Astra J 1.3 Dizel Yakıt Tüketimleri

turkeril

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra J 1.3 Dizel Yakıt Tüketimleri

dün bakım yaptırdım, çıkan hava filtresi pek temiz değlldi. Yağ da değişince belli bi rahatlama oldu bakalım... Sakin kullanacak, geneli düzlük olan bi yer olsa 5 litreler kolay ama benim kullanım genelde 3-6 km arası kısa mesafeler, çocuğu okula götür getir falan iniş çıkışlar var.

harunhoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

turkeril link' Alıntı:
dün bakım yaptırdım, çıkan hava filtresi pek temiz değlldi. Yağ da değişince belli bi rahatlama oldu bakalım... Sakin kullanacak, geneli düzlük olan bi yer olsa 5 litreler kolay ama benim kullanım genelde 3-6 km arası kısa mesafeler, çocuğu okula götür getir falan iniş çıkışlar var.
O zaman haliyle dizel aracın nimetlerinden istifade edemezsiniz doğal olarak. Mesafeniz çok kısa  general_non_non

ozgun88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

harunhoca link' Alıntı:
Benim araç bile uzun yolda 5,2 ye kadar iniyor en gerçek pompa değerine göre. Sizin dizellerin bu kadar yakması  general_Shame_on_you general_non_non

Sürüş stilin nasıl abi birde yol durumu, engebe, doluluk vs.? Bunlar cok etkili. Keyfini cıkara cıkara gittiğini düşünüyorum :)

֖rneğin ben 0 rakımdan 2200 lere ordan iniş çıkışlarla 1850 lere ve en son 1600 rakıma indiğim kuşadası-horasan arasını 3 kişi, full bagaj, arka kısmın yarısı dolu bir şekilde Aydın otobanında 170-180 sabitle diger yollarda yolu uygun buldukca 140-150 sabitleyerek 1650km lik yolu ort 110 km hızla ve klima % 90 açık yani uzun yolda bile tuketimi max yapacak şekilde ort tüketim max 5.2lt ile geliyorum

Bir örnek daha vereyim Horasan - Erzurum arası git gel 170km giderken rakım olarak 250m tırmanış 3-4 kisi bagajda 1-2 haftalık alışveriş ve 4-6 damacana su ile Erz den dönüş olmak üzere 90 sabitle git gel hesabı yapınca ort 3.5lt max 4lt yakıyorum

Bence MASALLAH Kartopuma :)

mucahitduran

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com

ozgun88 link' Alıntı:
Sürüş stilin nasıl abi birde yol durumu, engebe, doluluk vs.? Bunlar cok etkili. Keyfini cıkara cıkara gittiğini düşünüyorum :)

Örneğin ben 0 rakımdan 2200 lere ordan iniş çıkışlarla 1850 lere ve en son 1600 rakıma indiğim kuşadası-horasan arasını 3 kişi, full bagaj, arka kısmın yarısı dolu bir şekilde Aydın otobanında 170-180 sabitle diger yollarda yolu uygun buldukca 140-150 sabitleyerek 1650km lik yolu ort 110 km hızla ve klima % 90 açık yani uzun yolda bile tuketimi max yapacak şekilde ort tüketim max 5.2lt ile geliyorum

Bir örnek daha vereyim Horasan - Erzurum arası git gel 170km giderken rakım olarak 250m tırmanış 3-4 kisi bagajda 1-2 haftalık alışveriş ve 4-6 damacana su ile Erz den dönüş olmak üzere 90 sabitle git gel hesabı yapınca ort 3.5lt max 4lt yakıyorum

Bence MASALLAH Kartopuma :)

Viva kartopu! :D MAŞALLAH :)

turkeril

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Maşallah gerçekten az yakıyormuş :)

Kullanım şeklim öyle tadını çıkara çıkara diyemeyeceğim, 1-2 gündür o şekilde kullanıyorum ama öncesindeki 100 tl'lik mazotu eko-modda bitirdim ve 6,6 gösterip 7,5 gibi yaktı reelde. Şimdi acımıyorum, 7,4 gösteriyor şu anda.

