Astra J Silecek Suyu Donması , Devamında Gelen Problemler ve Çözümü

Hyjal

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
֖ncelikle herkese merhaba ,

Kış aylarına girmemizle araçlarımızın camları bolcana su , kar görmekte :) Eğer benim gibi ön cam konusunda titiz davranan biriyseniz sizin de ön cam suyunuz sıklıkla bitmektedir , bu tarz durumlarda GM'in cam silecek suyunu kullanmaktayım fakat bazen mecburiyetten bir kısmını su doldurabiliyorum , bu kaynaklı yakın zamanda İstanbul ve çevresine kar yağması ve sıcaklığın 0 'ın altlarında seyretmesi , üstüne bir de bu soğuk havalarda otomobille seyahat ile birlikte ne yazıkki  silecek suları donabilmekte :( Yakın zamanda böyle bir sıkıntı yaşadım , silecekler çalışıyor fakat fıskiyelerden su gelmiyordu , fıskiye suyunun  donmuş olabileceğini düşündüm , neredeyse 10-15 gün geçti ve sıcaklıklar 12-13 C  olduğu halde donan su çözülmedi diye hayıflanıyordum hatta ve hatta silecek deposundaki yarı antifirizli suyu çekip içine ılık su dahi koydum ki nafile :( Servise gitmek aklıma gelse de yoğunluğum sebebiyle gidemedim ki şöyle düşününce sürüş açısından gerçekten hayati bir durum bu fıskiye problemi.Neyse fazla uzatmadan yakın zamanda suyu pompalayan motorla ilgili sıkıntı olabileceğini düşündüm çünkü fıskiyeyi açtığımda pompa motorunun sesi gelmiyordu.Asıl problem fıskiye su pompasının sigortası atmıştı , muhtemelen sebebi de motorun içinde donmuş su varken çalıştırmaya çalışmam ve çarkların hareket etmemesi ve sigortanın atmış olmasıydı.

ևözümü konusunda ise ;

Aşağıdaki linkte kullanıcı el kitabında sayfa 250'den itibaren motor kaputunun altında , direksiyonun sol alt kısmında ve bagajdaki sigortalar ile ilgili bilgilerin verildiği kısım başlıyor , sayfa 251 ' de 40 numaralı sigortanın "silecek fıskiye pompası"na ait olduğu gözükmekte ve kendi aracımda kontrol ettim , gerçekten de sigorta atmış , yenisiyle değiştirmem gerekiyor , açıkçası bana servis yolu gözüktü :)

[img=800x478]http://f1212.hizliresim.com/14/z/hh2d9.jpg[/img]

[img=800x456]http://f1212.hizliresim.com/14/z/hh2jj.jpg[/img]

http://www.opel.com.tr/content/dam/Opel/Europe/turkey/nscwebsite/tr/04_Owner/02_Manuals/Astra_J/el_kitabi_yeni_astra_kta_2685_6_baski_agustos_2012.pdf

Sigortaların üzerlerinde farklı rakamlar var ve sigortaların renkleri farklı , fıskiye su poması kırmızı renkte  üzerinde "10" yazıyor , eğer servisle uğraşmak istemeyen daha bilgili arkadaşlar varsa bu işi sanırım kendisi de artık bu rakamlar ve renkler ne anlama geliyorsa çözebilir.

Aynı şekilde problem yaşayan arkadaşlar için umarım bilgilendirme yapabilmişimdir.

Keyifli sürüşler.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra J Silecek Suyu Donması , Devamında Gelen Problemler ve Çözümü

Envai çeşit elektronik donanıma sahip Astra da basit bir rezistanslı fıskiye-su deposu olmaması kötü, yeni Focus bile bu özelliği sunuyor.

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ևok yararlı bir bilgilendirme olmuş.  thnxx

ToBeCaReFuLL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

+1  Bilgilendirme için teşekkürler...

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ben de şu uyarıyı yapayim nolur nolmaz.sigorta değiştirme olayı basittir ancak dikkat gerektiren birşeydir.aracın sigortaları değiştirilirken doğru bir şekilde yapıldıgına özellikle dikkat edin.yoksa panel yanabilir.yetkili servisteki oto elektrikçiler bu nedenle tercih edilmeli.