2020 Corsa Ultimate Aldım-Kısaca Gözlemlerim

psk.selman

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar 7 aylık 2016 1.6 dizel otomatik Astra serüveninden sonra kendime 2012 model Honda Accord almıştım. Şehir değişikliğinden dolayı mevcut olan evimizi satıp yeni bir ev almaktansa ve bu süreçte 2. otomobilin bizim işimizi kolaylaştıracağı düşüncesi ile 2. otomobil alma kararıyla Ekim ayında 2020 model 1.2 130 hp ultimate siyah tavan cam tavan Corsa F aldık. Konuyu biraz geç açtım ama bundaki sebep hem vaktim olmadı paylaşım için hemde aracı biraz gözlemleyip öyle paylaşım yapmak istedim.

Arkadaşlar araç konusunda internette bir çok video mevcut ve hemen hepsi bu araba hakkında güzel şeyler söylüyor. Bende aynı fikirdeyim opelin Fransızlarla ortaklığı gerçekten güzel sonuç çıkarmış.

Konuya önce motor ve şanzıman ile giriş yapmak istedim. 1.2 motor 130 hp olan bu motor 8 ileri tam otomatik Eat ile taçlandırılmış ki çokta yerinde bir karar olmuş. 8.7 sn.lik 0-100 değeri insanı bazen şımartıyor. Ara hızlanmalarda da gerçekten 1.2 motor olduğuna inanamazsınız. Sattığım astra 136 Hp idi ancak Corsanın hafif olması daha atik ve canlı bir performans sunuyor size. 3 silindirli motorun homurtusu yüksek devirdeki seside insanı cezbeden ayrı bir güzellik. Motor şanzıman konusunda gerçekten kusursuz diyebilirim. Yakıt tüketimi konusunda şuan teknik verilerin oldukça üstünde seyrediyor, bunda hem benim seri kullanımım hemde aracın yeni olması etken diye düşünüyorum. Şuan ki veriler şehir içi 8 lt uzun yol 6-6.5 lt olarak gözüküyor.

Konfor ve yalıtım konusunda bu araç gerçekten beni şaşırttı. Aracımda 17"lik jantlar bulunmasına karşın konfor bakımından Astra j den daha yumuşak olduğunu iddia edebilirim. Yalıtım olarakta bir B segmentten fazlasını sunuyor. Yol tutuş olarak Opel çizgisini hissediyorsunuz ve gerçekten fazlasıyla güven veriyor.

Donanım olarak benim aracım Teknoloji paket hariç en dolu paket. Bu aracı seçmemdeki ana sebeplerin başında güvenlik paketlerini(çarpışma önleyici-şerit takip asistanı) standart olarak sunuyor olmasıydı. Benim aracımda buna ek olarak kör nokta uyarı sistemi de mevcut. Bu özellikler güzel çalışıyor. Şerit takip olayı bazen can sıkıcı oluyor size müdehale edilmesini istemiyorsunuz :) Araç donanım olarak gerçekten keşke şu özellikte olsaydı diyeceğim bir tek şey anahtarsız giriş çalıştırmada standart olsaydı diyorum.

Aracın bu kadar olumlu yanı varda eleştirilecek yanı yok sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İlk önce UItimate paketlerde sunulan hayalet gösterge paneline değinmek istiyorum. Hayalet gösterge demek diğer araçlara hakaret olur zira bu ekran bu görsellikteki bir araç için gerçekten utanç verici, tek olumlu yanı gösterge sade ve anlaşılabilir ekranı mevcut. Diğer eleştireceğim nokta en dolu pakette alsanız arka koltuklar için baş aydınlatması yok. Devasa bir torpido gözü var ve aydınlatma koymayı kendilerine zul görmüşler. Araç dışarıdan çok heybetli duruyor, hatta bir komşumda Astra H var HB modeli onunla yan yana koyduğumda dıştan boyutları hemen hemen aynı gözükse de iç kısımda aynı genişliğe ulaşamıyorsunuz, ama sınıf standartlarını karşılıyor tabi ki. Multi media ekranı oldukça kullanışlı olmasına karşın geri görüş kamerasının görüntü kalitesi yine sınıfta kalıyor. Son olarak aklıma gelen ise sportif bir araç olmasına karşın opel şu çubuk anten olayından bir türlü vazgeçememiş.

