Astra g cd yağmur sensör montajı

kenan_1103

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle herkeze kolay gelsin uzun süredir araştırıp aracıma yağmur sensörü takmayı başardım ve sizlerle paylaşmak istedim
gerekli olan parçalar 8 pin omega b gm 24402747 ve 93170202 numaralı yağmur sensörü ve biri aracınızda takılı olan gm 90191753 k99 rolesi bu roleyi yerinden sökeceksiniz ve k99 rolesi birinci start devresini tamamladığı için iptal ediliyor bu role adı k162 ve k163 oluyor iki role birbirine daha sonra bağlanacak şemada açıklaması var.
Astra g cd ön cam değiştirmeniz lazım benim arabanın önceki sahibi cimriydi sanırım silecekleri değiştirmemiş zamanla camı çizmiş ve birazda zaman aşımı 13 senede cam bozulmuş neyseki ankara ostimde doraglass işi 150 tl alarak çözdü yan sanayi cam olsada orjinalından bir farkı yok temiz işçilikleri var bende çok titizim herhangi bir sıkıntı yaşamadık camı yağmur sensör uyumlu aldım ve ebay.co.uk sitesinden 150 tl vectra c kararan dikiz aynası ve kapağı aldım cama birebir oldu kapak vectra c ayna kapağı olduğundan tavan ön döşeme arasında hafif bir boşluk var onuda kapatmak için astra h kararan dikiz aynası kapağı takmak gerekiyor inşallah buluruz...
Gelelim sensöre sensörü ebay.de almanyadan aldın 75usd fiyatı var türkiyede 450 tl ve iki roleyede 60 tl para istediler çok acayip birşey pahalı onun için ebayda 68 doları ve euroyu geçmezse aldığınız kapıya kadar bazen bir hafta bazende iki haftada parça adrese vergi olmadan gelir.
Omega b yağmur sensörü zafira a astra g vs modellere oluyor 8 pinli oluşu kendiliğinde k162 ve k163 silecek motor rolelerini otomatik kontrol ediyor silecek kolu birinci cam silme konumunda hazırda bekliyor ve cama gelen su damlasında harekete geçiyor çok iyi ve yararlı bir özellik.burada montajı şemaya bakarak yapın ve şema okumasını bilmek gerek yoksa tesisata zarar verirsiniz
yağmur sensörü 8 pin açıklamasını yapıyorum
pin 1- 20amp f15 + besleme
pin 2-silecek aralığı eski k 99 rolenin yerine bağlanacak
pin 3-silecek kolu soketi pin 9 kablosuna bağlanacak ama sokete
pin 4- negati besleme
pin 5-boş kullanılmıyor
pin 6-silecek kolu soketi 3 numaralı kabloya bağlanacak ama sokete
pin 7-k162 rolenin 85 numaralı ayağına - tetiklemeli unutmayın
pin 8-k163 rolenin 85 numaralı ayağına - tetiklemeli unutmayın
bu her iki role kontak 12 volt beslemeli yani role bobin ucuna kontakdan 12 volt geliyor devreyede yağmur sensöründen pin 7 ve 8 uclarından aldığı - besleme ile devreye giriyor hepsi bu şemayı takip ederek montajı 2 saat sürmedi
sice şimdiden başarılar dilerim.
Ekdeki dosya almanca ben internet aracılığı ile iyi kötü çevirim yapdım bakarsınız..3506rgj.jpg

Ekli dosyayı görüntüle Yeni WordPad Belgesi.doc

1.jpg

Ekli dosyayı görüntüle 15106

3.jpg

Ekli dosyalar

• 7.jpg
    7.jpg
    87.3 KB · Görüntüleme: 108

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
gayet güzel elinize sağlık.

sensörun üzerinde jk-jl gibi birsey yazması lazım. hatırlıyor musunuz acaba? Bende vectra c sensörü var. uydurabilirsem corsa c' ye takacagim. o da 8 pin.

kenan_1103

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler arkadaşlar vectra c yağmur sensörü +ve- birde can hattı ile çalışıyor yani 8 pinli olması işe yaramıyor opellerde sadece omega b ve astra g elegans yağmur sensörleri can-bus olmadan çalışıyor sensör ünüversal bütün araçlara takılır yeterki şemaya göre düzgün montaj yapın yanlış bağlantı tesisata zarar verir bu yağmurlu günlerde çok işîme yaradı darısı sizin araçların başına
Unutmayın omega b sensörü olacak www.ebay.de sitesinde sıfır var opel regensensor yazın çıkıyor satıcı türkiyeye kargo dahil 55€ gönderiyor unutmayın sensör sıfır olmalı yoksa cama silikon yapışmaz ve hawa oluşur camda oda hata veriyor

mfurkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eline sağlık çok güzel olmuş gerçekten. Bunu bende çok merak ediyodum yapılabilmesi güzel.

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
kenan eline sağlık, yalnız biraz daha detaylı ve resimli anlatırsan daha iyi olur.

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Böyle montaja şapka çıkartılır.guzel calisma elinize saglik.bir abimizde omegasina takmaya calisiyordu sanirim basaramadi umarim o da faydalanir bu konudan

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

kenan_1103

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opellerin rengide kokusuda kablosuda genel olarak aynı
Omega b kral araba fasılalı rolesini silecek kolunu hız sabitleme motorunu yağmur sensörünü ve cid ekran ncdr1100 astra cd ye taktım herhangi bir sorun yaşamadım yağmur sensörü 10 numara çalışıyor yağmurun şîddetine göre coşuyor taktırmak isteyen olursa yardımcı olmaya çalışırım

sezo33

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kendi cevabımı kendim yazayım.silecek kolunun değişmesine gerek yok.
yağmur sensörünü bugün itibarı ile taktım ve sorunsuz çalıştırdım.ayrıca burada verilen şema omegaya ait olması lazım.astra g ile benzer fakat astra g kasalardaki şemada röleler K98(1.kademe hız) ve K99(2.kademe hız olacaktır.)2 numaralı resimdeki siyah röle sökülüp K98 rölesi olarak kullanıldı.torpidonun arkasındaki airbag'in tam arkasında sarı renkli boştaki röle soketi K99 olarak kullanıldı.aklına takılan birşey varsa her türlü yardımcı olunur.