Arka Balatalar bitmişş :( dediler

OpeLT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracımın camına önümde ilerleyen kamyondan taş gelmiş ve yaklaşık 2-3 cm çapında bir çatlak oluşmuştu.. Yalnız havalardanmıdır soğuktanmıdır bilmem geçen farkettim çatlak 25-30 cm kadar ilerlemiş.. Araçta Kaskolu olunca ve yılda bir hasarsızlık indirimini etkilemediğinden değiştirmek istedim ve dün aracımı cam değişimi için Konya Opel yetkili servisine götürdüm...

Götürmüşkende aracımın arkasından ses geliyordu.. Nasıl anlatıyım. Bir plastik şişe düşünün içi boş sıkarsınız ve içeri doğru kırılşır sonra su ile doldurduğunuzda veya hava ile şişirdiğinizde pat diye şişe düzelir.. :eek: İşte o sese benzer bir ses geliyor dedim servise ve kontrol etmişler..(Öfff be nası anlattım..:D )

Arka balatalar tamamen bitmiş dediler.. Vakit kaybetmeden değiştirmem gerekiyormuş yoksa kampanalara zarar verir daha çok masraf açarmış.. Bende tamam dedim değiştirin. Önlere bakmışlar şimdilik problem yokmuş onlarda..

Masraf 140-YTL (Arka Balata Takımı) %25 club cart indirimi = 105-YTL

Neyse uzattım biraz galiba :p
Arkadaşlar merak ettiğiim aracım aile arabası ve 57.300 km de.. Arka balatalar araç önce çekişli olmasına rağmen bu kadar kısa bir zaman da bitermi?? Sizce önleride en kısa zamanda değiştireyim mi?

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
normal bı kullanımda o km de bıtmesı mumkun değil ama el frenını cekılı unuttugun olduysa bunlar etkıleyen faktörlerdır. aracı yuklu kullanıyorsanız arka balataların cabuk asınmasına etkendır. arac yuklendıkce lımıtor vasıtasıyla arka balatalara gıden hıdrolıgın basıncı artar..

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
işte galiba cevap musanın dediği gibi. yükten kaynaklı gibi görünüyor

meftunn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim önler 24000 de bitti.. forumdaki arkadaşlar çok erken dediler, ama bazılarıda normal diyo, önler 25-30 bin gider arkalarda 50-60 falan diyolardı sanki ama emin deilim... 2 ay flan oldu opel serviste 150 liraya değişti benim balatalar.. ama dışardan çok daha ucuza halledenler var bu işi... konu başlığı olarak 'ön balatalar bitmiş' diye aratırsanız orda ne kadar ucuza balata değiştirdiklerini okursunuz

OpeLT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar yükle alakası yok. Dediğim gibi benim araç aile arabası.. Ayda yılda bir tatile gidecemde bagaja bavulları koycam.. El frenide çekili unutmadım..

Anlamadığım konu şu 45.000 bakımda ÖZEL serviste balataları kontrol etmişler ve daha yepyeni hiç fren kullanmıyorsunuz galiba demişlerdi bana..

Sonra YETKİLİ servise 57.300 km de cam değiştirme için gittiğimde ve arkadan gelen sesten bahsettiğimde balatalar eskimiş acil değişmesi lazım aksi taktirde kampanaya zarar verir ve masraf artar dediler.

Ya özel servis bu yıpranmaya önem vermiyor... Yada yetkili servis en küçük yıpranmada müşteriyi hele benim gibi işi bilmiyorsa ve anlamıyorsa bilgilendirip ACİL ifadesini kullanarak değiştiriyor..

Sonuç olarak aracı akşam teslim aldım.. Bahsettiğim ses kesilmiş.. Yetkili Servis bu kilometrede bu aşınma ve eskime normal diyor.. Arka balataların çok kötü olduğunu ama ön balatalarda problem olmadığını 60.000 bakımda tekrar kontrol edeceklerini sölediler.. Arabaya çıkan balataları poşetle koymuşlar baktım çok kötü görüntüsü vardı ama tabi anlamadaığım için bilmiyorum bitmişmi :) )