Astra J 1.4 Turbo Motorda Tırıltı Sesi

alahan1963

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1.4 turbo aracımın motorun bir tırıltı sesi geliyor. şöyleki motorun üst tarafı yolcu ve sürücü kabininin tam orta tarafına doğru iki siyah hortum var  ucuna kablolar falan bağlı, borularda aşağıda siyah bir plastik hazneye bağlanıyor. boaruların bağlandığı yerde hava mı ne emiyormuş o yüzden basıçlı hava boruları titraştirip ses yapıyormuşi daha önce yoktu böyle bir ses. usta bir sorun yok diyor ama anlamağım şey daha önce neden yoktu kardeşim araç rolantideyken  tır tır rahatsız ediyor yaw. böyle bir sorunu olan varmı. ya da bir fikri yorumu olan varmı.ona göre konuşayım servisle açıkcası bende pek analmam motordan o yğzden ne derse usta tamam diyoruz.Sad

İnsan kendi aracını, bir başkasının aracıyla yanyana çıplak göz ve kulakla karşılaştıramadığı müddetçe -umuyorum ilk buluşmada bunu yapacağız- kendinde olan ve rahatsız eden şeyin, bir başkasında da olup olmadığını bilemiyor ve o zaman da servisteki ustalarımızın; "çok normal", "bu hep olur, normaldir" şeklindeki "geçiştirmelerine" aldanmak durumunda kalıyoruz.
Evet "o ses" bende de var.Nasıl ifade edilir bilemiyorum ama, araç rölantide iken (motor soğuk yada sıcak farketmiyor) sağ ön taraftan ve motordan gelen bir tırıltı sesi, iki plastik aksamın birbirine değme sesi gibi bir ses bende de var.Tabii ki servise sordum ve tabii ki "normaldir" dediler.
Ancak bence normal değil ve yepisyeni bir araç için bence "fazla" bir ses..

ևözdüğünüzde paylaşırsanız çok sevinirim..

A

alpersaglik

Bilgi Girilmemiş
Yaw sırf motordan ses duymayım diye dizel araç almadım. rolantide gelen ses rahatsız ediyor insanı  bence normal değil ama peşini bırakmıycam şu ara vaktim olmuyor ama yakındır servis yolu. eğer bu problemi yaşayan ve servisde çözüm bulan varsa lütfen paylaşsın. ona göre servise söyleyim. sorun şudur diye.

--neco--

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende de var o tırıltı..Rölantide iken geliyor..Çözümü bilen varsa bekliyoruz lütfen..

Gökhan_55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o ses bende gaza basınca çıkıyor sanki bi yerin civatası gevşek gibi.. servise bi gittiğimde sorucam onu

demircic

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynı tırlatma(!) sesinden mi bahsediyoruz bilemiyorum ama, 15.000 bakımından sonra bende de benzer bir ses gelmeye başladı. Şöyle ki, araç rolantide ya da hareket halinde olsun farketmiyor, gaza kuvvetlice basıp ta çektiğimde sanki kaputun içinde sağ taraflardan bir yerlerden o plastik (ya da kauçuk) parçalar birbirine değiyormuş gibi, daha da net bir ifadeyle sanki insanın boğazında balgam olur da hani nefes alırken bir hırıltı sesi çıkarır ya aynen öyle bir ses geliyor:) Benim araç için bir sipariş vermişlerdi, o sipariş gelince çağıracaklar, işte o zaman bu "yeni" arızanın da sebebini (ve varsa çözümünü tabii ki) öğrenmiş olacağız...

A

alpersaglik

Bilgi Girilmemiş
Sesin geldiği yer tam olarak resimdeki yer ordaki parça nedir, ne işe yarar arkadaşlar.

25910191.jpg

A

alpersaglik

Bilgi Girilmemiş
Tırılıadayan parça resimdeki parça arkadaşlar tam oalrak nedir ne işe yarar çok bilgim yok, usta servisde beyaz palstik bi r kelepçe ile diğer boruya bağladı ama fıs o parçadan tır tır sesi geliyor. bakalım ben ufak yerdeyim. büyük illerdekiler belki çözerler sorunuda bizle de paylaşırlar.

25910191.jpg

Murat.Dursun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eski Corsa C 1.4 arabamda da buna benzer bir ses vardı , ben bu sesi dikiş makinesi tıkırtısına benzetirdim.

Bir ara üzerine gittim , Servis sesin zincirli araç olmasından kaynaklandığını söylemişti. Trigger Kayışı yerine Zincir olması aracın motor sesini değiştiriyor.

Gene corsa'dan örnek vereceğim resimde net gözükmese de motorun işaretlediğiniz kısmında enjektör iğnelerden bahsetmişlerdi.

Bu tıkırtılarında bu iğnelerden geldiğini aktarmışlardı. Sorun olmasa bile servisinizi danışın.

Sevgiler Saygılar.

A

alpersaglik

Bilgi Girilmemiş
Dün servisdeydim, Usta motoru baya bi dinledi falan neyse sesin kaynağı depo havalandırma valfi (doğru yazamamaış olabilirim.) Parça garantiden değişecek. Elinizle tuttuğunuzda baya bi vuruyor ele zaten içinde enjektör varmış zaten onunda, benzin deposundaki fazla benzin buharını ve benzini yakıyormuş sanırım. Siz siz olun benzinlikte depoyu full lerken tabanca atınca sakın daha zorlamayın bırakın öyle kalsın sonra benzin koymak zarar veriyormuş zımbırtıya aklnızıda olsun!!!

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet fazla benzin koymak kesinlikle zarar veriyor
ben full de dedikten sonra uyarıyorum, tıklama sesinden sonra fazla mazot koyma diye