Astra j yağ değişimi

Sedmer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar bir sorum olacaktı. Forumda aradım bulamadım belkide detaylı arayamadım kusuruma bakmayın sormak zorunda kaldım.
Bugün aracımın periyodik bakımı yapıldı. Aracım astra j 1.4 t Manuel. Yağ değişimi sırasında usta motora 5 lt yağ koydu. Usta 4 lt olmayacak mı dedim hayır 5 lt konuluyor dedi. Ustam ki senelerdir gittiğim kişi. Karşısında duramadım. Sizce doğrumu lt mi koydu. Fazla ise ne gibi zararı olur. Yardımlarınız ve cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

mertk

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Fazla koymuş 1.4 turbolar 4 litre yağ alır, 1.6 benzinli atmosferikler 4.5 litre yağ alır. Kitapçıkta böyle yazıyor. Fazla yağı mutlaka çektirmelisiniz zira 1 litre fazla.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Fazla yağ konulmuş, hafta sonu bakım yaptırdım 4 litre yağ konuldu.

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Yetkili ve özel servislerde 0,5 lt fazla yağ konma durumu söz konusu. Ben kitapçıkta ne yazıyorsa onu koyuyorum. Sonuç itibariyle motorda bulunması gereken yağ miktarı çubuktaki min-max seviyeleri aralığında olmalı. Ben aracıma kitapçıktaki miktarı koyduğumda soğuk motorda max seviyesinde oluyor, sıcak motorda max'ın 1 kademe altında görünüyor. Ustalarda motoru stop edip baktığından yağ eksik, yarım litre daha koyalım diyorlar. Ben 2 bakımdır kitapçıktan devam ediyorum. İnşallah doğru yapıyorumdur.:)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: goktasoktay

Sayykonett

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hangi marka yağ konuldu peki ? Hangi marka yağ tercih etmeliyiz ?

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Yetkili serviste bakım yapılırken gm dexos 2 konuyordu. Bakımları özelde yaptırmaya başlayınca sırayla gm dexos 2, motul 8100 xf clean fe ve 1000km'dir mobil 1 esp kullanıyorum. liqui moly top tec 4600 ya da mobil 1 esp den devam etmeyi düşünüyorum kısmet olursa.

qokhan1

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Benim araçta B14NET motor kodlu; 2 defa yetkili servis 4,25 LT koymuştu, ustam da (yetkili servisten ayrılma) 2 yıldır 4,25 LT koyar. Kitapta 4 LT yazar. Marka sizin tercihiniz ama Dexos 1 Gen 2 onaylı olması önemli. Ben liqui moly special tec dx1 5w30 dexos1 gen2 kullanırım.

Sayykonett

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dexos 1 Gen 2 onaylı castrol 5-30 yağ kullandı ustam , astradan önce bmw f20 kullanıyordum ona motul yağ kullanıyordum yine aynı usta. Ustamın söylemesine göre motul yağ bmw gibi araçlara konulmalıymış astra , golf vb araçlara gerek yokmuş... Benim amacım ise aracımın motorunu koruyabildiğim kadar korumak , bakabildiğim kadar bakmak bu yüzden de sorguluyorum.

psk.selman

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bir noktaya dikkat çekmek isterim. Bu forumda olduğumuza göre hepimiz araçlarına özen göstererek bakımlarını vs. yapma çabası içerisinde. Benim tavsiyem yağ konusunda kalitesine güvendiğiniz bir yağ markasını devamlı olarak kullanamaya devam etmenizdir. Her yağ değişiminde farklı marka yağ kullanmak motorun sağlığı açısından pek iyi olmayacaktır diye düşünüyorum. Çünkü her değişimde farklı kimyasal bir yağla karşılaşan motorun ona alışma süreci var.

• Beğen
Tepkiler: omeroz ve Kaan.

Sedmer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün gittim 1 lt kadar aldırdım. Birkaç ustaya gittim hepsi aynı şeyi söylüyor. Opel servisi aradım oda aynı şeyi söyledi ve sizlerde 4 lt diyince tamamen netleştim. Yağı koydurduğum ustam hala 5 lt olmasında ısrarlı ama 🙂. Yağ olarak opet 5 30 yağ koydu. Umarım sorun yaşamam.