Astra G İlk LPG uygulaması

efendy06

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
2004 model 1.6 16 valf gri motor Astra G aracıma ilk kez lpg montajı yaptırdım.

Uzun bir araştırma sürecinden sonra ŞAŞMAZ Fark Otogaz Safa Usta'da karar kıldım. Montaj boyunca yanlarındaydım, sorduğum soruların tamamına tatmin edici cevaplar aldım. Zaman zaman montaj ile alakalı bir takım isteklerim oldu ve aksini gerektiren bir zorunluluk olmadıkça hepsi benim istediğim şekilde yapıldı. Simit tank, Atiker grand enjektör ve regülatör set, AKL elegand ecu ile montaj yapıldı, ayarlar yapıldı, araç ile yola çıkılıp her viteste bir çok devir denenerek AFR ayarı yapıldı.

Henüz 200 km oldu montaj yapılalı, ilk izlenimlerim, performans kaybı yok gibi bir şey, aracın ne zaman lpg'ye geçtiğini fark etmek için illaki kumanda düğmesine bakmam gerekiyor, yani o geçiş esnasında herhangi bir silkeleme vs. yok. 5. viteste 2000 devre kadar düşüp dip gaz yaptığımda araç 180 km hıza ulaşabiliyor, fazlasını denemedim. Çekiş olarak özellikle araç ısındıktan sonra benzinle fark yok gibi bir şey.

Montaj özenilerek yapıldı, kaputu kaldırınca regülatör, gaz kesici dışında göze çarpan lpg elemanı yok. Dikkatle aramak gerekiyor ne nerede diye. Örümcek ağı gibi kablo karmaşası, hortum sarmalı falan da yok, her bir hortum ve kabloyu tek tek hesaplayıp ona göre kesip/toplayıp sonra monte ediyorlar ki uzun olup sağa sola dolaşmasın.

Fotoğraflar yakın zamanda eklenecektir.

Ahmet usta olsun, Safa usta olsun, samimi insanlar, sizinle kahvaltılarını, öğle yemeklerini paylaşıp, her sorunuza güler yüzle cevap veriyorlar. Ankara'da lpg taktıracak herkese tavsiye ederim.

efendy06

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Afr ayarı önemli

F8331 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Farkettim hocam. AFR ayarı yapmaya çıktığımızda araç yüksek devirlerde isteksizdi, ayar yapıldıktan sonra denedim, baya fark vardı.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    84.5 KB · Görüntüleme: 33
  • 2.jpg
    2.jpg
    86.7 KB · Görüntüleme: 31

efendy06

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Fotoğraflar...

Ekli dosyalar

• 32.jpg
    32.jpg
    94.1 KB · Görüntüleme: 24

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracınız motoru lpg ye uyumlu ayrıca supap erime riski düşük benzin kullanımıyla aynı diyebilirim.kafanız rahat olsun.güle güle kullanın

efendy06

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Aracınız motoru lpg ye uyumlu ayrıca supap erime riski düşük benzin kullanımıyla aynı diyebilirim.kafanız rahat olsun.güle güle kullanın

İyi temennileriniz için teşekkür ederim. Geriye buji kontrol/değişimi, klima gaz kontrol/dolumu vb. ufak tefek şeyler kaldı. Bujiler konusunda, lpg için farklı bir buji kullanmaya gerek var mı yoksa bosch bujiye devam mı?