1. vitese geçerken çıkan ses

madman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
astra g kasa 2000 model araçta ilk kalkışta vitesi 1 e atarken bazen "kütürt" yada "gaarç" gibi bir ses geliyor, bunu her zaman yapmıyor, örneğin 5 de 1 diyebilirim, biriki ustaya gösterdim, normaldir dedi, önce 2 ye sonra 1 e atarsan ses gelmez dedi gerçekten de önce 2 ye sonra 1 e atınca ses gelmiyor, ancak aracı aldığım kişi, bunun senkromeçle alakalı olduğunu, değişmesi gerektiğini söylemişti, şimdi bu ses senkromeçle alakalı mı yoksa ustaların dediği gibi normal bir ses mi?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
2 den tekrar 1 vitese almanın mantığını çözemedim...

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Normal olarak 1. vites zor geçer. Biraz da aslında aracın dilinden anlamak el alışkanlığı da buna etki eder.

madman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ilk kalkışlarda cartlama sesini önce 2 ye sonra 1 e atarak kesiyorum, ancak 2 ile giderken çok yavaşlayıp çok yavaş giderken 1 e attığım zamanlar bu cartlama sesi genelde çıkıyor ve rahatsızlık veriyor, yaptığım araştırmada senkromeçlerin vites geçişlerince cırtlama sesini yok etmek ve rahat vitese geçmek için dişliler arasına eklenmiş parça oluğunu öğrendim, zamanla bu parçalar aşınıp vites geçişlerinde cartlama yapabiliyormuş, bizm araçtan çıkan sesin senkromeçle alakası olma olasılığı nedir? yada bazı araçlara geri vitese ve 1. vitese senkromeç koymadıklarından cartlama sesi çıkabiliyormuş, bizim araçta 1. vites senkromeci yok mu acaba?

madman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar, astra g kullanıp da aynen benim araç gibi 1. vitese geçişlerde ses çıkan araç yokmu? çevremde bir astra g görsem soracağım ancak daha fırsat bulup kullanan birine soramadım, malum iş güç karşılaşsak bile unutuyoruz bazen, sizin araçlarda da ilk kalkışlar da arada bir gaarçç diye sinir bozucu ses geliyor mu? bu ses 2 den düşüp 1 e geçecekken yani yavaş giderken 1 e atarken neredese sürekli oluyor ve hiç de normal bir ses gibi değil, etraftan geçenler bile ne oluyor diye bakıyor... birkaç kişiden fikir alsam hiç fena olmayacak...

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar, astra g kullanıp da aynen benim araç gibi 1. vitese geçişlerde ses çıkan araç yokmu? çevremde bir astra g görsem soracağım ancak daha fırsat bulup kullanan birine soramadım, malum iş güç karşılaşsak bile unutuyoruz bazen, sizin araçlarda da ilk kalkışlar da arada bir gaarçç diye sinir bozucu ses geliyor mu? bu ses 2 den düşüp 1 e geçecekken yani yavaş giderken 1 e atarken neredese sürekli oluyor ve hiç de normal bir ses gibi değil, etraftan geçenler bile ne oluyor diye bakıyor... birkaç kişiden fikir alsam hiç fena olmayacak...

hareket haindeki aracın vitesi genelde 1 e zor geçer. geçsin diye zorlayınca genelde ses çıkar. bunu engellemenin yolu aragazı diye tabir edilen 2-3 bin devire kadar gaz verirken vitesi geçirmeyi denemek...

madman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mesela 90 model kartal aracımızı kullanırken böyle bir ses hiç duymuyorum, 2 den 1 e geçmeye çalışırken, hız fazla ise vites atmıyor, yeteri kadar azalınca da ses çıkmadan 1 e geçiyor, astra da da zaten vitesi 1 e atarken zorlamıyorum, kolu yavaşça itiyorum yinede o ses çıkıyor...

per_fect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Babamda fiorino 1.3 dizel bende corsa 1.3 dizel var ve ben fiorino ile dönüşlerde yavaşlarken bile 2 yle çok rahat dönerken corsada zorlaniyorum ve aynı şekilde senin sorununu aşağı yukarı bende yaşıyorum tabi vites degisikliklerinde devrini bulmakta önemli.
Yanlış hatirlamiyorsam vites kutusunun yaglanmasi ile ilgili bir islem vardi corsa da yapmistik etkisi oluyor