Yeni Astra J 1.6 Dizel 136 HP İncelemelerim

falconpower

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Yeni Astra J 1.6 Dizel 136 HP İncelemelerim

dreamofice link' Alıntı:
Hayırlı olsun güle güle kullanın; 1.3 90 hp'yle karşılaştırmışşınız gerçi ama astra j 1.3 kullandıysanız aradaki fark çok hissedilir mi?  1- 1.5 yıllık araçlarımızı satıp üstüne 15bin koyup alacak kadar bu motor olmuş bu farka değer diyebilir misiniz? Genel kanı aracın ağırlığında bir değişim olmadığı için ,aracın 136 hp hissini  vermediği.

1.4 turno astra da kağıt üzerinde 140 hp ama  122 hp olan mercedes a'yı zorlayan bir arkadaş yetişemediğini ve mercedes a'nın aradaki farkı açtığını belirtmiş aynı şekilde golf 1.4 122 hp'nin de daha etkin bir motor olduğu söyleniyor. Hem bu motoru hem de piyasadaki 1.6 110-115hp'lil motorları kullanan biri ( özellikle 1.16d 'deki motoru merak ediyorum) kıyaslama yaparsa çok faydalı olur aslında.

Hocam,
Samimiyetinize sığınarak bu konuda fikirlerimi belirtmek isterim.
Ben bir kullanıcı gözüyle kendimce bir inceleme yaptım. Daha test edilecek bir sürü şey var ve kullandıkça deneyim ve bilgi artacak. Aslında kıyaslama motora göre olacaksa bunu yaklaşık bir yıldır kullanan zafira sahipleri daha doğru yapabilecektir bu aşamada. Lakin işin içine burada beklenti ve öncelikler giriyor. Misal ben hatch back kasaya sığmaz oldum. Benim için sedan kasa bir araç öncelikler arasındaydı.  Nitekim aracım 2008 model ve ben aldıktan 1-2 sene sonra yeni kasa (J) gelmişti. Aracımı  değiştirmek için kendimce zamanda uygundu.  Octaviayı beğendim ve almaya da niyetlendim ama ekim kasım’a kadar da bekleyebilirdim. 136 hp sadece karar sürecimi hızlandırdı.

Kıyaslamalarımı kullandığım ve limitlerine kadar bildiğim H kasa aracıma göre yaptım. Orada belirttiğim gibi eksik gördüğüm yerleri belirttim. Aradaki fark hissedilir mi? Bence mantık ve matematik olarak evet hissedilir. Ancak 1-1.5 yıllık aracı değiştirecek kadar mı? Bence hayır ki bu her araç için geçerli bence. Parayı kolay kazanmıyoruz  neticede gereğinden fazla yaptığımız her harcama  çocuklarımızın veya kendi geleceğimizden bir şeyleri boşa harcamaktır. Fiyat/performans veya diğer adıyla fayda maliyet oranı içime sinmezse hiçbirşey almam. Ben olsam 1-1.5 yıllık aracımı bu kapsamda hiç bir yeniliğe/araca değiştirmem. Benim şartlarımda 7. yılına giren bir emektar araç vardı elimde ve 136 hp olmaz ama 105 hp olurdu bir sedan kasa ile değiştirmek vardı. Zaten bu aracımıda en az 8 yıl veya en az 100.000 km kullanmayı ümit ediyorum.  J kasa hb için 2015 yılında kasa değişeceği söylentisi çıktı bile. Belki sedan içinde 2016 bunu bilemem. Bunu da dikkate almakta fayda var, 2 yıllık araç için rahat beklenebilir.

