Yaz Tatili Rota Planlaması

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Bu yaz tatilinde temmuz ve ağustos aylarında hiç eve girmeden gezmek niyetindeyim. :)

Amacım aşağıdaki rotayı değerlendirmeniz ve önerilerinizi almak. Ekleme çıkarma yapabilirsiniz. Mekan, yol, yemek, konaklama v.s. tavsiyelerinde bulunabilirsiniz.

Rotada uğranılacak mecburi ve keyfi şehirler olacak. Kabaca yazacak olursam aşağıdaki gibi bir rota planı çıkıyor ortaya.

- Hatay (başlangıç)
- Konya (zorunlu)
- Ankara (zorunlu)
- İstanbul (zorunlu)
- Edirne (İstanbul'dan gidiş geliş yapılacak, keyfi)
- Bursa (İstanbul'dan gidiş geliş yapılacak, keyfi)
- Amasra (İstanbul'dan gidiş geliş yapılacak, keyfi)
- Gelibolu (keyfi)
- Çanakkale (keyfi)
- Ayvalık, Edremit, Ören, Akçay v.s. biri (keyfi)
- Dikili (keyfi)
- Eski Foça (zorunlu)
- İzmir (keyfi)
- Kuşadası( keyfi)
- Datça (zorunlu)
- Marmaris, Fethiye, Bodrum v.s. biri (keyfi)
- Gökova ya da Göcek (keyfi)
- Antalya (keyfi)
- Alanya (zorunlu)
- Hatay (bitiş)

Rota aşağı yukarı 5000 km ve üstü olacak. Araç yüklü olacak. Çocuklarla ne kadar olacak bilmiyorum ama planım bu.

Ege ve Akdeniz'de Datça hariç görmediğim yer kalmadı. O nedenle Datça zorunlu uğranılacak yerler arasında. Diğerleri biraz bana kalmış.

Özellikle İstanbul'da 2 haftaya yakın bir süre geçireceğim. Gezilip görülecek yerler v.s. tavsiyede bulunursanız sevinirim.

Uzun yollara ve tatillere alışık olmakla birlikte yine de araba (2013 Astra J 1.3 CDTI) ile ilgili önerilerinizi almak isterim. Bu km yapılıp bitirildiğinde büyük ihtimalle 30.000 bakımına gireceğim. O nedenle araç bakımlı olarak yola çıkacak. Lastiklerim iyi durumda olacak. Bunun dışında dikkat etmek gereken neler olabilir?

Yemek önerilerini unutmayın arkadaşlar... :)

Son düzenleme:

ozann

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu yaz tatilinde temmuz ve ağustos aylarında hiç eve girmeden gezmek niyetindeyim. :)

Amacım aşağıdaki rotayı değerlendirmeniz ve önerilerinizi almak. Ekleme çıkarma yapabilirsiniz. Mekan, yol, yemek, konaklama v.s. tavsiyelerinde bulunabilirsiniz.

Rotada uğranılacak mecburi ve keyfi şehirler olacak. Kabaca yazacak olursam aşağıdaki gibi bir rota planı çıkıyor ortaya.

- Hatay (başlangıç)
- Konya (zorunlu)
- Ankara (zorunlu)
- İstanbul (zorunlu)
- Gelibolu (keyfi)
- Çanakkale (keyfi)
- Dikili (keyfi)
- İzmir (keyfi)
- Kuşadası( keyfi)
- Datça (zorunlu)
- Antalya (keyfi)
- Alanya (zorunlu)
- Hatay (bitiş)

Rota aşağı yukarı 5000 km ve üstü olacak. Araç yüklü olacak. Çocuklarla ne kadar olacak bilmiyorum ama planım bu.

Ege ve Akdeniz'de Datça hariç görmediğim yer kalmadı. O nedenle Datça zorunlu uğranılacak yerler arasında. Diğerleri biraz bana kalmış.

Özellikle İstanbul'da 2 haftaya yakın bir süre geçireceğim. Gezilip görülecek yerler v.s. tavsiyede bulunursanız sevinirim.

Uzun yollara ve tatillere alışık olmakla birlikte yine de araba (2013 Astra J 1.3 CDTI) ile ilgili önerilerinizi almak isterim. Bu km yapılıp bitirildiğinde büyük ihtimalle 30.000 bakımına gireceğim. O nedenle araç bakımlı olarak yola çıkacak. Lastiklerim iyi durumda olacak. Bunun dışında dikkat etmek gereken neler olabilir?

