemaker

Kayıtlı Kullanıcı
48-Muğla
Siteyi ziyaret et
tek pompa vardır
çift çıkışlıdır çıkışlarda bir selonoid valf ile ikiye ayrım vardır
çıkışların
biri on cama
diğeri arka cama su basar
sanırım sizin pompanın çıkışını bir T ile birbirine bağlamışlar o yüzden iki tarafada aynı anda basıyor , arka tarafın hortum mesafesi uzun olduğu için geç su geliyor.
Yada pompanın selonoidi bozulmuş, kolu ileri itince arka tarafa su basması gerekirken her iki çıkıştanda su basıyor

efendy06

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
tek pompa vardır
çift çıkışlıdır çıkışlarda bir selonoid valf ile ikiye ayrım vardır
çıkışların
biri on cama
diğeri arka cama su basar
sanırım sizin pompanın çıkışını bir T ile birbirine bağlamışlar o yüzden iki tarafada aynı anda basıyor , arka tarafın hortum mesafesi uzun olduğu için geç su geliyor.
Yada pompanın selonoidi bozulmuş, kolu ileri itince arka tarafa su basması gerekirken her iki çıkıştanda su basıyor

T bağlamış olsalar, ön cama su püskürtürken arka cama da püskürtmesi gerekmez miydi? Çünkü cam suyunu çok kullanırım normalde.

Gidip kontrol ettireceğim. Aslında kendim sökmeyi tercih ederim ama yeri ters. Nereden müdahale edileceğini bile bulamadım. F kasanın gözünü seveyim, bir vidayı söküp cam suyu bidonunu komple motorla birlikte sökmüştüm.

efendy06

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Bir gün birilerinin işine yarar belki;

Su pompasını değiştirdim. Düzeldi. 30 tl Topran marka çift çıkış pompaya verdim, 20 tl işçilik. Bu rakamı her ay cam suyuna veriyordum :)