ÇÖZÜLDÜ Astra J Silecek Suyu Motoru Sigorta Değişimi

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bu konu hepimiz için önemli bir konu. Özellikle sabahları aracı çalıştırdığımızda bazen suyun donmuş olabileceği ihtimalini unutuyoruz ve silecek suyunu püskürtmek için kolu hareket ettirdiğimizde bakıyoruz ki silecek suyu çalışmıyor. Daha doğrusu su donduğu için motor çalışmıyor. Bu şekilde gereksiz bir yükün altına giren motor sigortasını yakıyor. Motor kaputunu açıyoruz yuvarlak içine alınmış olan mavi renkli sigortayı kontrol ediyoruz yanmışsa aynı özelliklerde bir tane sigorta alıp takıyoruz hepsi bu kadar. Bu sorun için işini bilmeyen bir ustaya gidersek veya cingöz bir ustaya gidersek 5-10 liralık maliyet oluyor 100-150 TL. Benden söylemesi... :)

26993287_207204339856280_6881211547893506453_n.jpg

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Sadece soğuktanda olmuyor tecrübe ile sabit :)..Su bittiği zaman silecek suyunu püskürtmeye devam edersek motoru yakabiliyor..Ben bu yaz tam Antalya'ya giderken sabahın 5 inde başıma gelmişti..O saatte tabi servisler veya oto tamirciler kapalı,dedim dönünce yaptırıırm..Küçük bir şey gibi görünebilir ama tatilimin ortasında Alanyadan Antalyaya gelirken yolda hafiften yağmur yağmaya başladı,tüm cam çamur gibi oldu,cam neredeyse kapandı..Görüş mesafesi azalınca kenara çekip camı temizlemek zorunda kalmıştım..Kötü bir deneyimdi :)..O yüzden eğer motor çalışmazsa @Hasip kardeşimin paylaştığı bu yararlı bilgiye bakalım eğer sigortadan değilse hemen motoru değiştirelim..

• Beğen
Tepkiler: Hasip

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Motoru değiştirmeyelim aman abi ağzını hayra aç :)

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bu konu aslında tam benim Bu sabah yaşadığım olay denk gelmiş :) Çeşmeden doldurduğum silecek suyunu antifirizli su ile değiştirdim...Tahliye etmek için ön cama ve arka cama suyu püskürtüm su bitmiş bir ara bastım tık yok..Eyvah dedim gitti motor :)Neyse antifirizli suyu doldurdum besmele ile suyu püskürmek için kolu çektim ve Allaha şükür bir sıkıntı olmamış..Çalıştı..Bu motorlar boşken çalıştırmaya gelmiyor..Bilginiz olsun..:)

• Beğen

husooz

Yönetici
Başkan
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
Motor sesini duymadığımızda bu olay öncelikli sigorta ile çözülmeye çalışılmalı..

2- 3 gün çalıştırmadığım silecek suyunu ucuz antifirifli su sebebi ile dondurmuştum... motor sesini duymayınca sigortayı değiştirdim.
Motor sesini duymaya başladım ama su gelmiyordu.. meğer hortumların içindekilerde donmuş bu esnada.:)
2 sürahi kaynar su ve etkili antifirizli su ile (sanırım BP marka) hortumlardan buz tanecikleri attırdım...:)

Bu olaydan sonra antifirizli suyu her yerden almamak gerektiğini öğrendim...

• Beğen
Tepkiler: Hasip ve Cemil

goktasoktay

VIP Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben shellin sattığı antifirizli suyu kullanıyorum. Sivasta bir problem yaşamadım. Biraz daha ucuz diye kesinlikle bilmediğimiz mavi suları koymamak lazım.

Tapatalk kullanarak iPad Pro aracılığıyla gönderildi

• Beğen
Tepkiler: husooz ve Hasip

hakaninan26

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bu konu hepimiz için önemli bir konu. Özellikle sabahları aracı çalıştırdığımızda bazen suyun donmuş olabileceği ihtimalini unutuyoruz ve silecek suyunu püskürtmek için kolu hareket ettirdiğimizde bakıyoruz ki silecek suyu çalışmıyor. Daha doğrusu su donduğu için motor çalışmıyor. Bu şekilde gereksiz bir yükün altına giren motor sigortasını yakıyor. Motor kaputunu açıyoruz yuvarlak içine alınmış olan mavi renkli sigortayı kontrol ediyoruz yanmışsa aynı özelliklerde bir tane sigorta alıp takıyoruz hepsi bu kadar. Bu sorun için işini bilmeyen bir ustaya gidersek veya cingöz bir ustaya gidersek 5-10 liralık maliyet oluyor 100-150 TL. Benden söylemesi... :)

Ekli dosyayı görüntüle 353
Allah senden razı olsun kardeşim 75 kuruşa hallettim sorunu. 2 gündür kafayı yedim. Sıcak su mu dökmedim, su çıkışlarını mı temizlemedim... En son açtım baktım dediğin gibi sigortası patlamış 75 kuruşa hallettim. Sağ olasın 👏👏👏

Ekli dosyayı görüntüle 353
Allah senden razı olsun kardeşim. Sorunu 75 kuruşa çözdüm. 15763190906724307250533842600812.jpg

• Beğen

sam42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende de su donmuştu çalıştırdım su püskürtmeyi fakat motordan gelen ses kesildi. Kornanın sigortasıyla (o da 15 amper) değiştirdim kontrol amaçlı fakat sorun sigortadan değilmiş. Muhtemelen motor yandı çünkü hiç tık ses gelmiyor su püskürtmeye bastığımda. Motor yanacağına sigortanın atması gerekiyor halbuki. Mühendislik hatası bence.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
şöyle bir durumda var ilk sigorta yı atırmıyor röle ile elektriği kesiyor yarim saat sonra açılıyor tekrar sigorta son çare atıyor

mertk

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Mobil'in -65 derecelik konsantre antifrizli suyu var. Zamanında ucuzken stok yapmıştım. İklim şartlarına göre başka marka yerine bunu sulandırarak kullanmanızı tavsiye ederim. Diğer marka ürünleri hiç sulandırmadan saf koymak lazım.. Eski Corsam'da cam suyu haznesini patlatmıştım ben de..