vectra c kapılardaki tavan lambası switchleri

candc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhabalar herkeze
benim bir sıkıntım var vectra c kasa aracım var ve kapılar için ledli kapı eşiği aldım brnim elektrik elektronik bilgim olduğu için kendim takmak istedim
basamak plastiklerini söktüm switch kablosuna ulaşmak için.
ancak şöyle birşey var switch kablolarını bulamıyorum :)
arka kapıdan gelen bir demet kablo bu söktüğüm basamak yanındaki kanala gidiyor. ölçü aleti ile ölçtüm ayrıca 12 voltluk bir lamba ile de kabloları denedim tek tek ama bulamıyorum.
gri bi kablo var üzerinden 12 volt geçiyor onu kestim . onu kestikten sonra arka kapıyı açınca tavan lambası yanmadı sanırım o kestiğim kablo switche giden 12 voltluk kablo ama switch den dönen kabloyu bulamıyorum. acaba switchden çıkan kablo o kanala gitmeden tavana mı gidiyor.

bu konuda daha önce işlem yapmış arkadaşlardan yardım bekliyorum
kapı switchinden gelen kabloyu bulmam lazım.

ayrıca mikro switch aldım kendim hallederim diye ama onuda monte edecek bir yer bulamadım ve onu taksam bile kapı fitilini delmem gerekiyor kabloları içeri almak için ve switchlerin su alma sıkıntısıda olacak o yüzden vazgeçtim ondan.

Kontrol Ünitesi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cihan abi selamlar... Arka aydınlatmalara değil de arka küllüğün bulunduğu konsolun içinde de 12V u bulabilirsin belki...Ben koltuk ısıtma yapmıştım arkaya... Orada + 12V bulunuyor...

candc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cihan abi selamlar... Arka aydınlatmalara değil de arka küllüğün bulunduğu konsolun içinde de 12V u bulabilirsin belki...Ben koltuk ısıtma yapmıştım arkaya... Orada + 12V bulunuyor...

merhaba
valla 12 voltu bulmada sıkıntı yok ben her kapının içindeki switchi anahtar olarak kullanmak istiyorum yani hangi kapıyı açarsam o kapının ledi yansın istiyorum diğer türlü tavan aydınlatmasından da alınır ama o zaman bir kapıyı açınca bütün kapıların ledleri yanacak

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
negatif tetikleme olabilir astra h da öyle... kablo ararken birde öyle deneyin

candc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
negatif tetikleme olabilir astra h da öyle... kablo ararken birde öyle deneyin
onuda denedim ama yine bulamadım bir lambanın ucuna 12 volt verdim diğer ucunada o kablolar denedim tek tek ama olmadı sadece bir kablo bulabildim onda da 12 volt vardı onu kesince switch iptal oluyordu yani switche giden kablo olmas lazım ama dönüş kablosunu bulamadım
bu arada uzun bir süre uğraştığım için aküyü bile bitirdim :)

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bence tek tek yanmasına uğraşmak yerine hepsi aynı anda yanacak şekilde basitçe montajlayın derim...bunun için bulduğunuz kabloyu kullanın... diğer türlü tek tek bulmak zor olucak anlaşılan...bide aman diyim bilmediğiniz kabloya elektrik vermeyin opel bu elektroniği karışıktır heleki vectra c aman diyim...

selefkos3334

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tis2000 programindan baktim. Kapi lamba sivicleri gri ve kahverengi. Kahverengi donus ve arti tetikle calisiyor oradan module gidiyor.
Kolay yolu kapi kilit motirundan cikan kahverengi kabloya baglayip her kapi acildiginda hepsi yanarak.
Zor yolu: kahverengi kabloyu kesip diyot koyup diger kapilardan gelen 12 voltu keser ve actiginiz kapidan gelen sinyalle ledi yakabilirsiniz. Ama ariza lambasi yakma ihtimali yuksek.
Eski usul olsa sizin dediginiz gibi olabilrdi ama modulle kontrol ediliyor. (Ledin artisini kahverengiye baglayin)

corsa b gls +

selefkos3334

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şema bu şekilde olursa hangi kapı açılırsa o kapının ledi yanar. ama kolay yolu seçerseniz daha iyi olur. kesme filan yapmasınız.
vectra.jpg

candc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şema bu şekilde olursa hangi kapı açılırsa o kapının ledi yanar. ama kolay yolu seçerseniz daha iyi olur. kesme filan yapmasınız.
Ekli dosyayı görüntüle 18613

eyvallah hocam çok teşekkürler cevap için
benim amacım ışıklı kapı eşiği ve onlara paralel ayak aydınlatması idi.
yani hangi kapıyı acarsam onunkiler yansın istiyordum ama yapamazsam mecbur hepsini birden yakacağım.

ama ben kahverengi dahil tüm kabloları denedim bi sonuç alamadım.
bir led ampül aldım bir ucuna şase verdim diğer ucunu tüm kablolara değdirdim kapıyı açtım kapattım tavan lambasının yanıp sönmesini bekledim ama nafile
bazılarında yandı ama o kabloların kapı açılıp kapanmasıyla bi alakası yoktu sürekli gerilim vardı üzerinde

ve tek tek hangi kapı açılırsa onun ledi yanarsa diyot koymaya gerek yok sanırım değil mi.

edit : yoksa switchden çıkan kahverengi kablolar modülde birleşiyormu o yüzdenmi diyot gerekiyor hocam

candc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben bugun tekrar baktım ama yine sonuç alamadım çok sinir oldum bu tesisata :)
Genelde bütün kablolar aynı ebatta ama o ebat kablolar arasında düz kahverengi yok kahve siyah var bi tane onu demedim olmadı
Onun yanında biraz daha kalın bir çift kablo var o hoparlör kablosu
Ondan da kalın bir kırmızı ve bir kahve var bunlar çok kalın olduğu için bunlar değildir diye hiç ellemedim ama ufak bi soyuk atıp ölçüm yaptım kırmızı olan 12 volt kahve de Şase sanırım