► ASTRA G CRUİSE CONTROL Montaj (Resimli Anlatım)

son007

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar Sururi bey, Benim araçta 2001 astra comfort, sizin sorunlarınızdan banada tesisat probleminiz varmış gibi geliyor. x71 deki 29 nolu pini kontrol edin (I tuşundan sorumlu pin). Ben önce tesisatı çektimde I tuşu çalışmıyordu. R ve O tuşları çalışıyordu. Fakat R tuşu ile 30 km ve üzeri hızlarda sabitleme yapıyordu. Yanlış hatırlamıyorsam tuşa bir defa basınca hafızadaki kayıtlı son hıza getiriyor. Tuşa biraz uzun basıncada o andaki hızı sabitliyordu. Bu şekilde bir hafta filan kullandım. Sonra tesisatı söküp 29 nolu pindeki kabloyu soketin ucundan çıkacak şekilde tekrar taktım ve artık I da tuşu çalışıyor. Belki anlattıklarımın bir yardımı olur. Selamlar

Mokia selam,
yardimin lazim,

Aracim, Astra G 2001 Z16XE OTOMATIK Vites.

Ebayden satin aldigim Hiz sabitleyicisini takdirdim.
Hic extra kablolama yapilmadan sadece kol degisti. Otomatik vitesde baska bir ilaveye gerek olmadigini soylemistin. ( O yazim ve senin cevabin silinmis galiba, parcanin ebay adresi vardi, belki onun icin silinmistir.)

2-3 saatlik Tech2 ile yapilan programlama cabalari sonucsuz kaldi.

Koldaki "R" ve "0" tuslarinin calistigi (zaman zaman aktif bilgisi veriyor oldugu icin) Tech2 cihazinda gorulebilirken "I" tusu ile ilgili hic bilgi alinamiyordu.

Yol testinde, (usta kullandi) R ye basinca hiz sabitlenemiyor. Ama sanki 1.000 devir civarinda olursa sabitliyor gibi imis. Ben kendim Tech2 ciazina bagli olarak giderken R tusuna basildiginda "aktif" duruma gectigini gordum ama alcak devirlere dusunce oluyor bu..

Once kol ve dugmeleri suclandi, tek tek butun tuslar ve kablolarinin kontrolu sonrasi iyi calistigi anlasildi. Yine de emin olmak icin parcacidan deneme amacli alinan yeni bir kolla yapilan testlerde de calistirilamadi. Kablolar Beyine kadar kontrol edildi ve akimin ulastigi anlasilinca bu sefer de beyinde bir bozukluk oldugu iddia edildi.

Malum hic kimse sucu uzerine alip "yapamadim" demiyor..

Son birsey daha yeni yazilim atmak istendiginde aracdaki yazilimin enson yazilim oldugu anlasildi.

Nerede hata yapiliyordur sence.

schaqlaban

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araçtan gelen pin eksik. ben pini taktım test için ışıgı yaktım ama ECU da baglantı için uç yok malesef. Opelin servis şemalarında bu ışıkla ilğili bi şema yok. ona ayrı özel bişeyler yapmak gerek.

Cengiz arkadaşım ECU nun 23 numaralı pini ile hallediyor adamlar. ben baktım pin dolu ama kablo nereye gidiyor bilmiyorum. resmi incelermisin?

Ekli dosyalar

• cruisecontrolbk8.jpg
    cruisecontrolbk8.jpg
    27 KB · Görüntüleme: 159

schaqlaban

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu arada ben bugün x71 i yine söktüm. temas etmiyordur diye pinleri uzattım fakat yine olmadı. sorun ne anlayamadım. herşey hazır. işin ilginci OP-COM da programlama ekranında aktive görünüyor. ama çalışmıyor. Soon007 arkadaşın blok ölçüm ekranda gördüğü gibi. görünüyor. o halletmişti fakazt nasıl hallettiğini yazmamış yazarsa sevinirim.