Yaklaşık 2.5 aydır (1800kmdir) benim gözlemlerim bu şekilde, hafta içi aracı eşim kullandığı için hafta sonları kullandığım izlediğim kadarıyla aklıma gelenleri sizlerle paylaşmak istedim. Aracı tavsiye eder misiniz diye soracak olursanız; Bu segment içerisinde bence alınabilecek en iyi araç şuan Corsa ve kesinlikle tavsiye ederim. Fiyat olarak şuan hiç bir aracın gerçek ederinin bu fiyatlar olmadığını hepimiz biliyoruz ancak durum maalesef ki şuan bu. Görsel paylaşımı da en kısa zamanda yapacağım. Sürçi lisan ettiysem af ola hepinize kazasız, mutlu sürüşler dilerim.

thumbnail_IMG_20201121_162604268f304e1497d3a8.jpg

thumbnail_IMG_20201129_131655a352955beee898fb.jpg

thumbnail_IMG_20201129_1318416858c8c51a0e815f.jpg

thumbnail_IMG_20201129_131924bfd4dacc4fc4887d.jpg

thumbnail_IMG_20201024_1454312c27be35e1a47701.jpg

thumbnail_IMG_20201029_144451d23c5ff20a4865cb.jpg

Son düzenleme:

ermaneray

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
hayırlı olsun kazasız belasız arızasız sürüşler hocam :)
EAT olayı zaten araçtaki en iyi şey yakıtınız 3 k km den sonra biraz daha düşecektir şuan ki kilometreleriniz için
4000-5000 devirlerde kullanın sıkıştırın aracınızı (ani hızlanma olarak değil sabit devir aralıklarında ).

• Beğen
Tepkiler: psk.selman

Guven

VIP Üye
31-Hatay
Siteyi ziyaret et
Yeni araç hayırlı uğurlu olsun Selman Bey. (y)

• Beğen

psk.selman

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
hayırlı olsun kazasız belasız arızasız sürüşler hocam :)
EAT olayı zaten araçtaki en iyi şey yakıtınız 3 k km den sonra biraz daha düşecektir şuan ki kilometreleriniz için
4000-5000 devirlerde kullanın sıkıştırın aracınızı (ani hızlanma olarak değil sabit devir aralıklarında ).
Teşekkür ederim cümlemiz inşallah.

4-5 bin devirlerde kullanmam için manuel viteste kullanmam gerekli. Yüksek devirde kullanmanın amacını açıklayabilir misiniz?
Yeni araç hayırlı uğurlu olsun Selman Bey. (y)
Teşekkür ederim Sıtkı bey.

• Beğen
Tepkiler: Guven

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Hayırlı olsun, güle güle kullanın... Sınıfının çok üzerinde özelliklerine göre ve bir de dizeline otomatik seçeneği getirseler daha çok satacak ve tadından yenmeyecek bir araç.. Muhtemelen önümüzdeki yılın başlarında bir üst vergi dilimine girecek aracınız, kıymetini bilin :)

