ASTRA H ısıtma problemi

• Konuyu başlatan agah bülent
  • Başlangıç tarihi
A

agah bülent

Bilgi Girilmemiş
Arakadaşlar bide ben aracımda ısınamıyordum aracı çalırtırdıktan ve yurumeye başladıktan sonra yaklasık 15-20 dk sonra ılık bir uflenti geliyordu fakat bu G kasalarda boyle değil 10 dk sonra arabanın içi hamam gibi oluyor acaba kalorifer tesisatımı arızalı bide yaaaaa

astra_metin

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracın kaloriferi biraz geç ısıtıyor bu sabah ön camda buzlanma vardı 3000 devirde 5 dk çalıştırdım arabayı çözülmesi için...ama ondan sonra hamam gibi oldu araba benim şikayetim yok

Burak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.devservis.com
arkadaslar, soguk havalarda aracinizi isitmak icin bosta gaz vermenin motora inanilmaz zararlari var. ornegin krank yataklarini inanilmaz zorluyorsunuz. yapmamanizi siddetle tavsiye ederim.
benimde aracim cok soguklarda kolay kolay isinmiyor, ilk 10 dk aracin kaloriferi gercekten zor isitiyor. bu aracin motorunun calisma sicakligina bagli. termostatinizi, antifriz seviyesini ve sogutma suyunun seviyesini bir kontrol ettirin derim. eger aracinizla yola cikar cikmaz cevreyoluna cikiyorsaniz tabii kide cok gec isinir, bu normal. cunku arac devamli buz gibi hava cekiyo onden, bu problemi japon araclar daha cok yasiyor. japon motorlari genelde nikasil silindir ve aluminyum bloklu oldugu icin calisma sicakliklari daha dusuktur, kolay hararet yapmazlar o yuzden gec isinirlar. hatta genelde isi bilen japon kullanicilari kisin cok sogukta, radiatorun onune bir gazete veya karton parcasi koyarlar ki, motor kolay isinsin, cok benzin tuketmesin diye..
aracin kullanim kilavuzunda bile, ilk calistirmadan itibaren gaz pedalinin yalnizca 4'te 1'ini kullanmaniz, ani hizlanmalardan kacinmaniz ve ilk 2500-3000 deviri gecmemeniz gerektigi yazar. mesela easytronic araclar vites otomatik modda iken arac isinana kadar cok dusuk devirlerde vites atiyor. araci isitmak icin en iyi yontem araci calistirdiktan sonra 15 sn rolantide beklemek, hemen sonra hareket edip 20 km ila 70 km arasi hizda seyretmektir. trafikte yapacaginiz ekstra dur-kalklar bile motorunuzun daha kolay isinmasini saglar.

astra_metin

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla ne desen haklısın burak hepsini biliyorum ama sabah 8 de kalktım işe geç kalınca içim cız ede ede bastım bu sabaha rölantide 5 dkkada anca buz çözüldü

A

agah bülent

Bilgi Girilmemiş
Burak bu özellekler H lar içinmi yoksa tüm araçlar içinmi geçerli

A

agah bülent

Bilgi Girilmemiş
iyide bir araç çalıştırıldıktan 15 sn sonra yururmu

A

agah bülent

Bilgi Girilmemiş
yani bir araç 15 sn sonra hakaret ettirilirmi onu merak ettim

Burak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.devservis.com
yani bir araç 15 sn sonra hakaret ettirilirmi onu merak ettim

ettirilir..ilk 15 sn hareket ettirilmemesinin sebebi ise, motorun duzgun bir sekilde heryerinin esit bir miktarda yaglanmasi icindir. ilk 15 sn boyunca yaglanma duzgun olmaz.