Benzinli Motora Dizel Yaği Katilirmi!!

cinaru

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bencede mantıksız,sonuçta ticari olduğunu bile düşünsek iki yakıt tipininde yağları ayrı unisex diilya bu :)

setapxxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o usta aslında anlatmak istedğini tam anlamıyla anlatamaış sanırım....
şimdi eskiden yağlar ve tecnojı bukadar gelişmiş olmadığı için yağlar dizel ve benzinli olmak üzere ayrılırdı..kamyonlar,iş makinaları,otomobiller vs vs dizel olanlar dizel yağı koyardı..şimdi ise sadec ağır iş makinaları dizel motor yağları kullanıyor...otomobiller örnek biz opellere hem benzinliye hem dizele konulan motor yağları kullanıyoruz.artık yağ üreticileri bunu geliştirdiler artık yağlar tek tip..yağın kutusundad yazar zaten dizel ve benzinli diye ama bu yağı iş makinasında kullanamazsın...işte kendini geliştiren usta ve geliştirmeyen usta burda ortaya cıkıyor...gerci 27 yaşındayım ama 16 yıllık opel tamircisiyim :D:D

ayrıca yağı bilincli kullanın motor yağ kutusunun üzerinde rakamlar harfler vardır burda API SJ/CF ŞEKLİNDE İBARE VARSA BU HEMDİZEL HEM BENZİNLİ DMEKTİR FERRARİ BİLE KULLANA BİLİR sj dizel cf benzinli

Any1sT0pMe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
setap abi haklısın bu iş tecrübeye dayanıyor örnek vermek gerekirse benim sizin kadar tecrübem yok olma yolundayım bana mantıksız geldi diye koyulmaz yazdım ..saygılar..

burak10

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende 84 mitsibishi colt vardı, motor segman istiyordu. arkadan bembeyaz duman atıyordu. normal benzinli yağ koyunca yağ aşırı eksiltiyordu. ama dizel yağ koyunca bariz daha az eksiliyordu. ama modern arabalarda şiddetle karşıyım bu olaya, ne olur ne olmaz:)

setapxxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
setap abi haklısın bu iş tecrübeye dayanıyor örnek vermek gerekirse benim sizin kadar tecrübem yok olma yolundayım bana mantıksız geldi diye koyulmaz yazdım ..saygılar..
daha 18 yaşındasın ve elinin altında internet var..kullanmasını bildikten sonra çok faydalı yarralı şeyler için kullan onu

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Tamircinin Birisi Diyor Ki Yağ Yağdir Benzinlisi Dizeli Olmaz Hem Dizel Yağini Benzinli Motora Katarsan Araba Yağ Yakmaz Hemde Hemen Kararmaz Eskimez Diyor Hatta Adam Arabam Oldu Olali Hiç Benzinli Motor Yaği Kullanmadim Diyor. Bence Mantikli Değil Gibi Ya Sizce?
Eski nesil motorda kullandık, faydasını gördük. VW aracımızda derinden gelen, hafif bir yatak vurma sesi vardı. Uzun süre dizel motor yağı kullandıktan sonra biz sesi duyamıyorduk ama tecrübeliler sesin çok çok azaldığını söylüyordu.

Carisma70

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben de mitsubishi aracıma yanlışlıkla petronas SELENA pure energy WR 5-30 dizel sipariş verdim. WR görünce ralli/performans aklıma geldi. ancak daha sonra farkettimki tüm açıklamalar dizel ücerine. "C2" sınıfı. tabi hemen internete sarıldık: benzinli araca Dizel konur mu diye :)
buradaki ve başka yerdeki açıklamalara göre koymak sıkıntı değil. özellikle alt devirlerde kullanıldığı sürece. zaten 3Bin rpmyi geçmem; araç 2005 model 2.4 outlander sürekli 4 çeker olunca :)
şu "C2" olayını bi netleştireyim. C3 lerde dizel benzin uyumu olduğunu biliyorum ama C2 emin değilim. sonucu buraya yazarım: hem araştırma hem de kullanırsam kullanım olarak!
(uzun bi aradan sonra burada yazmak iyi geldi. özlemişim.)

Carisma70

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
C2:Yüksek Sıcaklık ve Yüksek Kesme Oranı (HTHS), 2,9 mPa.s’den yüksek olan düşük sürtünmeli ve düşük viskoziteli, DPF (Dizel Partikül Filtresi) veya TWC (Üç Yollu Katalist) egzoz emisyonu azaltıcı sistemlere sahip olan yüksek performanslı, benzinli veya dizel motorlu binek ve hafif ticari araçlarda yakıt ekonomisi sağlayan motor yağı.
https://www.opetfuchs.com.tr/madeni-yag-akademisi/teknik-bilgiler

içim rahatladı :)
sonuç olarak benzin için A serisi Dizel için B serisi iken ortak yağlar C sınıfı oluyor. kutu üzerinde genelde ACEA sınıfı: A3/B3, C3 şeklinde motor tipine uygunluk yazar. C olduktan sonra sıkıntı yok ama Benzinli için de A sınıfı yerine B sınıfı (dizel) olabilir sanırım ancak motorun eski yeni model olduğuna dikkat etmek lazım. ancak kısa süreli acil durumda korkacak bişey yokmuş!