• Beğen

psk.selman

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Hayırlı olsun, güle güle kullanın... Sınıfının çok üzerinde özelliklerine göre ve bir de dizeline otomatik seçeneği getirseler daha çok satacak ve tadından yenmeyecek bir araç.. Muhtemelen önümüzdeki yılın başlarında bir üst vergi dilimine girecek aracınız, kıymetini bilin :)
Teşekkür ederim Berkay bey. Gerçekten sınıfının üzerinde hatta çoğu C segmentte para versen bile ekletemeyeceğin özelliklerle gelmiş bu corsa. Dizele otomatik seçeneği gelse fiyatı yüksek olacağından ve artık dizeli dünya üzerinden silme çabaları olduğundan sizinle aynı fikirde olamayacağım :) Adam akıllı kullanılsa 5ltleri görenleri biliyorum buda çok güzel bir değer benzinli bir araç için. Sıfır araç ve full donanımlı bir araç almamın ilk amaçlarından biride buydu zaten ilerleyen süreçte satarım mantığı. Asıl niyetim 1.2 yeni corolla Hb idi ona yetişemedim bayide zaten araç yoktu 1.5 ay sonrasına sıra veriyorlardı ve fiyat garantiside vermemişlerdi. Ben sorduktan 15 gün sonra oda vergi dilimine girdi zaten :)

• Beğen
Tepkiler: 06Berkay

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Hayırlı olsun..Allah kaza bela vermesin...1 milyonluk araçta alsanız illaki hataları kusurları çıkar...Önemli olan kullanırken keyif vermesi ki vermiş...Şehir içi kullanımlarda iyi bir tercih olmuş...

• Beğen

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederim Berkay bey. Gerçekten sınıfının üzerinde hatta çoğu C segmentte para versen bile ekletemeyeceğin özelliklerle gelmiş bu corsa. Dizele otomatik seçeneği gelse fiyatı yüksek olacağından ve artık dizeli dünya üzerinden silme çabaları olduğundan sizinle aynı fikirde olamayacağım :) Adam akıllı kullanılsa 5ltleri görenleri biliyorum buda çok güzel bir değer benzinli bir araç için. Sıfır araç ve full donanımlı bir araç almamın ilk amaçlarından biride buydu zaten ilerleyen süreçte satarım mantığı. Asıl niyetim 1.2 yeni corolla Hb idi ona yetişemedim bayide zaten araç yoktu 1.5 ay sonrasına sıra veriyorlardı ve fiyat garantiside vermemişlerdi. Ben sorduktan 15 gün sonra oda vergi dilimine girdi zaten :)
Dizel konusunu ülkemiz için söylemiştim hocam :) Filolar halen orta sınıf dizel araçları kullanmaktalar Egea, Clio ve Megane’ın satış rakamlarından da belli oluyor maalesef.. Ama kim ne derse desin en güzeli Corsa-e, geleceğin yakıtı elektrik :)

• Beğen

psk.selman

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Hayırlı olsun..Allah kaza bela vermesin...1 milyonluk araçta alsanız illaki hataları kusurları çıkar...Önemli olan kullanırken keyif vermesi ki vermiş...Şehir içi kullanımlarda iyi bir tercih olmuş...
Teşekkür ederim cümlemize inşallah. Aynen haklısınız. Şehir içi kullanımlarda gerçekten çok pratik ve zevkli bir araç, dediğim gibi accordda var ama şehir içinde accordla park problemi yaşıyorum bu o konuda çok iyi.
Dizel konusunu ülkemiz için söylemiştim hocam :) Filolar halen orta sınıf dizel araçları kullanmaktalar Egea, Clio ve Megane’ın satış rakamlarından da belli oluyor maalesef.. Ama kim ne derse desin en güzeli Corsa-e, geleceğin yakıtı elektrik :)
Filo araç bazında düşünüldüğünde haklısınız ama flo araçlarıda genelde manuel tercih ediliyor zaten :) Corsa-e ne zaman gelir bilmiyorum ama corollanın hybritleriyle düşününce geldiğinde de çok uygun fiyatlarda olacağını zannetmiyorum. Bence en güzeli uygun bir lpg kiti olacaktır :) Şehir içi 7lt lpg yakan bir araç düşünüldüğünce çok güzel değerler elde edilir :)

• Beğen
Tepkiler: 06Berkay

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın inşallah.

• Beğen