Ekli dosyalar

• cruise1.jpg
    cruise1.jpg
    44.7 KB · Görüntüleme: 122

piriulutan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar bu arada elimde bir tane satılık astra g cruise kolu var bilginizde ilgilenenler pm atabilirler

son007

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Emin Bey ben tesisatı ilk çekerken pin kullanmıştım. Fakat hız sabitleyici çalışmadı. Muhtemelen pinler deymiyordu. Daha sonra pinleri çıkarıp kablonun ucunu soketin uç kısmıyla aynı hizada olacak şekilde yerleştirdim. yani x71 in uç kısmından kablonun ucu görünüyordu. OP-COM u açınca blok değerleri cluch switch active, cruise control tip switch inactive (I tuşuna basınca I(set) R tuşuna Basınca R (Resume), ve O tuşuna Basınca O(off) değerlerini görmen gerekiyor. Yine menüde cruise control inactive olması gerekir diye hatırlıyorum. Eğer tuşlara bastığında yukarıdaki değerleri okumuyorsan muhtemelen tesisatında problem vardır. Ama senin yazılımınla ilgili bir problem varsa bilemeyecem. Ayrıca başka bir tecrübemi anltayım. Ben op-com ile active etmek için bir kaçtane versiyon denedim. Hepsinde hata verdi. En son OP-COM090714EN versiyonu ile aktive edebildim. Umarım anlattıklarımın bir yardımı dokunur.

bu arada ben bugün x71 i yine söktüm. temas etmiyordur diye pinleri uzattım fakat yine olmadı. sorun ne anlayamadım. herşey hazır. işin ilginci OP-COM da programlama ekranında aktive görünüyor. ama çalışmıyor. Soon007 arkadaşın blok ölçüm ekranda gördüğü gibi. görünüyor. o halletmişti fakazt nasıl hallettiğini yazmamış yazarsa sevinirim.

schaqlaban

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Emin Bey ben tesisatı ilk çekerken pin kullanmıştım. Fakat hız sabitleyici çalışmadı. Muhtemelen pinler deymiyordu. Daha sonra pinleri çıkarıp kablonun ucunu soketin uç kısmıyla aynı hizada olacak şekilde yerleştirdim. yani x71 in uç kısmından kablonun ucu görünüyordu. OP-COM u açınca blok değerleri cluch switch active, cruise control tip switch inactive (I tuşuna basınca I(set) R tuşuna Basınca R (Resume), ve O tuşuna Basınca O(off) değerlerini görmen gerekiyor. Yine menüde cruise control inactive olması gerekir diye hatırlıyorum. Eğer tuşlara bastığında yukarıdaki değerleri okumuyorsan muhtemelen tesisatında problem vardır. Ama senin yazılımınla ilgili bir problem varsa bilemeyecem. Ayrıca başka bir tecrübemi anltayım. Ben op-com ile active etmek için bir kaçtane versiyon denedim. Hepsinde hata verdi. En son OP-COM090714EN versiyonu ile aktive edebildim. Umarım anlattıklarımın bir yardımı dokunur.

çok teşekkürler. pinleri çıkarıp tekrar deneyeceğim.

schaqlaban

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
başka bir sitede de 23 numaralı pin in değil ASTRA G z16se ve z16 xe için 3 numaralı pin in olduğu yazıyor. hatta kullananlar da var. 3 numaralı pin ile ilgili şema bulamadım. sen incelermisin? 3 numaralı pin sokette boş.

BURAK53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
olmadımı emın daha naptınız sımdılık var mı gelışme

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
başka bir sitede de 23 numaralı pin in değil ASTRA G z16se ve z16 xe için 3 numaralı pin in olduğu yazıyor. hatta kullananlar da var. 3 numaralı pin ile ilgili şema bulamadım. sen incelermisin? 3 numaralı pin sokette boş.

3 numaralı pin servis şemalarında klima basınç sensörü ucu olarak gözüküyor.