2010 111. yıl Astra H 5. viteste hız kaybediyor

turancalik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2010 model, 111. yıl Astra H 1.6 115 HP düz vites aracım 5 aylık ve hünüz 12.000 km'de olmasına rağmen enteresan bir sorunla karşı karşıyayım.
Araç 4. viteste düz yolda 140, aşağı eğimli yolda 160-165 yapıyor. Ancak 5. vitese geçtiğimde gaz pedalına sonuna kadar basmama rağmen düz yolda hız kaybediyor. Aşağı eğimli yolda sürünre sürüne 170-180 yapıyor.
Bu araç 2 ay öncesine kadar düz yolda 5. viteste 140 ile giderken, gaz pedalına dokunduğumda ibre seri bir şekilde 180-190 km aralığına hareketleniyor, gayaet güzel hız kazanıyordu.
Aklıma gelen bazı sorulara cevap aradım;
S: Sorun düşük kalitede benzinden kaynaklı olabilir mi?
C: Sorun ortaya çıktıktan sonra, depodaki benzini bitirip farklı yerlerden toplamda 90 litre benzin aldım, performans değişmedi.
S: ECU yazılımı ile ilgili bir sıkıntı mı var?
C: GM'in yayınladığı en güncel ECU yazılımı yüklü durumda.
S: Hava filitresi tıkalı olabilir mi?
C: Kontrol edildi, tertemiz.
S: Çekiş kaybı klimadan kaynaklı olabilir mi?
C: Sorun klima tamamen kapalı iken de yaşanıyor.

Aracı yetkili servise götürdüm, motor yağı ve hava filitresini kontrol ettiler. Yağ ilk günkü renginde ve seviyesinde, hava filitresi tertemiz. Aracın çekişinde hiçbir problem gözükmüyor dediler.
Test sürüşüne çıktık, bu araçta yüksek hızları görmek istiyorsanız 5000-6000 devirden önce vites değiştirmeyin diyorlar. Test sürüşüne çıktık, 4. viteste 6500 devirde 165 km hıza eriştik. Ama trafiğin yoğunluğundan dolayı 5. vitese takacak fırsatı olmadı. Sorun da zaten 5. viteste.
Son olarak aracın çekişi gayet güzel, alt devirlerde bu araçtan performas bekleme, 5. viteste de zorlarsan ibrede istediğin hıza ulaşırsın dedi.
1.6 115 HP manuel vites Astra H kullanan arkadaşlar buna yorumunuz nedir? Aracı 3. ve 4. viteste 6000 devire kadar zorlamazsan 180-190 gibi hızları göremezsin yorumu bence çok yanlış, tecrübeyle sabit. Ben bu araçta vitesi 4500-5000 aralığında değiştirdiğimde, 5. viteste 4500 devirde 190 km yaptığımı hatırlıyorum. Siz de tecrübelerinizi paylaşırsanız daha iyi bir kıyas yapabilirim. CDTI ve easytronic kullanan arkadaşlardan yorum beklemiyorum.

Sizlerin bu konudaki yorumlarını ve paylaşımlarınızı bekliyorum. Saygılar.

enforacle

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:)

Deneme surusune cikiyorsunuz servisten ilgili kisiyle 5 viteste hizlanmama problemi var onu denemeden geri donuyorsunuz oda ilginc bir durum ve deneyecek kisiden de ilginc yorumlar gelmis opel servisleri bole zaten calisanlarida.
3 ve 4 te 6bin devire gelmezsen 5 te istenilen hiza ulasamazsin da ne demek oluyor? Haklisin komple yanlis, arac hissediyormu bunu 4 te 6bin devir yapmadi 5 te sana hiz yok nanay mi diyor arabanin beyni :). Yav kim bunlari usta yapiyor servise anlamiyorum.
Arkadasim ben astra h kullanmadim ama bende 1.6 g kasa var 177 max hiz olmasi lazim. Ben her zaman 80 km/h den sonra 5ci vitese takarim otobanda bastikca hizlanirim 150 leree gelirim kisa surede de gelir arac o hizlara zaten gerci cok hiz seven biride degilim 1 2 kez 160 lara gelmisimdir oda neler yapiyoru gormek icin genelde 120 130 dur hizim. Hayattada 4 cu viteste 6bin devir cevittirmem deli gibi benzin gider zaten. 4 cu vitesimde devir max 3 bindir vites degisimimde 2750 3bin civari yaparim ben hic nazlandigina sahit olmadim.
Adamin demesine gore bir kontrol mekanizmasi var ve sen 4 te 6bin devir yapmiyorsan arac 5 te devir yukseltmiyor hatta dusuruyor dolayisiyla hizinda azaliyor gibi birsey demis.
Astra h ole birsey yapiyorsa ciddi bir yazilim yada tasarim hatasi vardir.

izmirlicem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende 2009 enjoy elagance 1.6 easytronic var 4.viteste 195 görüorum 5 tede 225 daha gidiodum yol bitti.hiç sorun yok 5 te 1500 lerde hızlanıorum gidio valla

the_boss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
senin aracın garantili ve bu servis elemanları müşterileri başlarından salmak için binbir takla atıyorlar.
buna hertürlü yol dahil. ben yaşadıklarımla bunu bilir bunu söylerim.
bahsettiğin şey büyük bir problem, kesinlikle 4. viteste hızlan gibi birşey söz konusu bile olamaz. bu ne marka model araç olursa olsun.
böyle saçma sapan kontroller de yapıyorlar ya hasta oluyorum.
araç 5.viteste hızlanmıyor, yağ kontrolü yapıyorlar. aküyüde ölçselermiş bari, halla halla..!
4. viteste 165 yaptık diyorsun, 100 deyken 5 e atsaymış ya kuş beyinli servis elemanı.

