yağ çubuğunu çıkarınca duman üflemesi normal mi?

kerimaras

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle cümleten selamun aleyküm.Allah cümlemize kazasız belasız yolculuklar nasip etsin.görüldüğü üzere aranıza yeni katıldım.aktif ve kalıcı olmayı umut ediyorum ta ki yeni aldıgım aracıma karşı olan soğukluğum devam etmezse.2 gün önce kocaeliden 2007 model 151 bin km de opel astra 1.3 cdti cosmo easytronic vites bir araç satın aldım.2 ayrı yere gösterdim aracı şanzuman ve motorla ilgili en ufak bir sorun yok dediler.

daha önce tiptronik vites dizel punto sahibiydim.iki araç arasındaki farktanmıdır yeni aldıgım araçtaki sorundanmıdır bilinmez opele hiç ısınamadım ve tuhaf geldi bana araç içinde cok yüksek egsoz sesi alıyorum vites geçişlerinde 1. viteste çok bagırıyor özellikle.bayır yukarı cıkarken 3500 devirde 2. vitese geçiyor.punto ile yaşamadıgım şeyler bunlar.direksiyonda muthiş agır geldi.

herneyse araçtan kuşkulandım herzaman gittiğim ustama götürdüm aracı.gezdik dolaştık kullandı sonra arabayı kaldırıp altından baktı kontrol etti şanzumanda sorun var dedi.volan dişlisi debriyaj baskı balata değişecek dedi.sonra aracı çalıştırıp yağ çubuğunu çekti.gözle görülür birşey yoktu.el feneri tutunca aracın yağ çubugunun ordan duman attıgını gördük.motor bitik sekman atılacak dedi.şanzuman motor 5 bin tl civarı masrafı var dedi.benim anlamadıgım almadan önce gösterdiğim serviste makineye bagladılar arabayı ne şanzuman ne motor hiçbiri uyarı hata arıza vb birşey göstermedi.

şimdi ona soruyorum motor bitik diyor buna soruyorum normal diyor kafam allak bullak oldu ve muthiş derecede araçtan sogudum.içimi rahatlatmak için yetkili servise gidecektimki bugune yetiştiremedim.yardımlarınıza ihtiyacım var.muthiş hevesli istekli aldıgım bu opelden 2 günde nefret etmek istemiyorum...

26yaver

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aleyküm selam ben motorcu değilim ama şu ana dek benzinlisi,dizeli 20 kadar araç geçti elimden.Kendi tecrübemle yaıyorum.Çalışan aracın yağ çubuğunu çektiğinizde oradan kendi halinde yanan bir sigaranın dumanına benzer şekilde çok hafif duman gelmesi hafif üfleme yapması gayet normaldir.Şu ana dek bu şekilde bakarak aldığım 5-6 tane dizel aracım oldu.Hepsi de sıkıntısızdı.Hatta bir defasında bir motorcu bu bahsettiğim üfleme ve dumanın sıfır olmasının rahatsızlık verici olduğunu söylemişti.Aracınızın yeni olduğunu yazmışsınız bir süre bindiğinizde sıkıntı varsa zaten hissetmeye başlarsınız.Bence herkesin söylediğine çok fazla kulak asmayın herkes bilerek yada bilmeden bir şeyler söylüyor.

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
pire yorgan ilişkisi;fazla takma binmeye devam...belli belirsiz bir üfleme olması normal,aslında usta ulltrasonic lamba ve büyüteçle baksaymış karter çubuğuna...ozaman neler görecekti...

kerimaras

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yorumlarınız için teşekkr ederim arkadaşlar.peki motorun kompresyonunu ölçtür diyenlere var gerek varmı sizce?

nightknight

Kayıtlı Kullanıcı
28-Giresun
Siteyi ziyaret et
İçinizin rahat etmesi açısından kompresyon testi yaptırabilirsiniz basit bir işlem.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
normalde görünmeyen aşık tutulduğunda ancak görülebilen bir duman önemli değildir kafanıza takmayın. gündüz vakti o çubuktan 50cm kadar yukarı çıkan bir duman görürseniz sorun var demektir. 50 cm duman çıkartacak kadar üflüyorsa segmanlar kaçırıyor anlamına gelir.
şanzımanda volan ve baskı balata sorunları arıza kaydı oluşturmaz. triptonik vites robotu arıza yaparsa kayıt olur. baskıyı da çık kafanıza takmayın. sarf malzemesi sonuçta.

fatihko

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yağ eksiltmesini ölçün

MT27i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yav hala sıkıntı yapıyosunuz,yağınızı kontrol edin haftadan haftaya devaaaam !!!

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Üfleyen motor değil, göstediğiniz usta epey bir üflemiş. Sekmanı kendisine atsın, öyle deyin ona :)

GTS Elektronik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dizel motorda bilgim yok ama genel olarak yeni tip motorlarda her tarafından vakum hortumları girip çıkıyor.Yani motorun içindeki basınçtan dolayı çalışır haldeyken yağ çubuğunuda ceksen yağ kapağınıda açsan bir miktar buhar atması normal geliyor bana tabi abartı bir durum olmadığı sürece

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 10:53 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 10:46 ----------

Geçen gün emlak ve oto alım satım işleriyle uğraşan bir abim geldi baktı benim arabaya motor çalışırken yağ çubuğunu çekti üfleme yok dedi.Ama eminim ki başka birisi baksa oda üfleme var diyebilirdi.En iyisi sürekli bu motor tiplerine bakan düzgün bir ustaya göstermek