Vectra'yı hep düşük devirde kullanıyorum

gokhan.gungor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba, araç otomatik olduğu için aracı devirli kullanamıyorum. Devir saati hep 1500-2000devir arasında gidiyor. Biraz devirlensin diye gaza basınca da anlık tüketim göstergesi şahlanıyor. Bildiğim kadarıyla manuel viteste aracı bu şekilde devirsiz kullanmak pek iyi değil. Otomatik viteste durum farklı mı?
Bu kullanım stiliyle 100km'de 11-12 litre LPG tüketiyor şehir içinde. Bu değer normal midir sizce?
Saygılar.

AhmetH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende öyle kullanıyorum hiç birşey olmaz...

yeterki motoru zorlama rahat dönsün yani 1500-2000 de..

ki zaten sizin otomatikmiş... istesede zorlanmaz..

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadasım. bak ne güzel otomatik kullanıyorsunda o zaman sen bunu yapan insanlara güvenmyorsun. normal sartlar altında otomatik vitesli bir aracın devri 2500 ü geçmez. asılırsan anlık yakıt tüketimi tabiki artar. bunun yanında "kullanamıyorum" diye bir ifade kullanmısın. bunu da söyleyim gazı köklersen 4000-5000 ine görebilirsin. tabi motor sesi duymak iğstersen. bu arada ben şuan düz vites cdx kullanıyorum 10,5-11 arası değişiyor yakıt tüketimi. senn otomatik oldugundan biraz daha fazla olması normaldir.

buraki

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
derdin anlık yakıt tüketimin şahlanması mı? e etki-tepki meselesi. fazla güç fazla tüketim demektir. bence ara sıra 3.000 devirin geçilmesinde fayda var.

rimednac

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir arkadaşım arabada vites geçişlerini 3000 devirden sonra yapmamın daha sağlıklı olacağını soylemisti tabi sehir icinde bu pek mumkun olmuyor. Sizce bu bilgi dogru mu?

ermaneray

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
bence yokuş yukarı yada arabanın zorlanacagı yerde düşük devirle vites değiştirmek zararlı olur haa düz yolda düşükte değiştir aracın boşa kasmas kendısını zaten hissedersin zorlandıgını

bj6766

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
düşük devirleri kullanmalı ama aracı hararetini düşürmek için kullanmalı aracı 3000 devir ideal aslında ama bazen aracı zorlamalı diye düşünüyorum önemli olan 1 de 6000 devri yakalayıp onla 2-3 dk gitmemeli bir üst vitese geçmeli böylece araç kurumlarını atabilir

Salih-18

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arabayı yari geldiğinde zorla tabi..Otomatik bile olsa araba hep 2000 dewirle gitse ne olur yazık walla sen yakıtı falan takma abi bas gitsin arbaya feda olsun:D

foodforthegods

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
illa ki yüksek devir isteniyorsa spor konumuna geçilebilir. ama yakıt tüketimi çok artcaktır. spor konumuna da her zaman gerek yok. gaz pedalına belli bir kademeden çok basılır (döşemeye yapıştırmak değil ama) ve bu şekilde tutulur ya da kuvvet arttırılırsa vites geçişleri daha yüksek devirleye kadar ertelenir. yani otomatik vites olsa bile yüksek devir yapılabilir.
şanzıman gaz pedalına nasıl ve ne kadar bastığınızı izler. biraz hızlanıp hafifçe gazı keser, sabit konuma getirirseniz sürekli vites büyütme trendine girecek ve en yüksek vitese geçecektir.
en iyisi boş bi yolda biraz deneme yapın.