Gelelim teknik olarak 136 hpyi irdelemeye.  Genel kanı 0-100 km hızlanma süresine takılmış insanlar 10.3 sn diye. Işıklarda dur, yandaki adama camı açıp meydan okurcasına bak ve kırmızı sarı yeşilde bas gaza. Bu sürüş stili birazda hayat görüşüyle alakalı. Tamam bazen kafan bozuktur böyle kapışmak istersin, basarsın gaza. Ben bu kategoriye girmiyorum. Zaten 90 hp ye göre fark olduğunu aracın hemen uzamak istedeğini söyledim :)  Benim için önemli olan sollamalardaki atiklik. Tırın arkasından kafayı gösterdiğimde, karşı şeritteki aracın plakasındaki sineği görmek istemiyorum. 90 hp ile zor mu sollama yapmak? Bence değil ama o ivmelenme ve atiklik ne dediğimi anlatabilmişimdir umarım. Ha daha sollama yapacak kadar şehirdışına çıkmadım,  Cumartesini bekliyorum. Varsa aracın bir eksisi pat diye söylerim opel bana para mı veriyor  cooll Youtube da bu motorun test sürüşünü yapan arkadaşın golfü varmış. Bu araç her hızda  105’lik golfü rahat  geçer diyor.

Sözün özü, 90 hp’ye göre dinamikler doğal olarak değişmiş. 1.5 ton’luk kasayı nasıl yapmışlar bende merak ediyorum. Ben aracı aldığımda 3-4 kişininde 136 hp aldığını duydum bayiden. Hazirana kadar tabiri caizse ak kara belli olur diye düşünüyorum.
thnxx

Syg.

harunhoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tekrar hayırlı olsun size falconpower bey, iyi bir tercih yapmışsınız. Artık ekonomik ömrünü tamamlamış ve ebad olarak da sığmadığınız eski aracınızı değiştirme isteğiniz hasıl olmuş ve doğru karar ile doğru hamleyi yapmışsınız. Ancak bizler gibi araçlarını henüz yeni almış, 1-2 senelik aracı kalkıp da değiştirmenin dediğiniz gibi ekonomik bir kaybı ve anlamsızlığı olacaktır. Yazık, para kolay kazanılmıyor.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

dreamofice link' Alıntı:
Hayırlı olsun güle güle kullanın; 1.3 90 hp'yle karşılaştırmışşınız gerçi ama astra j 1.3 kullandıysanız aradaki fark çok hissedilir mi?  1- 1.5 yıllık araçlarımızı satıp üstüne 15bin koyup alacak kadar bu motor olmuş bu farka değer diyebilir misiniz? Genel kanı aracın ağırlığında bir değişim olmadığı için ,aracın 136 hp hissini  vermediği.

1.4 turno astra da kağıt üzerinde 140 hp ama  122 hp olan mercedes a'yı zorlayan bir arkadaş yetişemediğini ve mercedes a'nın aradaki farkı açtığını belirtmiş aynı şekilde golf 1.4 122 hp'nin de daha etkin bir motor olduğu söyleniyor. Hem bu motoru hem de piyasadaki 1.6 110-115hp'lil motorları kullanan biri ( özellikle 1.16d 'deki motoru merak ediyorum) kıyaslama yaparsa çok faydalı olur aslında.

ben 116i ile denemistim kafa kafaya gidiyor. 1.4t astrayla bu yuzden 1.6 115 lik bmw motorunun bunu pek zorlayabilecegini sanmiyorum. test eden kisiler genelde kendi araclarina gore kiyasliyor ve cogu hafif ve kisa vites oranli araclardan geliyor(genelde 5 vitesli) bu astra icin uygun bir kullanim sekli degil. benim civic 1.6 110hp,aracimda var 0-100 astra dan daha iyi aracta 5 vites kisa oranli sanziman var. 220 de 5.vites bitip kesiciye giriyor arac astra 4 u anca bitiriyor ayni sartta ve 1100 kilo civarinda. arkadasimda da 1.4 t astra var civic i ne zaman surse bu bizim astralardan iyi gidiyor cekis daha iyi diyordu cunku vites oranlari nedeniyle  20km de 2 ye atsan 2000 devir ceviriyor arac astra ayni sartta 1500 belki ceviriyor bu dogal olarak hantal hissettiriyor alisik olmayan birine ama astra 1.vitesi 3000 devire kullan 30 km den once atma diyor zaten ama cogu kisi eski aliskanliklariyla devam ediyor.

