Astra H Cruise Control (Hız sabitleyici) Sorunu

elegancer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar geçenlerde uzun yolda hız sabitleyici kullanayım dedim. Hız sabitleyiciyi devreye soktum ve herşey normal çalışıyor, yokuş yukarı çıkarken kendi gazı ayarlıyor, fakat yokuş aşağı inerken hızını sabit tutamıyor. Gittiği yere kadar gidiyor. Sadece hız azaltmada sorun var. Bu sorun neden kaynaklı olabilir? Bu dengeyi ayarlayan parça nerededir? Acaba bir yeri mi çıktı. Emme manifold temizliği yaptırmıştım.

Rozetmen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Belki devir düşmüştür.bende 80 km hızda 2000devirde sabitlemiştim rampa görünce devir 1500lere düştü araç ne kadar gaz verse de Hız düştü.

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bildiğim kadarı ile bu durum normal. Yokuş aşağı hızlanma oluyor araçlarda. Düze geldiğinde ise ayarladığınız hıza geri dönüyor araç. Dönmüyorsa o zaman sıkıntı vardır.

Yokuş aşağı da ayarladığınız hızda inmesi için hız sabitleyicinin ek donanıma sahip olması gerekiyor diye biliyorum. Adaptif hız sabitleyici mi ne öyle bir şey diyorlardı sanırım o olaya.

elegancer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bildiğim kadarı ile bu durum normal. Yokuş aşağı hızlanma oluyor araçlarda. Düze geldiğinde ise ayarladığınız hıza geri dönüyor araç. Dönmüyorsa o zaman sıkıntı vardır.

Yokuş aşağı da ayarladığınız hızda inmesi için hız sabitleyicinin ek donanıma sahip olması gerekiyor diye biliyorum. Adaptif hız sabitleyici mi ne öyle bir şey diyorlardı sanırım o olaya.

Daha önce böyle değildi belli bir miktar hızlanıyordu sonra hızlanmayı durduyordu. yani 15-20km hıza farkı olmuyordu.

Rozetmen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Değil mi sabitlemesi lazım. Bende birşey oldu ama anlamadım. Emme manifolt temizliği yaptırmıştım. Acaba hız sabitleyiciyi etkileyen bir yeri mi söktüler takmadılar, yada ne olabilir anlamadım.

Valla pek bilgim yok [emoji1] ama yokuşta fren yapıyormuş bunu yeni öğrendim.