İlk aldığımda da depo dipteyken 50 tl'lik koymuştum, karabüke 5.1 ile gelmiştim. Ama 5.1 hesabıyla 35-40 tl yakması gereken yolda 50 tl'yi neredeyse bitirmişti.

Bakım etkisi ile düşebilir,

Bir de ilk sahibinin sağır kullandığını düşünüyorum. Araba şehir dışı falan görmemiş pek.

Önümüzdeki hafta ankaraya gidebilirim belki bi deneme yaparım uzun yolda.

ozgun88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

turkeril link' Alıntı:
Maşallah gerçekten az yakıyormuş :)

Kullanım şeklim öyle tadını çıkara çıkara diyemeyeceğim, 1-2 gündür o şekilde kullanıyorum ama öncesindeki 100 tl'lik mazotu eko-modda bitirdim ve 6,6 gösterip 7,5 gibi yaktı reelde. şimdi acımıyorum, 7,4 gösteriyor şu anda.

İlk aldığımda da depo dipteyken 50 tl'lik koymuştum, karabüke 5.1 ile gelmiştim. Ama 5.1 hesabıyla 35-40 tl yakması gereken yolda 50 tl'yi neredeyse bitirmişti.

Bakım etkisi ile düşebilir,

Bir de ilk sahibinin sağır kullandığını düşünüyorum. Araba şehir dışı falan görmemiş pek.

֖nümüzdeki hafta ankaraya gidebilirim belki bi deneme yaparım uzun yolda.

bakım durumu önemli randuman alma açısından servisler bazen dedikleri yağı bile koymuyorlar dikkat edin.

ben aldığımda bi 2000km kadar pek hızlanmadım 120yi sınır aldım (rodaj için dikkat edilmesi söylendiği için ama yeni arabalarda bunun pek olduğunu düşünmüyorum açıkçası)  sonrasında bilhassa otoban ve bu tarz yerlerde ara ara yüksek hıza çıkıyorum hatta dediğim gibi sabitleme olayını da yapıyorum. şehirdışı gidiyorsam muhakkak sabitlemeyi kullanırım malum 2 güne bölsemde 1650km az değil.
aracımı aldım alalı %75-80 şehirdışı kullanmışımdır 2013 mart sonu çıkışlı aracım şu an 41600 de maşallah memnunum sanırım bundan sonra dizelden şaşmam ekmeğini yedim.

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

harunhoca link' Alıntı:
Benim araç bile uzun yolda 5,2 ye kadar iniyor en gerçek pompa değerine göre. Sizin dizellerin bu kadar yakması  general_Shame_on_you general_non_non

Harun hocam yazdığım değerler şehir içi :) Yoksa şehir dışı için bunlar çok fazla. şehir dışı 4,2-4,5 arası geziyor :)

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

İlker hocam bakımdan sonra araç daha az yakar hatta o kadar kirliyse filtreler 1 litreye kadar bile bir fark olabilir yakıtta. Ama kullanım aralığınız baya kısa olduğundan ötürü 6-6.5 yakıcaktır. Daha fazlasına düşmek için çok sakin kullanım gerekcek.

harunhoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

albertxx link' Alıntı:
Harun hocam yazdığım değerler şehir içi :) Yoksa şehir dışı için bunlar çok fazla. Şehir dışı 4,2-4,5 arası geziyor :)
Hımmm şehir içi normal tabii ki, ben uzun yol gibi düşünmüştüm. Benimki şehir içinde 10-10,5 arası gidiyor geliyor, gidiyor geliyor, gidiyor geliyor 011zaa

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

harunhoca link' Alıntı:
Hımmm şehir içi normal tabii ki, ben uzun yol gibi düşünmüştüm. Benimki şehir içinde 10-10,5 arası gidiyor geliyor, gidiyor geliyor, gidiyor geliyor 011zaa

Uzun yol olsa atalım tosuncuğu benzinli alalım :) Şehir içi süpermiş hocam 10 litre maşallah