Vectra'mın derdi devasız mı?

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
olasılıkları sıralayım,
kat veya lambda sensorunda problem yoksa egr sorun çıkarabilir...bu bir, ikinci olarak bujilerin dibine doğru lastik O-RİNG tak sonra bobini monta et bu şekilde bujilerden ateşleme şasesini engellemiş olursun bu şekilde bir sür dene.... en son olarakda soğuk ike tekleme sıcak motorda çekiş düzelmesi sübaplardan olma ihtimali var yani sübaplar kurum bağladığından artı yapışkan özelliğinden(kurum ve subap yataklarındaki balçıktan dolayı tam açılmıyor ve motor boğuluyor olabilir bu son bakman gereken olacaktır...varsa kamera buji girişinden subaplara baksınlar olmadı komprosör ölçtür...
açıklama;
resimdeki buji seramik bittiği altı köşe anahtarlığın başladığı dibe O-ring tak dibine kadar itekle

Son düzenleme:

s3f!k

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sabah 20. dk civarında (sabah trafiğinde 10 km yi bu kadar sürede alıyorum) arabam aniden düzeliyor ve gün boyunca problemsiz çalışıyor

bu bahsettiğiniz tekleme ve normale dönme zamanında hararet göstergesinin durumu ne?
teklerken motor soğuk, normale döndüğünde hararet çubuğu 80 90 derecelere çıkıyorsa motor suyu sıcaklık sensörü bu şekilde problem oluşturabilir.

gokalp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lpg varsa lpg enjektörlerinden yoksa benzin enjektörlerinden de yapabilir patırdamayı. illaki bobinden yapacak diye bişey yok bobin olması için gaza basınca alt devirde patırdama üst devirde düzelme olması lazım.

özopelci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tamam anladım.Ancak 7000 km hiç problem yoktu.Bahsettiğiniz durumlar bobinin değişmesiyle değişmeyip arızanın sürmesini sağlamazmıydı? Dikkate alacağım.Teşekkürler.

özopelci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Alıntı yapıp cevap vermeyi başaramıyorum.Kusura bakmayın.
Motor hararetinde hiç problem yok.Ayrıca son gün, motor sıcakkende teklemeye başladı.Yorum için teşekkür.

özopelci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu bahsettiğiniz tekleme ve normale dönme zamanında hararet göstergesinin durumu ne?
teklerken motor soğuk, normale döndüğünde hararet çubuğu 80 90 derecelere çıkıyorsa motor suyu sıcaklık sensörü bu şekilde problem oluşturabilir.

lpg varsa lpg enjektörlerinden yoksa benzin enjektörlerinden de yapabilir patırdamayı. illaki bobinden yapacak diye bişey yok bobin olması için gaza basınca alt devirde patırdama üst devirde düzelme olması lazım.
Araçta LPG yok. Tşk.

omercml

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Motor tesisatı üzerindeki kablo yorgunluğu,oksitlenmeler anlıyıcağınızdilde direnç oluşumları bu tür elektronik arızalara neden olur.çözümü detaylı inceleme ve kontrollerle ve ateşleme sistemi kablolarının ilgili şemadan bulunup kablo dirençlerinin ölçülmesi sonucu ortaya çıkacaktır.sadece opel tecrübeli ve eğitimli kadroya sahip servisleri tercih etmelisin...

özopelci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Motor tesisatı üzerindeki kablo yorgunluğu,oksitlenmeler anlıyıcağınızdilde direnç oluşumları bu tür elektronik arızalara neden olur.çözümü detaylı inceleme ve kontrollerle ve ateşleme sistemi kablolarının ilgili şemadan bulunup kablo dirençlerinin ölçülmesi sonucu ortaya çıkacaktır.sadece opel tecrübeli ve eğitimli kadroya sahip servisleri tercih etmelisin...
Araç zaten yağ değişimi, egzost,lastik dışında hep yetkili opel servisinde bakım görüyor. Yaklaşık bir yıldırda bu problem için opel servisi uğraşıyor.Son defasında bütün kablolarıda gözden geçirdiler.Yorum için teşekkür.

Poem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçen yıl 35 tl verip carbon clean yaptırdım aracın herhali değişti. Baktımki arkadaşlardan carbon clean yaptır diyenlerde var ve aracın 257 bin km de bir araç. Bu işi sende yaptır özopelci kardeşim. Zararı olmaz faydası muhakkak olur. Ancak üstüste üç-dört kere sakın yaptırma arızaya yol açar onu da söyleyim çünkü ben bu işlemi yaptırdığımda işlem sonunda ustaya bir daha yapalım iyice atsın kurumu dediğimde iyi hatırlıyorum bana ''motoru yeriz abi'' demişti. Sen bunu bir dene bence. Bunun yanında motor soğukken kaputu açtığında dikişmakinesi gibi bir ses çit çit çit diye bir ses diyelim biz ona çok benzer; var ise üst kapağı söktürüp yağ iticilere de bir baktırmalısın. Ben de iki tanesi arızalıydı ve araç ondan sonra daha da düzeldi. Ama önce carbonu bir dene.

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Geçen yıl 35 tl verip carbon clean yaptırdım aracın herhali değişti. Baktımki arkadaşlardan carbon clean yaptır diyenlerde var ve aracın 257 bin km de bir araç. Bu işi sende yaptır özopelci kardeşim. Zararı olmaz faydası muhakkak olur. Ancak üstüste üç-dört kere sakın yaptırma arızaya yol açar onu da söyleyim çünkü ben bu işlemi yaptırdığımda işlem sonunda ustaya bir daha yapalım iyice atsın kurumu dediğimde iyi hatırlıyorum bana ''motoru yeriz abi'' demişti. Sen bunu bir dene bence. Bunun yanında motor soğukken kaputu açtığında dikişmakinesi gibi bir ses çit çit çit diye bir ses diyelim biz ona çok benzer; var ise üst kapağı söktürüp yağ iticilere de bir baktırmalısın. Ben de iki tanesi arızalıydı ve araç ondan sonra daha da düzeldi. Ama önce carbonu bir dene.

3-4 kere yi zaten arda arda degil 1000 er km ara ile yapicak ama 257 bin km artik bunun icin cok gec. Bundan sonra yararli kurumlarda atilacagindan carbon clean yaradan cok zarar getirebilir...

Fakat araci 100 bin den az dusuk olsaydi. 1000 er km ara ile yapilan karbon clean hayatini kurtarirdi. tek yol ust kapak acmak bence tabii. usta arkadaslar yorum yapsa daha iyi olucak...