2003 Opel Corsa C 1.7 dti - Siyah Duman ???

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
İşte serviste bilgisayara bağlantı , arıza lambası için.
Orada debimetre cıktı.
Ama o değişince sorun çözülcek mi emin değilim..
O kadar mı önemli bişey bu debimetre ? ben baktım cok basit bir T boru gibi.
Bir de ona sensör takılı... O nasıl bir etki yapar ki, nasıl bir bilgi iletir ki motora, motor da siyah duman atsın ?

EuroDiesel kullanıyorum bu arada.

Çok basitçe:
Gereksiz parça, yada anlamsız, basit bir parça yoktur, hepsinin motorun sağlıklı çalışması açısından işlevi vardır. Zaten maliyet düşürme peşindeler, öyle olsa koymazlar.

Debimetre, Motora giren havanın kütlesini ölçer ve beyine iletir. O yüzden de diğer adı, hava kütle ölçerdir.
Beyin derki bu kadar kütledeki havaya, şu kadar yakıt vermeliyim ki, Afr avans vurdurtmayacak, fakirlikte kalsın.

Sizin aracınız ise sürekli zenginde, duman geziyorsunuz. Zaten tech2 ile değeri gördüyse teşhis doğrudur, büyük ihtimal. İçinize sinmediyse, başka serviste bağlayın ve debimetrenin değerine bakın. Saçmaladıysa arızalıdır.

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
debimetreyi isopropil alkole yatırıp bekletin düzelme ihtimali yüksek benim ki düzelmişti.1.7 dti nin orjinal mitsubishi turbosu 1900 lira serviste çin işi 750 liraya filan var ama kendi turbonuzun tamir takımının değişmesi daha sağlıklı olur.benim aynı şekil turbo kitlenmişti servisin elemanı sanayiye gidip gelmişti artık kaç devirde kullandıysa araç 1-2-3. viteste köfte arabası gibiydi.turbı söküldü ben balansla kurtardım o zaman 125 lira verdim.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
debimetreyi isopropil alkole yatırıp bekletin düzelme ihtimali yüksek benim ki düzelmişti.1.7 dti nin orjinal mitsubishi turbosu 1900 lira serviste çin işi 750 liraya filan var ama kendi turbonuzun tamir takımının değişmesi daha sağlıklı olur.benim aynı şekil turbo kitlenmişti servisin elemanı sanayiye gidip gelmişti artık kaç devirde kullandıysa araç 1-2-3. viteste köfte arabası gibiydi.turbı söküldü ben balansla kurtardım o zaman 125 lira verdim.

Temizleme konusu: http://www.opelim.net/forums/showthread.php?t=7013

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
nedir arkadaş bu dti lerin derdi ???
bugün bende antalyadan manavgata gi ttim dönüşte lamba lamba lamba lamba
map değiştirdim şimdide 0 400 egr veriyor...

akışmetre zamanla özelliğini yitiriyor...temizlendiğinde en en fazla 4-5 gün gider....
balata spreyi vs sakın sakkın sıkmayın...illede temizleyecekseniz yağsız kontak spreyi..

çünki ağır çözücüler hava debisini ölçen elemanı iyice laçkalaştırır...

bymerthan

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
güç kaybı bendede başladı. ufak tefek dumanda atıyor ama çok belli değil. özellikle 3000 devirdeyken araba takılıyor. deviri aşamıyor. gazdan hafif çekiyorum ayağımı ozaman aşıyor.

cgtys

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

o halde benim izlemem gereken yol nedir?
ilk olarak debimetreyi değiştiyim.
olmazsa turboyu mu ölçtürüyüm?

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kardeş iyi bir yer bulsan da denesen...paldır küldür değiştirmeye kalkarsan işin iş...

ilkem07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kardeş bu işlemlere başlamadan önce aracın ön tamponunun altına eğil intercoler borusu vardır , corsa c lerde o çok basit çıkar ve çıkıncada senin sorunlarının aynısını yapar eğer o çıkık ise tak aracın düzelir , eğer onda bi sorun yoksa diğer yollara başvur derim , inşallah basit bir sorundur.