Astra HB ile ilgili bir iki soru ?

deniz39

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım. Geçen hafta 08 model astra h kasa hb ctdi enjoy sp bir araba satın aldım. Bu araçla ilgili daha önce kullanmadığım özellikler olduğu için bunları size sormak istedim.

- Aldığım araçta sunroof var.Daha önce böyle bir aracım olmadığı için bunu bilmiyorum. Bunun bakımını nasıl yapıcam ?. Toz tutmayan bir ürün lazım sanırımki mevcut hareketli yerleri yağlayım. Çünkü sunroof tam olarak açıkken 1 saat kullandıktan sonra kasislerde çukurlarda vs... çıtır çutur ses yapmaya başlıyor. Bu olay ilk açtığım zaman olmuyor belli bir süre sonra başlıyor. Belkide başka bir nedeni vardır. Sunroof bakımı nasıl yapılmalı ?

- Araç klima açıkken 1. viteste çok zayıf hatta 2-3 kere stop ettirdim. Normalmi ?

- Aracın kumandasında açma tuşuna uzun basınca 4 camda açılıyor. Tam tersi kapatma tuşuna uzun basıncada 4 cam kapanıyor. Fakat bunu sunroof için yapmıyor. Kumandadan açma veya kapama yapmıyor. Normal mi ?

-Yol bilgisayarında değerlerden "ortalama yakıt tüketimi" alıdğımdan beri 5.8 lt /100 km gösteriyor. Bunun değişmesi için bu bilgisayrı biyerden sıfırlamak mı lazım yoksa bilgisayar her 100 km bir ortalama alıpmı yazıyor. 5.8 den aşağı düşeremedim. Normalmi ?

- Silecek kolunu aşağı doğru çekince bi uyarı sesi geliyor.Bu nedir ?

ve son olarak sizlerin tecrübelerinden faydalanarak başka bilmediğim detay özellik mevcutmu bu araçta. Başka neler vardır fanksiyon veya özellik ? ve sizlerin tavsiye edeceği biligiler nelerdir bu aracın kullanmı ile ilgili.

Şimdiden herkese teşekkürler.

efeeryurt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım. Geçen hafta 08 model astra h kasa hb ctdi enjoy sp bir araba satın aldım. Bu araçla ilgili daha önce kullanmadığım özellikler olduğu için bunları size sormak istedim.

- Aldığım araçta sunroof var.Daha önce böyle bir aracım olmadığı için bunu bilmiyorum. Bunun bakımını nasıl yapıcam ?. Toz tutmayan bir ürün lazım sanırımki mevcut hareketli yerleri yağlayım. Çünkü sunroof tam olarak açıkken 1 saat kullandıktan sonra kasislerde çukurlarda vs... çıtır çutur ses yapmaya başlıyor. Bu olay ilk açtığım zaman olmuyor belli bir süre sonra başlıyor. Belkide başka bir nedeni vardır. Sunroof bakımı nasıl yapılmalı ?

- Araç klima açıkken 1. viteste çok zayıf hatta 2-3 kere stop ettirdim. Normalmi ?

- Aracın kumandasında açma tuşuna uzun basınca 4 camda açılıyor. Tam tersi kapatma tuşuna uzun basıncada 4 cam kapanıyor. Fakat bunu sunroof için yapmıyor. Kumandadan açma veya kapama yapmıyor. Normal mi ?

-Yol bilgisayarında değerlerden "ortalama yakıt tüketimi" alıdğımdan beri 5.8 lt /100 km gösteriyor. Bunun değişmesi için bu bilgisayrı biyerden sıfırlamak mı lazım yoksa bilgisayar her 100 km bir ortalama alıpmı yazıyor. 5.8 den aşağı düşeremedim. Normalmi ?

ve son olarak sizlerin tecrübelerinden faydalanarak başka bilmediğim detay özellik mevcutmu bu araçta. Başka neler vardır fanksiyon veya özellik ? ve sizlerin tavsiye edeceği biligiler nelerdir bu aracın kullanmı ile ilgili.

Şimdiden herkese teşekkürler.

Öncelikle hayırlı olsun, kazasız belasız kullanmak nasip olsun...

1. soruya bir yorum yapamayacağım, ancak tavsiye olarak WD-40 kullanabilirsiniz sunroof raylarınının bakımı için..

2. sorunuz, klima açıkken kalkışlarda biraz daha fazla gaz vermek gerekiyor, stop ettirmeniz gayet normal, alışınca ayağınız bu sorun ortadan kalkar..

3. sorunuz, başka bir internet sitesinde de aynı durumdan şikayet ediliyordu, aracımda sunroof olmadığı için takip etmemiştim, ancak buraya sunroof sahibi olan üyeler cevap yazarlar..

4. sorunuz, ortalama yakıt tüketimi veya yol bilgisayarında bulunan verileri sıfırlamak için, direksiyonunuzdaki yol bilgisayarı tuşlarını kullanmalısınız.. Direksiyonunuzda sol tarafta bulunan roller'ı (yani aşaüı yukarı giden joystick) ona bir kere basın, aşağı yukarı özelliklerini kullanarak değerlere ulaşın ve sıfırlamak istediğiniz veriye geldiğinizde o tuşa 5 saniye filan basılı tutun, yani ileri iterek basın, hissedersiniz zaten..

5. sorunuz, sileceklerde sesli uyarı sistemi mevcuttur.. Yani sileceğinizi bir kez yukarı ittiğinizde sileceğiniz aralıklarla çalışır, kapatmak için tekrar aşağı ittiğinizde (sanki parmak çıtlatırken çıkan ses gibi) bir sesli uyarı vererek sileceği kapattığınızı belirten bir ses çıkarır.. Aynı durum, arka sileceği çalıştırmak için silecek kolunu geriye bir kez itin, ve kapatmak için tekrar geriye ittiğinizde aynı sesi duyarsınız..

Ayrıca, aracı stop ettirdiğinizde selektör sinyal kolundan selektör vererek yani sinyal kolunu bir kez kendinize çekerek, aracınızı kilitledikten sonra yaklaşık 20-25 saniye ışıklarınız yanar, bu özellik Follow Me Home özelliği..

Birde, yine aracı stop edin, sinyal kolundan sağ yada sol sinyal vermek için yukarı veya aşağı itin, yine bir uyarı sesi gelecek, buda hangi tarafa sinyal kolunu ittiyseniz, o tarafın far ve stop lambasının tekrar bu özelliği deaktif edene kadar yada aracınızı çalıştırana kadar yanmasını sağlayacaktır..

cetto

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bu ses sinyal lambasının yanıp sönerken çıkardığı sese benziyor ise yağmur sensörüdür. Silecek kolunu yukarı (ilk kademeye) doğru bir kez itip bıraktığında yağmur sensörü devreye girer. Kolu aşağı çekene ya da kontağı kapatana kadar devrede kalır. Kolu aşağı çektiğinde sinyal lambasının sesine benzer bir ses duyarsın.

deniz39

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
efeeryurt ve cetto verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

- Arabada yağmur sensörü var demişlerdi cettonun dediği gibi kolu bi kere yukarı çekice bip gibi bi ses geliyor sanırım bu sensörü aktif ediyor. Bunu araca su tutarak deniyeceğim.

- efeeryurt home follow me özelliğinin ve sinyal kolundan parkları açık bırakmayı bilmiyordum bu bilgiler için ayrıca teşekkürler.

- ortalama yakıt tüketimini sıfırlasam bile hangi aralıkta olması gerekli bu araçta (normal devirli kullanımda) bende dediğim gibi 5.8 lt görünüyordu.

- Sunroof bakımı için wd 40 sanırım toz ve pislikleri üzerine yapıştırdığı için çok tercih edilmiyor. Bunun için daha profosyonel ve tozu pisliği tutmayacak bir ürün lazım ve sunroof bakımını nasıl yapmalıyım bunu bilen arkadaşlardan bilgi paylaşımı bekliyorum.

- aracın içinde ön taraftaki tepe lambasının olduğu yerde küçük bi ızgara gibi yer var sanki havalandırma ızgarası gibi ama çok küçük bir ızagara 3cm'e 2 cm gibi. Bu nedir ?

Başka nelere dikkat edilmeli extra keşfettiğiniz bilgi varmı bu araçla ilgili...

efeeryurt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
efeeryurt ve cetto verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

- Arabada yağmur sensörü var demişlerdi cettonun dediği gibi kolu bi kere yukarı çekice bip gibi bi ses geliyor sanırım bu sensörü aktif ediyor. Bunu araca su tutarak deniyeceğim.

- efeeryurt home follow me özelliğinin ve sinyal kolundan parkları açık bırakmayı bilmiyordum bu bilgiler için ayrıca teşekkürler.

- ortalama yakıt tüketimini sıfırlasam bile hangi aralıkta olması gerekli bu araçta (normal devirli kullanımda) bende dediğim gibi 5.8 lt görünüyordu.

- Sunroof bakımı için wd 40 sanırım toz ve pislikleri üzerine yapıştırdığı için çok tercih edilmiyor. Bunun için daha profosyonel ve tozu pisliği tutmayacak bir ürün lazım ve sunroof bakımını nasıl yapmalıyım bunu bilen arkadaşlardan bilgi paylaşımı bekliyorum.

