yağ yakmayı azaltmanın bir yolu var mı

mustafa07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

0111002002

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bizim Vectra lar çıktığında yetkili serviste servis aralığı 7500km imiş(ustamın söylediği). Dediğim gibi adamların satış politikası sonuç olarak sıfır bir araba aldınız ve aracınız 4000km sonra yağ lambasını yaktı! Sonrasında servise gittiniz onlarda aracınız yağ eksiltmiş 1lt yağ koyduk dediler. Sizde nasıl iş bu böyle iş mi olur dediniz. Onlarda size kullanma kitabını gösterdiler ve sizin aracınız iyi durumda diye kandırıp yolladılar.
Muhtemelen mootorun tasarımı ile ilgiili bir olay bu yağ eksiltme.
Ben mevcut aracıma bakım yağtırırken 4+1lt yağ alıyorum malzemeciden. Motora 3,5lt yağ koyuyoruz, kalan yağ 0,5 lt yağ ve ek olarak aldığım 1 lt yağ ile 10bin km yapabiliyorrum.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Hayda 1000 km de 0.6 ne demek ya? Benzin değil yağla yoluna devam ediyor demek. Pek mantıklı gelmedi bana. Birde araçta LPG varsa etti sana 1 litre yağ buda 4000 km de araçta gram yağ kalmaz.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Arda arkadaşımızın verdiği adres içinde bir sürü konu var yağ ile ilgili bölümü bulamadım.

erenalp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ama bu sorunu artık hiç çözemez zaten fabrikada kapanıyor.

0111002002

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arda arkadaşımızın verdiği adres içinde bir sürü konu var yağ ile ilgili bölümü bulamadım.
Kitapçık OPEL Türkiye nin yayınlamış olduğu kitap. Sayfa numarası 285 diyee yazmıştım. Yada açılan pdf dosyası 324 sayfa bunun 288 ve289. sayfalarında motor yağı tüketimi verileri vardır motor kodlarına göre.
Yağ yakma olayı ile ilgili verilen değere takılmayın çünkü o değere kadar inerse yağ tüketim miktarı motor yaptırma zamanınız gelmiştir.
Ayrıca araç alım satımı zamanında yapılan exper hizmetlerinde aracınızı motor testine sokturmayın. Ben aracımı aldıktan 1 sene sonra yaptırdım ve arkasından 3000tl gibi para harcadım 2012 de.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Zaten motor testlerine zerre kadar inanmıyorum. Çünkü açma sapan bir bank üzerinde ver gazı ver gazı sonra motor şu kadar kalmış. Adama dedim bu böylemi yapılıyor diye evet diyor :)

Harbinden yağ konusunda sıkıntı var. Çünkü bu kadar yağ çok fazla. Zaten opel dedin mi cinlerim tepeme çıkıyordu yağ konusundan sonra daha da bir çıkıp tepemde halay çekmeye başladılar.

mustafa07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kitapçık OPEL Türkiye nin yayınlamış olduğu kitap. Sayfa numarası 285 diyee yazmıştım. Yada açılan pdf dosyası 324 sayfa bunun 288 ve289. sayfalarında motor yağı tüketimi verileri vardır motor kodlarına göre.
Yağ yakma olayı ile ilgili verilen değere takılmayın çünkü o değere kadar inerse yağ tüketim miktarı motor yaptırma zamanınız gelmiştir.
Ayrıca araç alım satımı zamanında yapılan exper hizmetlerinde aracınızı motor testine sokturmayın. Ben aracımı aldıktan 1 sene sonra yaptırdım ve arkasından 3000tl gibi para harcadım 2012 de.

ne gibi zararları ver kompresyon testlerinin ?

0111002002

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ne gibi zararları ver kompresyon testlerinin ?
Aracınızı o teste çıkardığınızda belki 6000d/d gibi yüksek devirlere çıkartıp aracı gereksiz zorluyorlar (aracı alsanız bile o devirlerde araç kullanılmaz).Ayrıca 6000d/d 180-190km/h hıza çıkan arabayı, önüne koydukları basit bir vantilatör ile gerekli yakma havasını veremezler. Youtube da videosu olan profesyonel güç ölçümlerine bakın. Çıkan Bg değeri ise lastik, baskı balata ve motora göre değişkenlik gösterecektir.
Ben aracı aldığımda 3000km de 1 lt yağ eklerdim. Mükemmel değildi ama alışmıştım bu olaya. Sonra bu test ten sonra zamanla yağ ekleme aralığım düştü. En son 500km de 1 lt yağ ekliyordum. Bildiğiniz sinek ilacı arabaları gibi geziyordum :bir: TEsti 06.10.2012 de yaptırmışım, 20.11.2012 de ise sübap kırdı(170.000kmde) ve motoru yaptırmak zorunda kaldım. Bu testi yaptırana kadar aracımın bütün bakımları yetkili serviste yapılmıştı.
BAşıma gelen olaydan nasıl bir zarar gördüğümü anlamışsınızdır umarım.