1.4T Lpg ile gelen sorunlar

İsmail3434

Kayıtlı Kullanıcı
21-Diyarbakır
Siteyi ziyaret et
Merhaba
3 ay önce 118 bin km de 1.4T daha önce lpg uygulanmamış araç aldım. Aldığım ilden yaklaşık 700 km civarı sıkıntısız bir şekilde geldim.Daha sonra lovato obd2 lpg kiti taktırdım. Bu andan itibaren sorunlar başladı.Sabahları önce rölantide titreme ve esp ışığı yakması. 1-1500 km sonrası arıza ışığı yandı. Lpg takılan yere gittim p0300 hatası çıkınca bujileri NGK 1498 kodlu LPG BUJİSİ ile değiştirdim.Lpg servisi yine arıza ışığı yanarsa bu sefer de bobini değiştirmemi söyledi.Arızayı silip devam ettim fakat belli km sonrası yine aynı sorunlar devam etti ve arıza ışığı yandı.Böyle sürekli parça değişimi bayağı masraflı olacaktı ve bu sebeple AFR ayarı için istanbula geldim fakat rölantide titreme ve ltft-stft değerlerinin çok yüksek olduğu için yapılacak ayarın sağlıklı olmayacağını belirtildi. Ltft-Stft değerinin yüksek olmasının ya kanister valfi ya da hava akışmetreden kaynaklanacağı ve bu sebeple Ümraniye sanayide özel bir Opel servise yönlendirildi.Çalışır halde araca karşıdan bakıldığında kanister valfinin sol taraftaki hortumunu çıkarttı ve vakum yaptığı için valfin arızalı olduğu ve değişimi gerekli dendi. Valf değişti ve sağındaki hortum onarıldı(onarılan hortumda diyafram gibi birşey olduğu söylendi). Değişim yapıldı kanisterdeki vakumlama geçmişti.Laptop ile gerekli değerlere bakıldı ve normaldi. Daha sonra Candan müh. gidip rölantide titreme olduğu için Lpg enjektörlerden arızalı gibi çalışan değiştirildi,nozullar 2.4 müş 2.2 lik takıldı.Ayrıca IFR7X7G kodlu NGK buji takıldı.Rölanti titremesi geçti. AFR için tekrar gittim fakat yine ltft-stft yüksek çıktı.Aynı servise tekrar geldim bu sefer de maf 1.1 de kalıyordu. Özetle benzin değerleri kötü olduğu için AFR yaptıramadım.OBD cihazı bağladım p0171 ve p0300 arızası aldım en son,şu an arıza ışığı yanıyor.STFT şu an benzin rölantide -5 / +5 arasında. LTFT ise sabit +20 ve civarı. Bobin delphi aldım onu da değiştirip yine bu değerlere bakacağım.Aracımı seviyorum sorun ne olabilir?

yoldangeçenbiri

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
lpg yi kapatıp benzinle bir süre kullandınız mı birkaç gün? benzinde binince arıza ışığı sönmüyor mu kendiliğinden?
motora fazla hava girişi var sanki. emme hattını kontrol ettirin. hava filtresi kutusundan başlayıp, filtre, boğaz kelebeği, emme manifoltu vs. o hattaki küçük bir çatlak bile sebep olabilir bu soruna.

• Beğen
Tepkiler: İsmail3434

İsmail3434

Kayıtlı Kullanıcı
21-Diyarbakır
Siteyi ziyaret et
Evet kullandım fakat düzelmedi.Hava akışmetre yenisi ile deneme yapıldı fakat maf değeri yine 1.1 e kaldı.İstanbul da bunu çözebilecek bir yer tavsiyeniz var mı kontrol ettirmek için?

İsmail3434

Kayıtlı Kullanıcı
21-Diyarbakır
Siteyi ziyaret et
Bizim araçlarda benzin filtresi ne tarafta bilen var mı?
Ayrıca katalitik konvertör temizliği önerir misiniz?

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Benzin filitresi deponun icinde, katalitik konvertor ya erimistir dagilmistir yada saglamdir onu kontrol ettirin yeterli

İsmail3434

Kayıtlı Kullanıcı
21-Diyarbakır
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederim.