Astra H Cruise Control (Hız sabitleyici) Sorunu

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok fazla bir bilgim yok ama dediğim gibi hafif yokuş aşağı inişlerde bir miktar frenleme yapar ama onun haricinde hızlanması normal diye biliyorum. En azından benim corsam da aldığımdan beri durum bu şekilde.

Gerçi benim corsam B segmenti bir araç. Astra ise C segmenti. Belki Astra da böyle bir özellik vardır.

elegancer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok fazla bir bilgim yok ama dediğim gibi hafif yokuş aşağı inişlerde bir miktar frenleme yapar ama onun haricinde hızlanması normal diye biliyorum. En azından benim corsam da aldığımdan beri durum bu şekilde.

Gerçi benim corsam B segmenti bir araç. Astra ise C segmenti. Belki Astra da böyle bir özellik vardır.
Bir miktar bile yapmıyor malesef. Daha önce böyle değildi biliyorum. sanki hiç frenleme yapmıyor kopuyor araba. Bir sorun var kesin ama nerede:confused:

ilkastram

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hız sabitleyiciyi önceki aracımda kullandım ve şuanki astra h aracımda da kullanıyorum. Bizdeki sabitleyiciler daha çok otomatik gaz vermeyle ilgili. Yani yokuşa girdiğinizde gaz verir ve hızı korumaya çalışır ancak inişlerde gazı keser, ekstradan frenleme yapmaz. Bunun yerine motor kompresörü ile hızı korumaya çalışır. Bunuda yol bilgisayarında anlık tüketimde görebilirsiniz. İnişte anlık tüketim giderek düşer ve bazen 0 bile olur. Ancak uygun viteste değilseniz hız artar. Örneğin 5. viteste 70 e sabitlediniz. İnişe geçtiniz, kompresör yapamayacağı için hızı koruyamaz hızlanır. Benim astra h dizel aracımda durum böyle. Daha düşük vitesteyken inişte deneyebilirsiniz.

elegancer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hız sabitleyiciyi önceki aracımda kullandım ve şuanki astra h aracımda da kullanıyorum. Bizdeki sabitleyiciler daha çok otomatik gaz vermeyle ilgili. Yani yokuşa girdiğinizde gaz verir ve hızı korumaya çalışır ancak inişlerde gazı keser, ekstradan frenleme yapmaz. Bunun yerine motor kompresörü ile hızı korumaya çalışır. Bunuda yol bilgisayarında anlık tüketimde görebilirsiniz. İnişte anlık tüketim giderek düşer ve bazen 0 bile olur. Ancak uygun viteste değilseniz hız artar. Örneğin 5. viteste 70 e sabitlediniz. İnişe geçtiniz, kompresör yapamayacağı için hızı koruyamaz hızlanır. Benim astra h dizel aracımda durum böyle. Daha düşük vitesteyken inişte deneyebilirsiniz.

Frenlemeden kastım zaten motorla ilgili. Extra frene basması değil. Dediğiniz gibi motor kompresörü yada ona benzer birşeyle olabilir. Ama hız sabitleyiciyi çalıştıran parça bunu ayarlıyor sanırım. Zaten yüksek viteste denemedim. Düşük ideal vitesteydi ve en ufak hız azalma olmadı. Dediğim gibi daha önce böyle değildi

Alixxx

Kayıtlı Kullanıcı
20-Denizli
Siteyi ziyaret et
Ama rampa var rampa var. Hafif meyilli ise hız anormal yükselmez fakat çok dik ise illaki yükselecektir. Punto aracımda da böyleydi şimdiki astramda da böyle bence sorun yok.

Sent from my iPhone using Tapatalk

elegancer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ama rampa var rampa var. Hafif meyilli ise hız anormal yükselmez fakat çok dik ise illaki yükselecektir. Punto aracımda da böyleydi şimdiki astramda da böyle bence sorun yok.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Cok dik rampa degil zaten. hiz bir miktar yukselir zaten. Ama benim arabam devamli yukseliyor en ufak kesme yapmiyor onceden yapiyordu anlatamiyorum galiba:(

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
size öyle gelmiş olabilir yolun eğimini gözle tahmin edemeyebilirsini bazı yollarda.cruise control sadece gaz pedalının işlevselliğine sahiptir.şu ayrıntı herşeyi açıklıyor aslında sabitledikten sonra ilave olarak dilediğiniz kadar hızınızı artırabilirsiniz.yokuşun eğimi ile ilgili normal bence
cruise controlun bir açığı var aklıma geldi örneğin 60 km hızla ilerlerken düz yolda vitesi boşa alın ve hızı sabitleyin araç hızlanamayınca gaza sonuna kadar yükleniyor :) alakasız ama aklıma geldi

elegancer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Galiba tam olarak anlatamadim arkadaslar sorunu. Hiz artirmayi ve azaltmayi sinyal kolundan yapabiliyoruz zaten. Bendeki sorun yokus yukari cikarken gaz vermek degil onu kol yapiyor. Normalde de hiz azaltma tusuna bastigimda azaltiyordu simdi azaltmiyor ve hafif yokus asagilarda hizini koruyordu simdi korumuyor. Ilk defa hiz sabitleci kullanmiyorum ki arabamda boyle degildi diyorum.

kenangocmen88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Galiba tam olarak anlatamadim arkadaslar sorunu. Hiz artirmayi ve azaltmayi sinyal kolundan yapabiliyoruz zaten. Bendeki sorun yokus yukari cikarken gaz vermek degil onu kol yapiyor. Normalde de hiz azaltma tusuna bastigimda azaltiyordu simdi azaltmiyor ve hafif yokus asagilarda hizini koruyordu simdi korumuyor. Ilk defa hiz sabitleci kullanmiyorum ki arabamda boyle degildi diyorum.
Bir video ile ya da sayısal örnekle açıklar mısınız?

Mesela 110 km/s'e sabitlediniz hafif rampayı araç devirden düşmeden çıktınız.
İnişe başladığında 130 140 mı oluyor?