Amasradan sonra saydiginiz yerlerin hepsi birbirinden guzel. Gecen yaz ben de Ayvalik-Sarimsakli, Foca, Bodrum, Kusadasi yaptim, hepsi insani kendine asik eden yerler. Gormediyseniz Eski Foca'yi oneririm :)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Anaaaaam! :)

Eski Foça'yı nasıl unuturum? Mutlaka gitmem gerek zaten. Daha önce gitmiştim. Fakat tekrar gitmemiz gerek akraba ziyareti kapsamında. Hatırlatma için teşekkürler...

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
amasraya gelmişken safranboluya uğra abi. 100 km mesafesi var :)
amasrada amasra salatası ve balık ye mutlaka :)

multispace

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

- Hatay (başlangıç)
- Konya (zorunlu)
- Ankara (zorunlu)
- İstanbul (zorunlu)
- Gelibolu (keyfi)
- Çanakkale (keyfi)
- Dikili (keyfi)
- Eski Foça (zorunlu)
- İzmir (keyfi)
- Kuşadası( keyfi)
- Datça (zorunlu)
- Antalya (keyfi)
- Alanya (zorunlu)
- Hatay (bitiş)

size imrendim walla :D hayalimizde bile tatil olamiyor :)

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Tatil dediysem görüldüğü üzere büyük kısmı mecburi ziyaretlerden oluşan bir gezi diyelim. Yoksa bugüne kadar bırakın 5 yıldızlı oteli, 3 yıldızlı otelde bile kalmış değilim. Bizimki eşin dostun yanına uğrayıp hem gönül almak hem de zamanımızı yollarda geçirmek gibi bir şey. Zaten benim için tatil demek yol demek. Arabayı hazırlayıp yola çıktığım zaman inanılmaz bir huzur doluyor içime. Öyle açık büfeli, animasyonlu, oda sevisli v.s. tatillere terfi edemedik daha... :) Alıyorum elime şemsiyemi, havlumu gidiyorum sahile. Gerçi ülkedeki birçok kesimden çok daha rahat bir tatil imkanım olduğunu da kabul ediyorum.

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
amasraya gelmişken safranboluya uğra abi. 100 km mesafesi var :)
amasrada amasra salatası ve balık ye mutlaka :)

Aslında benim de aklımda var Safranbolu ya da Beypazarı. Ama rota iyice genişleyecek sanki. Yine de değerlendirmeye aldım. Teşekkür...

selefkos3334

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fethiyeden sonra saklikente gec ordan direk antalyaya gec asagi inme. Yollari cok kotu fazladan yakit sarfiyati bence

cetto

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aha da tatil konusu açılmış, hemen takip listemin en başına ekliyorum konuyu :)

Hocam Edirne'ye gidersen, köfte ve ciğer yemek lazım. Ciğer için Aydın Tava Ciğer, yanında kuru biber kızartmasıyla birlikte.
Köfteci Osman'da da köfte ye. Şimdi baktım da, 4 şube olmuş adamlar, Yediyol Ağzı-1 dedikleri şubeleri adamların ilk yeri. Oraya git derim.
Dönüşte de Keçecizade'den bademli kurabiye al mutlaka.

Çanakkale'de, el değmemiş bir yer önereyim; Asos'un o tarafta, Sokakağzı diye bir yer var. Yolu yol değil, ama denizi tertemiz. Köyde pansiyonlar dışında bir dondurmacı, bir market, bir de kitapçı var.

Dikili'de Bademli Köyü'nü öneririm, köyde koruk şurubu içmeden gitme, reklama girmezse Fame adında bir özel plaj var, patikalardan zeytinliklerin arasından gidiyorsun. Gittiğin yola değiyor.

Datça'da Datça'nın merkezini tavsiye etmiyorum. Doğruca bük'lere git, palamutbükü bana çok kalabalık gelir, ovabüküne bayılıyorum. Ovabükü'nde kalır, bir gün Palamutbükü'ne uğrar, canın sıkılırsa bir gün Hayıtbükü'nden tekne turuna çıkarsın.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tamam benim stilim bir gezi planı. Benzerini geçen yaz bende yapmıştım. Benim ki biraz daha kısaydı.

Aksaray
Konya
Afyon
Kütahya
Balıkesir merkez, burhaniye, ören, edremit, ayvalık, cunda, altınova
İzmir dikili, çeşme, merkez
Aksaray

Ramazan bayramında şehirler arası bayram ziyareti yapmıştım. Benimki 2000 km yol olmuştu. 4 gün sürdü toplamda :)

Balıkesir için akçay, edremit hikaye. Ören, ayvalık görülmeli. Cunda,yada kaçamak yapılabilir.