Bakimda dikkat edilmesi gereken hususlar

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaslar dun araca birkac bakim yaptirdim Bu arada bakimi yaptirdigim ustayi tavsiye ediyorum Merkez opel Elazig. Ozel servistir. 2 arkadas elazig firat yetkili servisten ayriliyorlar ve sanayide dukkan aciyorlar. Opele bakiyorlar. Neyse gelelim mevzuya. Aracimda 4. vitese yavaslarken dususte vuruntu oluyordu. Skintinin nedeni bujiler. Servisteki Firat ustanin soyledigi bujileri 30 40 binde degistirmen gerekiyor diyo. Platinum olsa bile. Bujilerim temiz gorunuyordu fakat uc plastikleri kizarmis durumdaydi. Tekleme yoktu ama viteste vuruntu yapiyordu soyledigim gibi. Diger yaptirdigim husus kulbitor kapak contasi. 20 bin km gecmesine karsin degistirdigim conta opelin sicak motoru yuzunden dokundugun yeri kopuyo conta bitmis resmen. gozumle gordum. Victor heinz in contasini taktirdim fakat usta sunu soyledi bu kapak takilirken torklu anahtarla skilmali normal anahtarla cok sikarsan yag kacirmasin diye kapagi bukebilirsin buda terletmeye yag kacirmaya baslamasina neden olur dedi ve torklu anahtar ile skti. O sebeple bu conta degisimini yapan arkadaslar ustaya torklu anahtarla skmasini soylesin. Sanzumanin yetkili serviste yine 3 4 vites gecislerindeki vuruntusu ile ilgili yeni yazilimi ciktigini soyledi. Bu skintisi devam eden arkadaslar yetkili servisten yazilim guncellemesi yaptirabilirler.

Bazi baska konulara degindik mesela yetkili servise arac geliyor diyo egr si tikali oluyo diyo mudure soyluyorum temizleyelim iscilik yazalim diyorum diyo. Mudur degistir ugrasma,diyor diyo. Ugrasmak istemeyen adama degistiriyoz 6 7 bin tl masraf cikiyor diyo. Bazi kisiler bu durumdan dolayi sanayiye gidiyor 100 tl ye temizletiyor duzeliyor diyo sonra bizi sikayet ediyorlar diyo. Bazi seyleri usta olarak bize birakmiyorlar diyor. Bizde biliyoruz temizlenince duzelecegini ama yapamiyoruz diyor. Mesela benim aracimin sanzuman yagini degistiren kisi bu usta yetkili serviste. Orda belli kurallar cercevesinde degistirmememiz gerektigi soyleniyor diyor. Fakat ben kendi servisime gelen adama degistiriyim onerisinde bulunuyorum diyor. Sanzumanin sagligi icin degismeysi gerekiyor diyor.

Serviste garanti disi arabayi iyi ustaniz varsa yaprirmayin derim ben . Cunku cok abarti rakamlara gereksiz islemler yapiliyor. yine birgun yetkili servise gittigimde bana 4 contada kacak olgunu degisiminin 1600 tl oldugunu soyledi. Orjinal contalar ile 400 tl ye sanayide degisimini yaptirdim aradaki farki dusunun artik. 3 yasina kadarvolan aracin 300 liralik bakimini 800 tl ye yapiyorlar.