Aracım sabahları çalışmıyor lütfen yardım :) ?

mico1903

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba;

1 aya yakındır bir sıkıntı var arabada çözemedik, bilen biri varsa lütfen yardımcı olabilir mi? Aracım 2004 Opel Corsa 1.4 Enjoy Yarı Otomatik, Atiker Sıralı Sistem Lpg takılı, aracı sabahları yani motor tamamen soğukken çalıştırma sorunu yaşıyorum, 3 marşta anca alıyor ve bayılacak gibi oluyor, ustaya götürdüm, lpg dendir dedi ve lpg yi komple iptal etti, boruları çıkardı vanayı kapattı falan, 1 hafta böyle bin benzinle aynısını yapıyor mu dene dedi, bende denedim ve sabahları tek marşta sıkıntısız çalışmaya başladı, sonra usta sıkıntı tüpte o zaman dedi beni iyi bir mühendislik firmasına yönlendirdi, gittim o ustada ayarlarını yaptı, tek tek tüm tüple ilgili parçaları kontrol etti, AFR ayarı falan süper oldu sıkıntı yok dedi ama sabah gene çalıştırdım çalışmadı, bu nedendir bilen var mı lütfen bir akıl verin, teşekkür ederim...

• Beğen
Tepkiler: hgevez93

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Subap geliyor aklima ama komprasyon testi yaptirdinizmi. Ustaniz cok yanlis bi teshis koymus sirali sistem lpgler motor isinincaya kadar benzinde calisir. Arac lpg ye gecince skinti yapiyorsa skinti lpg dedir. Ama ilk calistirmada benzinde calisirken boyle yapiyorsa skinti baska biseydendir. Herhangi bir ariza lambasi yakiyormu? Arac isininca probpem cozuluyormu? Akunuzun durumu nedir olcturdunuzmu hic

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Lpg ecusu arizali ise ecunun sacma sapan haritasi benzin haritasini bozuyor olabilir. Sabah motor sogukken akunun basini sokup 5 dk bekleyin takin tekrar skinti cikaracakmi yine. Eger sorunu yapmiyorsa lpg ecunuz arizali olabilir

mico1903

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Subap geliyor aklima ama komprasyon testi yaptirdinizmi. Ustaniz cok yanlis bi teshis koymus sirali sistem lpgler motor isinincaya kadar benzinde calisir. Arac lpg ye gecince skinti yapiyorsa skinti lpg dedir. Ama ilk calistirmada benzinde calisirken boyle yapiyorsa skinti baska biseydendir. Herhangi bir ariza lambasi yakiyormu? Arac isininca probpem cozuluyormu? Akunuzun durumu nedir olcturdunuzmu hic

ustam valla ne yaptıklarını hiç anlamadım, motor ısınınca araç tek marşta alıyor, lpg de ikende sorun yok, motor soğuyunca çalışmıyor, aküyü hiç ölçtürmedim, dediklerinizi bir deneyeyim inşallah faydası olur

mico1903

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benzinde yapmayıp lpg de yapıyorsa LPG regülatörünüzle ilgili bir sıkıntı ola bilir.
mete kardeşim regülatöre enjektörlere falan baktı sıkıntı yok dedi valla napacağımı bilemedim

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Akuyu sokup takmayi denediniz sonuc nedir?

Meteefe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mete kardeşim regülatöre enjektörlere falan baktı sıkıntı yok dedi valla napacağımı bilemedim
Aynı sorun bende de mevcut regülatör de kaçak olduğundan araç boğuluyor ve sabahları geç çalışıyor.
Benzinde kullandım bir hafta hiç bir sıkıntı olmadı götürdüğüm LPG ustası da aynı şeyleri söyledi.
Sizin arıza da buna benziyor.

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Aynı sorun bende de mevcut regülatör de kaçak olduğundan araç boğuluyor ve sabahları geç çalışıyor.
Benzinde kullandım bir hafta hiç bir sıkıntı olmadı götürdüğüm LPG ustası da aynı şeyleri söyledi.
Sizin arıza da buna benziyor.
Araçtaki LPG regülatör markası ne olursa olsun aracı her zamanki gibi park edin ve regülatör üzerindeki manifolda bağlı vakum hortumunu yerinden sökülerek belli bir süre bekleyin hortum sökükken tekrar marşa bastığınızda tık diye çalışıyor ise regülatörünüz arızalı demektir. Vakum hortumu girişi aşağıda resimde gösterilmiştir. Regülatördeki bu arızanın sebebi ise içerisinde bulunan gaz odası diyaframı yırtıldığı için siz aracı park ettiğinizde emme manifolduna yavaş yavaş gaz sızmasına neden olur.

Bu nedenle sıralı sistem araç ilk benzinde çalışmaya programlandığı için iki yakıtın karışmasından dolayı boğulduğu için geç çalışmaktadır. Bu gibi durumda diyafram veya regülatör değişmek gerekir. Eğer ithal marka regülatör ise diyafram değişimi daha az masraf etmenizi sağlayacaktır.

Aşağıda belirtilen araçlarda sıralı sistem regülatör arızasını bu yöntemle kolayca tespit edebilirsiniz. Atiker, AKL, Aldesa, Brc, Cangas, Destro, Lovato, Mimgas, Landirenzo, Tartarini, Zavoli gibi

Ekli dosyalar

• 20190523_235629.jpg
    20190523_235629.jpg
    60.4 KB · Görüntüleme: 329
Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Meteefe

mico1903

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araçtaki LPG regülatör markası ne olursa olsun aracı her zamanki gibi park edin ve regülatör üzerindeki manifolda bağlı vakum hortumunu yerinden sökülerek belli bir süre bekleyin hortum sökükken tekrar marşa bastığınızda tık diye çalışıyor ise regülatörünüz arızalı demektir. Vakum hortumu girişi aşağıda resimde gösterilmiştir. Regülatördeki bu arızanın sebebi ise içerisinde bulunan gaz odası diyaframı yırtıldığı için siz aracı park ettiğinizde emme manifolduna yavaş yavaş gaz sızmasına neden olur.

Bu nedenle sıralı sistem araç ilk benzinde çalışmaya programlandığı için iki yakıtın karışmasından dolayı boğulduğu için geç çalışmaktadır. Bu gibi durumda diyafram veya regülatör değişmek gerekir. Eğer ithal marka regülatör ise diyafram değişimi daha az masraf etmenizi sağlayacaktır.

Aşağıda belirtilen araçlarda sıralı sistem regülatör arızasını bu yöntemle kolayca tespit edebilirsiniz. Atiker, AKL, Aldesa, Brc, Cangas, Destro, Lovato, Mimgas, Landirenzo, Tartarini, Zavoli gibi

bunu denedim kardeşim, akşam arabayı park ettim, regülatördeki bu hortumu yerinden söktüm sabaha kadar öyle kaldı, sabah tekrardan yerine takıp marşa bastım sonuç yine aynı maalesef çalışmadı araba, kafayı yemek üzereyim :) bütün kaçak kontrolleri de yapıldı en ufak kaçak yok