Arkadaşlar yine ben yine hiçbir yerde cevabını bulamadığım bir sorun :(

y_demirci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar iyi günler. Aracım 2004 Vectra c kasa. Sorun şu şekilde . Aracım ile motor sıcakken 80-110 km hız ile 5. vitesten 4. vitese düşürdüğümde yağ veya balata kokusu gibi bir koku geliyor. Önceleri baskı balatadan olduğunu düşündüm ustaya götürdüm. Usta el freninin çekerek denedi ve baskı balatada bir sıkıntı olmadığını söyledi. bende önemsemedim. İlerleyen günlerde aracım ile yokuş aşağı inerken 5. viteste gazdan ayağımı çekerek motor freni ile kendi gazını bulup insin dedim. aynı koku yine geldi. ne zaman yüksek hızlarda (90-110) 5. vitesten 4. vitese düşürsem ve yokuş aşağı inerken gazdan ayağımı çeksem aynı koku geliyor. yıllardır sanayide çalışan bir arkadaşımla yolculuk yaparken aynı koku geldi ve bana bunun yağ kokusu olduğunu söyledi. bu kokunun sebebi nedir. Şanzuman yağını kontrol ettirdim yağı var. Ben baskı balatadan şüphe duyuyorum. en son ne zaman değiştiği konusunda bilgim yok. ama baskı balata eskise araba boşa çıkar gibi olduğunuda biliyorum bunlarla hiç karşılaşmadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
El freni çekiliyken kalkın rahatlıkla patinajla aracı sürüklemeli böyle ise debriyaj değildir yada ömrü vardır daha.aracın altında egsoz borusuna poşet naylon gibi bişey yapışmış olabilir.altına bakın bi

Sony Z5 cihazımdan tapatalk ile gönderildi

y_demirci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tşk ederim ama bu koku uzun zamandır var yaklaşık 3 aydır. Poşetler kaynaklı bişey olduğunu sanmıyorum. El freni ni denedim gayet kalkıp gidiyor araba

erdogan_5561

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam araçta yağ eksiltme varmı son zamanlarda, yüksek devirde motor biryerlerden yağ atıyor olabilir. Yağ eksozun üstüne damlayıncada yanık kokusu geliyor. Başıma geldi çünki. Motoru iyicebir kontrol edin altına bakın yağ sızıntısı varmı

elegancer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hava filitrenizi açıp kontrol edin yağlanma var mı diye. Ayrıca egzoza yapışan poşet kolay kolay eriyip gitmez koku verir devamlı. Motorun altını, üstünü inceleyin yağ kaçağı varmı diye.

bymerthan

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
araç kompresörde koku yapıyor anladığım kadarı ile. hava filitresinde yağ olup olmadığını kontrol edin. filitrede yağ varsa bu durumu servise söyeyin. 2004 model corsa c de aşıma gelmişti.
ama önemli olan şu. koku yağ kokusu mu balata kokusumu? balata kokusu ise kesin baskıdandır. çünkü kompresörde koku var diyorsunuz.
altınada bakın yağ sızıntısı var mı diye. kompresördeyken belki biryerden yağ sızdırıyordur. oda motor bloğunda yada egzos borusuna damlayıp koku yapıyordur.

peaceloving

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
_

Yağ eksilme var mı önce ona bakın, motor kompresyona grince basınç aniden yükselir o da zayıf noktalardan yağ atar. Eğer yağ eksiltiyorsa ya keçelerden sızıyor ya da karterden damlıyordur, sıcak egzos borusuna damlayınca pis pis kokar . (Vites boştayken birden vitese yakınca ani basınç değişimi olur).

vectra fırat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle baskı balatadan koku gelmesi için baskı balata bitmiş olması gerekmiyor sıfır takılan balatadanda koku gelebilir ancak balatadan olsa aracı yıgdırdıgınızda gelen koku
el freni cekip zorladıgınızdada gelir..
Aracın cok az yag damlatıyor olabilir bir yerde kap gibi yerde birikir arac öne egim alıp yıgılınca eksoza akar (coss) yanan yag aynen balata yanıgına yakın koku salar..Aracı life kaldır altını ii ce incele derim..
Önemli !! Aracınız 1,6 ise cok fazla ve ani yıgdırmanızı tavsiye etmem o aracın agırligina o motor kompresör yapamaz Allah muhafaza trigeri koparır..

muratcaneylul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hortlatayim konuyu. 1.6 Vectra c comfort. Aynı durum bende de var. Arac gaz vermedigim an motor devri ile giderken bir nevi yigilinca koku yapmaya basliyor. Baski yeni değişti koku gitmedi. Ayni rampalarda vites boşta iken koku yok. Bi el atin üstadlar lütfen