neyse geri donelim yine boyle dedigi biri gun ben civicle o astrayla 80-180 denedik astra ayirdi gitti. bu yuzden 0-100 cok anlamsiz defalarca yazdim. o zamandan beri vites attigi devirlere dikkat ediyor ve cok daha memnun astra dan.

mercedesi bilmem ama bmw 116 ve vw nin motorlarini biliyorum. 116 zaten cok benzer vw nin ise avantaji  arac 200 kilo hafif tork daha erken 1500 de max ina ulasiyor ve daha kisa vites oranlariyla birlesince atik hissettirdigi dogru ama sunu unutmamak lazim motor un max gucu degil anlik gucu onemli birsey yani vw nin 200 nm lik 122 hp lik motoru zaten 4000 devirde  degil astra gibi 4900 devir ve ustune torkunu tasiyabilseydi o da max hp olarak 140 hp olurdu o yuzden sirf max hp ye bakip bu motor daha iyi dememek lazim.

sunuda ekliyim araci her zaman kendiniz test edin forumlarda vs(bizim forumu kastetmiyorum) ehliyeti olmayan adam yorum yapiyor bilgisi falanda yok. opelin bir aktarmasi kotu diye gider mesela manuel de sanki cok fark olabilirmis gibi. bunlar hikaye isler opeller sadece agir ve tasarrufa yonelik vites oranlarina sahip.albea da sizin aracla ayni motoru kullaniyor olmasi lazim ama astra nin yaninda ucak aktarma daha mi iyi yani yada motor daha mi basarili. araclari kendiniz test edin yetersiz bulun almayin ama baskalarinin yorumlarina en azindan taniyip bilgisine cok guvenmediginiz kisilere pek aldiris etmeyin 1.3 e de neler diyorlar cogu abarti.

son birsey 116d motoru cok iyi bir motor almayi falan dusunurseniz pisman etmez.

not:yeni ogrendigim biseyide yaziyim 1.6 136 lik dizelde 320 tork yuksek devirde giriyor diyordum ama 1500-1600 gibi devirlerde bile 250-260 tork uretebiliyormus gayet basarili.

harunhoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Astra 1.4 motordan da ivmelenmesinden de sesinden de son derece memnunum. Yarışa çıkacak değilim, sollama yapmaya kalktığımda beni üzmüyor, hantal kesinlikle değil. Ha biraz yakıyormuş, ağır arabaya binmenin de bir bedeli var. Güvenli olsun, sağlam olsun, virajda yoldan çıkmasın, frende savrulmasın baş-kıç atmasın yeter. Varsın 1-2 sn. diğer araçlar daha çabuk hızlansın ki oda mümkün değil. 1.4 motor için yaptığım incelemede C sınıfında astra sedan araçlar içerisinde (kağıt üzerinde) ortalama bir yerde. Tamam octavia 8,4 sn. 100 km. hıza ulaşıyormuş, nasıl oluyorsa.Astra da 10,2 sn. de...

ttt35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Keyifle okuduğum bir inceleme yazısı olmuş. Yeni kasa astra'nın 2016 da çıkacağı söyleniyor Sedanı da 2017 sonları gibi gelir.güzel bir tercih yapmışşsınız sınıfının bence en yakışıklı aracı güle güle kullanın.

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş

Opelin 1.6 dizeli öyle uçuk kaçık bir motor değil. Renault 1.6 160hp motor satmaya başladı. Opelin sorunu fazla kiloları. C sınıfında 1200 kg altına inildi. Halen birçok kişi ağır aracın daha güvenli ve daha iyi yol tuttuğunu sanıyor. Hafif araç üretip gerekli güvenlik stadartlarını tutturmak ciddi arge gerektiriyor ve bunu Opel yapamıyor. Yeni kasa ile birlikte astra 1200 kg seviyesine inebilirse işte o zaman 1.6 dizel motorla başarılı bir araç haline gelir. Yeni fiyatlarla Astranın albenisi kalmadı.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

madmax50 link' Alıntı:
Opelin 1.6 dizeli öyle uçuk kaçık bir motor değil. Renault 1.6 160hp motor satmaya başladı. Opelin sorunu fazla kiloları. C sınıfında 1200 kg altına inildi. Halen birçok kişi ağır aracın daha güvenli ve daha iyi yol tuttuğunu sanıyor. Hafif araç üretip gerekli güvenlik stadartlarını tutturmak ciddi arge gerektiriyor ve bunu Opel yapamıyor. Yeni kasa ile birlikte astra 1200 kg seviyesine inebilirse işte o zaman 1.6 dizel motorla başarılı bir araç haline gelir. Yeni fiyatlarla Astranın albenisi kalmadı.
evet ucuk kacik bir motor degil ama kotu hic degil. cogu firmanin hala d sinifi araca 100 hp dizel koydugu bir donemde.ayrica yol tutusla agirligin hic alakasi yok. ve dediginiz gibi agirlik azaltmak maliyetli birsey. ama vag grubu gibi bir hafifleme yapmasin. boyle kalsin ama o octaviadaki leon daki sacmasapan yalitim ve yoltutus sorunlarini getirmesin. ikiside eski kasalarindan kotu durumdalar bu konuda net eksikliklerle hafiflemis araclar buyuk yatirimlarla degil. yalitim olmasada yol tutus sorunu golftede var  onda da yalitim iyi.onlardan 100 kilo fazla olsun a3 gibi ama adam gibi olsun. yani 200 kilo degil 100 kilo hafiflesin ama baska seylerden odun vermesinler yeni astra da.

sohayli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

astraowner link' Alıntı:
evet ucuk kacik bir motor degil ama kotu hic degil. cogu firmanin hala d sinifi araca 100 hp dizel koydugu bir donemde.ayrica yol tutusla agirligin hic alakasi yok. ve dediginiz gibi agirlik azaltmak maliyetli birsey. ama vag grubu gibi bir hafifleme yapmasin. boyle kalsin ama o octaviadaki leon daki sacmasapan yalitim ve yoltutus sorunlarini getirmesin. ikiside eski kasalarindan kotu durumdalar bu konuda net eksikliklerle hafiflemis araclar buyuk yatirimlarla degil. yalitim olmasada yol tutus sorunu golftede var  onda da yalitim iyi.onlardan 100 kilo fazla olsun a3 gibi ama adam gibi olsun. yani 200 kilo degil 100 kilo hafiflesin ama baska seylerden odun vermesinler yeni astra da.
Vag gibi yapsa iyi. Platformu Peugeot dan alacak diyorlar. Direk rezalet.

harrun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Denemedim ama çok olumlu yorumlar aldım.Hatta ustama bile sordum.Gayet başarılı oldu dedi.Yalnız beni ısınamadığım birkaç şey var.

Araçta hala gereksiz bir ağırlık var.Belki bunu yeni kasa ile düzeltirler diye düşünüyorum.
Bir de motor çok yeni ve Euro 6 normu mevcut.DPF, Katalizör, EGR ile aracı iyice boğmuşlar emisyon yüzünden.(Gerçi Euro 5 te aynı)Bu motor henüz çok yeni ve sıfırdan yapıldı.Bence bu motorda irili ufaklı kronik hatalar çıkacaktır eminim.Rayına otursun, satışları görelim, hataları belli olsun o zaman alınacak düzeye iyice gelir diye düşünüyorum ama bu motor hakikaten olmuş.VAG grubunun başının ağrıyacağı iyiden iyiye belli oldu.

Aracınız da tekrar hayırlı olsun.Güle güle kazasız belasız kullanın.Çorludaki ilk 1.6 Dizellerden birisi sizde sanırım.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sohayli link' Alıntı:
Vag gibi yapsa iyi. Platformu Peugeot dan alacak diyorlar. Direk rezalet.

peugeot dan alicagini hic sanmiyorum. alirsa opel in icin iyi olmaz suanki kalsin daha iyi. 308 i denemedim ama vag in mqb platformunun dusuk araclardaki halinden (leon ve octavia) iyiyse de hic sasirmam esp olmasa yolda duramiyorlar cunku.