- aracın içinde ön taraftaki tepe lambasının olduğu yerde küçük bi ızgara gibi yer var sanki havalandırma ızgarası gibi ama çok küçük bir ızagara 3cm'e 2 cm gibi. Bu nedir ?

Başka nelere dikkat edilmeli extra keşfettiğiniz bilgi varmı bu araçla ilgili...

valla ben ortalama yakıt değerini depomu full'lediğimde sıfırlıyorum.. nadirde olsa 20-30 tl. mazot aldığımda sıfırlamaya gerek duymuyorum.. Şuan 750 km. ve 5.4lt/100km. değerinde ve bu değerler şehir içi, klima 300km. açık..

ön tepe lambasının olduğu yerdeki küçük ızgarayı birçok kişi bluetooth için bir aksam olduğunu söylüyordu, forumda konuşulmuştu ama hatırlayamıyorum kusura bakmayın..

extra söylemek istediğim şey, eğer cruise control varsa aracınızda, uzun düzlüklerde cruise control'e alın aracı ve tüketiminiz bu sayede düşer.. Ayrıca, mazotu hep aynı benzinciden almaya özen gösterin, göstergede kırmızı ışık yani mazotun bittiğine dair uyarıyı pek görmemeye çalışın..

tüketimi düşürmek için ayrıca, 1. vites hariç 3bin deviri geçmeden kullanın..

deniz39

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla ben ortalama yakıt değerini depomu full'lediğimde sıfırlıyorum.. nadirde olsa 20-30 tl. mazot aldığımda sıfırlamaya gerek duymuyorum.. Şuan 750 km. ve 5.4lt/100km. değerinde ve bu değerler şehir içi, klima 300km. açık..

ön tepe lambasının olduğu yerdeki küçük ızgarayı birçok kişi bluetooth için bir aksam olduğunu söylüyordu, forumda konuşulmuştu ama hatırlayamıyorum kusura bakmayın..

extra söylemek istediğim şey, eğer cruise control varsa aracınızda, uzun düzlüklerde cruise control'e alın aracı ve tüketiminiz bu sayede düşer.. Ayrıca, mazotu hep aynı benzinciden almaya özen gösterin, göstergede kırmızı ışık yani mazotun bittiğine dair uyarıyı pek görmemeye çalışın..

tüketimi düşürmek için ayrıca, 1. vites hariç 3bin deviri geçmeden kullanın..

Güzel bilgiler için teşekkürler efeeryurt . Aracımda cruise control yok fakat servis kol değişterek C.C kol takarak bu işi yapabiliyomuş. Bununda maliyeti yaklış 190 tl gibi dediler. Sanırım en kısa sürede bu kolu değiştiricem. Yakıt ekonomisinede etkisi oluyorsa taktırmak lazım sanırım. Ayrıca ordaki o küçük ızgara gerçekten ilginç, bilen bir arkadaş vardır mutlaka burdaki detayı.

5.4 güzel bir değer yakıt için . Sanırım bende güncel değeri görmek için aracın bu verisini sıfırayıp 100 km yapmam lazım. aracı alalı 1 hafta oldu yaptığım km 250-300 ama değer hep 5.8lt. Sıfırlayıp yeniden deniyeceğim.

onur kılıç

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o küçük ızgara sunroof'un elektronik zımbırtılarının hava alması için tasarlanmıştır...Böylece aşırı ısınması önleniyor, bir çeşit havalandırma..

God_is_Love

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hazır konu acılmısken bende birşey oğrenmek istiyorum. astra cosmo aracım sunroof anahtardan kapanabiliyor mu ?

deniz39

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
onur kılıç bilgi için teşekkürler. Valla düşünsem aklıma gelmezdi böyle bir işe yaradığı o ızgaranın.

God is love ben kumandayla çok uğraştım ama camlar harici sunroofu kumandaddan ne açabildim nede kapatabildim. Sanırım eski modellerde böyle bir uygulama varmış, sonradan bunu kaldırmışlar b şekilde bir yazı okmuştum. Ama yinede belki olabilir, başka bir yolu vardır belki bu özelliği aktiflemenin.

Bu arada sunroof bakımı hangi malzeme ile ve nasıl yapılmalı bu gerçekten önemli bu konuda bilgili arkadaşlar konu hakkında bilgi verirse çok sevinirim.

onur kılıç

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar sunroofun kumanda ile nasıl kapatılabileceği forumda birden fazla yerde anlatıldı. Bir aratırsanız bulursunuz...