alt takımdan gelen uğuldama

astracd_35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar bugün 200 km kadar yol yaptım ve şunu farkettim arabanın ön takımdan sürekli uuuuuuuuuuuu diye bi uğultu sesi geliyor. önce motordan zannettim çünkü motor sesine çok benziyo. fakat vitesi boşa atıp gazı bırakmama rağmen halen sesin geldiğini farkettim. kesinlikle yürüyen aksamdan 50 km hızı geçince ses başlıyor. birde direksiyonu sağa kırdığımda yani sağa virajlarda ses kesiliyor ancak düz giderken ve sola virajlarda ses aynı şiddette devam ediyor. hız 100 km hızı geçince daha da artıyor. yol üzerinde rot balanscıya uğradım z rotlarının viraj demir fişeklerinin ve sol rot kolu ile sağ ve sol rotilin değişmesi gerektiğini söyledi. sizce ses bundan mı kaynaklanır. bir süre daha böyle devam etsem bi zararı olurmu birde bunların değişimi ne kadar tutar? bilgi verirseniz sevinirim...

EREN34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bahsettiğiniz parçalar uğultu şeklinde ses yapmaz.Uğultu şeklinde sesi genelde aks rulmanı yada porya dediğimiz malzeme yapar.

Saygılar...

astracd_35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
peki acil olarak değiştirilmeli mi? büyük bi arıza çıkarırmı acaba? çünkü serviste yaptırayım diyorum o yüzden bi hafta falan böyle binmem lazım çünkü bugünlerde gidemiycem...

EREN34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1 haftada rulmanın dağılacağını sanmıyorum ancak aksatmayın.Keza rulman kilitlenebilir ve ciddi kazalara sebebiyet verebilir Allah korusun.Yüksek süratten kaçının.Daha sakin kullanmanızda fayda var.

Saygılar...

astracd_35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar bugün bi ustaya sorayım dedim nedir bu uğultu diye. sormaz olaydım. önce rulman değişecek ondan geliyo galiba bi değiştirelim olmazsa bakarız yine deyince bende bu rulman olayını herhalde 50 - 100 lira gibi bişeye değişecek zannediyorum. parça varmı dedim yok izmiri depoyu arayıp fiyat alayım dedi. aradıktan sonra bunlar abs li olduğundan komple porya değişiyormuş dedi. nekadar dedim takımı yani çifti 1160 liraymış. teki 580 tl. ki usta kesin arızası budur da demiyor. bende çıktım dükkandan ama içimde de bi şüphe kalmadı değil.

şimdi şunu sormak istiyorum aks rulmanı ve porya farklı şeyler galiba değilmi? eğer arıza gerçekten poryada ise bunun çıkması falan olmazmı? yada açılıp tamir edilebiliyormu?

kismasali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı sorun bende de var sanrıım. ama ben aracımı 3. vitese takıp biraz hızlanınca uğuldama sesi geliyor. bana şimdiye kadar hep arabanın hızlanmasından dolayı gelen hava akımı sesi gibi gelmişti. ama şimdi bu mesajınızdan sonra bendede bir şüphe uyandı. bilgisi olan arkadaşlar lütfen bizleri aydınlatsın

astracd_35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
özellikle belli bi vitesdeyken yapıyorsa şanzumanla da alakalı olabilir mi? benimki boştaykende yaptığından şanzumanla ilgili değil diye düşünüyorum...

ABEY

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1)Arkadaslar aynı sorun bende de var.Özellikle 4.vites 80 ve 5.vites 90'ı geçince başlıyor.2 yıldır da var.Hast a stra nickli bir arkadaş vardı.O ,2006 ve 2007 model astra classicler için bu sorun var demişti ama.Garantiden boğaz kelebeğini değiştirdiğini ve sorunun çözüldüğünü yazmıştı.Boğaz kelebeğindeki bir kıvrımın hava basıncının etkisiyle 3000 devirden sonra bu uğultuyu çıkardığını belirtmişti.Ankara'da opis, İzmir'de Surtaş opel'e sorunu belirttim ama onlar bihaberler....Deneme sürüşleri ,ustalar net bir şey söylemeyince ben de vazgeçtim.Ama rahatsız olmuyor da değilim.Her uzun yolda kulağım hep orada.Bilen bir arkadaş varsa lütfen yol göstersin...
2)Bu sorunu İzmir'de çözebilecek özel bir servis ustası önerebilir misiniz?
3)Sorun boğaz kelebeğinden ise bu kıvrım traşlansa çözüm olabilir mi?

astracd_35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bogaz kelebeği olduğunu sanmıyorum benim sorunun çünkü vitesi boşa atıp araç rolantiye düşünce de aynı ses devam ediyor. benim sorun motordan değil yürüyen aksamdan... motordan olsa durduğum yerde gaza basınca da yapması lazım...

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1 haftada rulmanın dağılacağını sanmıyorum ancak aksatmayın.Keza rulman kilitlenebilir ve ciddi kazalara sebebiyet verebilir Allah korusun.Yüksek süratten kaçının.Daha sakin kullanmanızda fayda var.

Saygılar...

:good::good::good: