Yeni Astra Sedan Yol Tutuşu

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Yeni Astra Sedan Yol Tutuşu

Yük artışı ile yol tutuşu arasındaki bağıntıyı ön ve arka akstaki yük artışı olarak ayırmak lazım.Bunun yanında kullanılan lastiğin dik yük artışı ile yanal yük potansiyel değişimini bilmek lazım.Örnek olarak kimi lastik yere daha fazla kuvvetle bastığında diğer başka bir lastikten daha fazla yanal kuvvet verebiliyor olabilir.

Lastik etkisini hesaba katmazsak ön aksta yük artışı olursa araç az döner (understeer) yönüne gider.Bu risk teşkil etmez, çünkü araç bu durumda viraj dışına doğru hafif savrulma meyili gösterir.Direksiyonu viraj içine biraz daha çevirerek çizginizi koruyabilirsiniz, tabi ki fiziksel limite kadar.

Arka aksta yük artarsa araç çok döner (oversteer) yönüne gider.Yani virajda arkası viraj dışına itilir, önü viraj içine itilir ve bu etki ani olur.Eğer sürücü bu durumu hemen algılayıp viraj dışına ani direksiyon hareketi yapmazsa araç viraj içine daha da itilerek sonunda yoldan kopup spin atma noktasına gelir.

Bu az döner-çok döner karakteri viraj denge çubukları ile dengelenebilir.Örneğin ön aksa takılan bir viraj denge çubuğu az döner karakteri desteklerken, arka aksa takılan çok döner karakterini destekler.

Burock3427

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tolga KARACA link' Alıntı:
Araçlar yükleri arttıkça savrulmaya daha fazla meylederler.

Eskilerin "yük arttıkça yol tutuş artar" dedikleri artan yükle kimi araçların daha az sarsıntı almasından yola çıkarak söyledikleri yanlış bir ifade.

Arkadan itiş araçlarda kısmen doğru olabilir. Doğan SLX için konuşuyorsak belirli oranda doğruluk payı var kullananlar teyit edebilir arka lastikler ağırlık sonucu daha çok tutunabilir. Ama prensip olarak ne kadar çok yük o kadar çok eylemsizlik ve merkez kaç.

B.U.R.A.K

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar,

Ben 3 sene cruze sedan kullandım. aracın üstünde hankook lastikler vardı. Şu anda astra sedan 1.4 140hp turbo AS araç kullanıyorum. Üzerinde Good Year var. Hem lastik markası olarak hem de yol tutuş olarak karşılaştırılması imkansız. Açık ara OPEL açık ara GOOD YEAR...

mmtcopur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

valla bendede sedan var piyasadaki araçların birçoğunu kullandım denedim yol tutuşu gerçekten mükemmel üst sınıf audi gibi araçlardan bile geri kalmaz

M1kemal

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

3 binden sonra motorda bagirmasa keyfine diyecegim yok