aklımda birkaç nokta var ancak ustalar konuşsun.
umarım en kısa zamanda çözersin

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Başka bi yetkili servise götürün, sorunla ilgilenmemişler.
115 hp'lik ecotech'lerin gaz tepkisizliği için düzeltme yazılımı çıkmadan önce de, bazı servisler "bu motorlar böyle, 3500 devirde vites değiştirin" demişlerdi arkadaşlara. Sonradan bu sorun görüldü ve yazılım güncellemesi yayınlandı. :rolleyes:

Hangi servis bu arada bunu diyen?

turancalik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Servis Altunizade Arkas Otomotiv. Açıklamaları bana hiç yeterli gelmedi. Sabah otoyolda tekrar denedim, bugün önceki günlere göre çok daha atak. Artık 5. viteste hız kaybetmiyor ve ivmelenmeye devam ediyor.
Ya sorun gerçekten düşük kalitede yakıttan kaynaklıydı ve yavaş yavaş eykisini kaybediyor. Ya da aracın motoru her zaman aynı performansı göstermiyor.

Hava sıcaklığı ve nem bir faktör olabilir mi?
Sorunu 2 gün önce Bursa otobanında hava sıcaklığı 35 C derece iken yaşadım. Bugün ise İstanbulda hava sıcaklığı 20 C derece iken sorun yaşamadım.

turancalik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Son düzenleme:

astra_21

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2010 model, 111. yıl Astra H 1.6 115 HP düz vites aracım 5 aylık ve hünüz 12.000 km'de olmasına rağmen enteresan bir sorunla karşı karşıyayım.
Araç 4. viteste düz yolda 140, aşağı eğimli yolda 160-165 yapıyor. Ancak 5. vitese geçtiğimde gaz pedalına sonuna kadar basmama rağmen düz yolda hız kaybediyor. Aşağı eğimli yolda sürünre sürüne 170-180 yapıyor.
Bu araç 2 ay öncesine kadar düz yolda 5. viteste 140 ile giderken, gaz pedalına dokunduğumda ibre seri bir şekilde 180-190 km aralığına hareketleniyor, gayaet güzel hız kazanıyordu.
Aklıma gelen bazı sorulara cevap aradım;
S: Sorun düşük kalitede benzinden kaynaklı olabilir mi?
C: Sorun ortaya çıktıktan sonra, depodaki benzini bitirip farklı yerlerden toplamda 90 litre benzin aldım, performans değişmedi.
S: ECU yazılımı ile ilgili bir sıkıntı mı var?
C: GM'in yayınladığı en güncel ECU yazılımı yüklü durumda.
S: Hava filitresi tıkalı olabilir mi?
C: Kontrol edildi, tertemiz.
S: Çekiş kaybı klimadan kaynaklı olabilir mi?
C: Sorun klima tamamen kapalı iken de yaşanıyor.

Aracı yetkili servise götürdüm, motor yağı ve hava filitresini kontrol ettiler. Yağ ilk günkü renginde ve seviyesinde, hava filitresi tertemiz. Aracın çekişinde hiçbir problem gözükmüyor dediler.
Test sürüşüne çıktık, bu araçta yüksek hızları görmek istiyorsanız 5000-6000 devirden önce vites değiştirmeyin diyorlar. Test sürüşüne çıktık, 4. viteste 6500 devirde 165 km hıza eriştik. Ama trafiğin yoğunluğundan dolayı 5. vitese takacak fırsatı olmadı. Sorun da zaten 5. viteste.
Son olarak aracın çekişi gayet güzel, alt devirlerde bu araçtan performas bekleme, 5. viteste de zorlarsan ibrede istediğin hıza ulaşırsın dedi.
1.6 115 HP manuel vites Astra H kullanan arkadaşlar buna yorumunuz nedir? Aracı 3. ve 4. viteste 6000 devire kadar zorlamazsan 180-190 gibi hızları göremezsin yorumu bence çok yanlış, tecrübeyle sabit. Ben bu araçta vitesi 4500-5000 aralığında değiştirdiğimde, 5. viteste 4500 devirde 190 km yaptığımı hatırlıyorum. Siz de tecrübelerinizi paylaşırsanız daha iyi bir kıyas yapabilirim. CDTI ve easytronic kullanan arkadaşlardan yorum beklemiyorum.

Sizlerin bu konudaki yorumlarını ve paylaşımlarınızı bekliyorum. Saygılar.

benim aracım 2011 model astra sedan 115 hp ve 3.viteste 145i görüyor seninki nasıl 4 te 140 görür benimde aklıma o takıldı??

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
mazot filitresini kontrol ettirdinmi ?benzer sorunu yaşadığımda selonoid valfini değiştirmiştim düzeldi

schumici

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
senin aracın garantili ve bu servis elemanları müşterileri başlarından salmak için binbir takla atıyorlar.
buna hertürlü yol dahil. ben yaşadıklarımla bunu bilir bunu söylerim.
bahsettiğin şey büyük bir problem, kesinlikle 4. viteste hızlan gibi birşey söz konusu bile olamaz. bu ne marka model araç olursa olsun.
böyle saçma sapan kontroller de yapıyorlar ya hasta oluyorum.
araç 5.viteste hızlanmıyor, yağ kontrolü yapıyorlar. aküyüde ölçselermiş bari, halla halla..!
4. viteste 165 yaptık diyorsun, 100 deyken 5 e atsaymış ya kuş beyinli servis elemanı.

aklımda birkaç nokta var ancak ustalar konuşsun.
umarım en kısa zamanda çözersin
bende bu soruyu soracaktım test eden görevliye, bu nasıl bi mantık o sürate çıkıyorsun ama 5'e atmıyorsun:confused: