Astra 1.4 Z14XEP LPG Önerisi

dropby23

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba Arkadaşlar,
2006 model Z14xep kodlu 1.4 motor astra hb3 araca sahibim. Araca lpg taktırmak istiyorum. Hangi marka bizim araçlarla en uyumlu yada uyumsuz taktırmamı dersiniz ? Yorumlarınızı almak isteri.
Teşekkürler.

samet59

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
"BRC" astra g de taklı z14xe sorunsuz kullanım ;) ama dikkatli usta seçiniz işçilik çok önemli

fleet14

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Motorunuz Twinport. Uzun vadede subap sorunsali yasama ihtimaliniz cok yuksek. Bu sektordeki iki buyuk firma Prins ve Brc boyle dusunuyor. Subap ve yataklarini degistirmeyi goze alirsaniz ki 1500Tl e yetkili servisde degisihor. Bu konuda biraz.arastirma yapmanizi oneririm.

Yurtdisi forumlarda da bu konuda ek bilgi var.

Bende X14xe var, Baykan marka takirdim. Cok memnunum. Enjektorler Matrix HS, Prinsdeki Keihinden bile daja hizli ve sessiz. Ama benim motor Lpg uyumlu.

Merhaba Arkadaşlar,
2006 model Z14xep kodlu 1.4 motor astra hb3 araca sahibim. Araca lpg taktırmak istiyorum. Hangi marka bizim araçlarla en uyumlu yada uyumsuz taktırmamı dersiniz ? Yorumlarınızı almak isteri.
Teşekkürler.

dropby23

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler cevaplar için.
Uzun vade derken ne kadar bir süre km olarak ve ne tür bir sorun yaşarım.
Önermiyor musunuz lpg yi
Bu subap ve yatakları tüp takılmadan önce mi değiştirmek gerekiyor.

fleet14

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arabandaki Motor LPG´ye uygun degil! ILLA taktircam diyorsan Flashlube, valvecare filan gibi yağlama ile sibop ve sibop yataklarini koruman lazim! Ama tam çözüm değil.

http://www.amrautos.co.uk/database_problem_cars.pdf

Uzun vadede subap ve yatakları değiştirmek gerekecek. Yapmazsanız, silindir kapağı da zarar görebilir vs. LPGde yaptığınız tasarruf yine de yanınıza kar kalır.

http://www.opelim.net/forums/showpost.php?p=1655034&postcount=6

Teşekkürler cevaplar için.
Uzun vade derken ne kadar bir süre km olarak ve ne tür bir sorun yaşarım.
Önermiyor musunuz lpg yi
Bu subap ve yatakları tüp takılmadan önce mi değiştirmek gerekiyor.

mustaferbil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
subap sorunu ileride yaşayacağınız bir sorun. bu sorunlar karşılaştığınızda subapların değişmesi gerekecek. bunun çözümü olarak çelik subaplar öneriliyor. biraz araştırırsanız daha net bilgi sahibi olursunuz.

dropby23

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ayda yaklaşık 700km yapıyorum o zaman şu şartlarda düşünmek mantıksız gibi?

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Z14XEP bu motorda subap sorunumu varmis, ilk defa duyuyorum... Magnezyum alasimli subaplar ile ilgili sorun A serisi EURO5 motorlarda var, yukarida biraz yanlis bilgi var kanisindayiim. Hatta A serisindeki bu subap sorunuda aslinda sehir efsanesi, daha atmosferik motor olan A16XER lerde subap sorunu yasayipta paylasan yok. Olgun LPG bir kac tane Insignia turbo 1.6 larda bu sorunu yasamis yine bir kac servistede bu sorun ortaya cikmis ama onlarda turbolu olanlar zaten...

Ayrica Z14XEP te Z16XEP ve Z16XER gibi LPG ye uygun hatta servis bu motorlara uzun bir sure garantili montaj yapti. Neyse,

Twinport olan motorunuzda gaz giris deliklerini twinport flencinin neresine delecegini bilen bir ustaya ozellikle daha once Z16XEP, Z14XEP motora montaj yapmis bir ustaya goturun. Eger gaz girisleri manifold flenci uzerinde yanlis yere delinirse aracinizi kullanmak sizin icin buyuk sorun olucaktir. Hatta manifold degisimine dahi gidenler var ki, bu degisim size yaklasik 1400-1800 tl arasina mal olmakta... Cok onemlidir bu nokta, hatta bazi twinport sahipleri manifoldu sokturup disarida delik actirmakta, tercih sizin ve ustanizin bilecegi is. Burada twinport flenci uzerinde kelebekler var, sorunu bu kelebekler yapiyor, delileri bu kelebeklere gore ayarliyorlar. Ben montajimi Turkiye nin en cok montaj yapan BRC bayinde, uzun arastirmalar sonucu buldugum oduller kazanan bir BRC bayisinde yaptirdim aracim Z16XEP model motorlu ve km side hayli fazla oldu, ne subap sorunu, ne bobin sorunu, ne tekleme var.

Markadan cok, usta onemlidir bu arada. LPG montaji sonrasi ariza lambasi olayida var, duzgun yapilmayan merdiven alti montaj yapan ustalar sizden 3-5 kurus almak amaci ile servet verdiginiz araciniza zarar vermekten cekinmez, bence iyi bir usta hic ariza almadan aracinizi ekonomik hala getirir. Ayrica unutmayin her kapisinda BRC yazan, LANDIRENZO yazan, LAVATO yazan yer bu markalarin yetkili bayisi olmuyor, bu bayileri ureticinin web sitesinden kontrol edin telefon ile gorusun ve o sekilde gidin. Landirenzoyu Olgun LPG de montaklatin, BRC yi isi 2A muhendislik web sitesinden bulacak oldugunuz yetkili bayisinde yapiniz.

Son detay, aracinizin motorunun LPG uyumunda hic bir sorun yok, rahatlikla yukaridaki detaya dikkat kesilerek montaj yaptirin sadece. Gerci LPG nin motora zarar verdigini soyluyorlar (katilmiyorum buna) ben uzun km oldu kullaniyorum, Z16XEP motorda 100bin km yi LPG li olarak gecmis tanidigim var hala kullaniyor LPG li olarak.

Son düzenleme: