vectra b otomatik şanzuman yağına su karışıyor.

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Nisan-Mayıs aylarında yedek su deposunda köpüklenme gördüm.Motor yağına baktım sorun yoktu.Yağ buharından olabileceğini düşündüm ve depoyu ve radyatör suyunu boşalttım elimden geldiğince temizledim.Haziran başında memlekete giderken (ist-Giresun) Bolu dağını tırmanırken şanzuman sapıtmaya başladı.Gerekli gereksiz vites artırıp düşürdü ve bir süre sonra kendi kendine vites boşa çıkmaya başladı.Yani vites d de iken araç hareket etmiyordu.Stop edip tekrar çalıştırınca bazen 5-10 km sorunsuz gidiyor bazen yine boşa dönüyordu.işin kötü tarafı güzargah üzerinde otomatik
şanzuman arızasını gösterebileceğim sanayi bulamadım.Çoluk çocuk saatler süren bir yolculukla zar zor Samsun a kadar geldim.Oradan sanayide bir şanzumancıya aracı bırakıp araç kiralayıp yola devam ettim.Daha sonra şanzuman orada yapıldı.Usta bana şanzumana su girmişi sanki dedi.Bende yola çıkmadan motoru yıkattığımı söyleyince ''haa o zaman oradan girmiştir'' dedi.Radyatör ya da başka sorun olacağından bahsetmedi.Aracı sorunsuz teslim aldım.Aracı memlektte babama bırakıp bayramda tekrar memlekete gittim ve aracın yedek su deposunun köpüklendiğini gördüm.Motor yağına baktım herhangi bir sorun yok.Şanzuman yağına bakmak aklıma gelmedi ama şanzumanda en ufak sorun yoktu.Neyse o şekilde sorunsuz istanbul a geldim.Fakat 2 gündür 1. vites uğultu yapmaya başladı.Diğer viteslerde sorun yok.Topu topu 10 km anca kullanmışımdır bu şekilde.Bugün aklıma geldi şanzuman yağına bakayım dedim.Birde ne göreyim şanzuman yağı karamela gibi olmuş.Ve bütün taşlar yerine oturdu.Yani şanzuman yağına bir şekilde su karıştı ve ben memlekete giderken bu yüzden şanzumanı kucağıma aldım.Şanzumana su radyatörden mi karışmıştır yoksa soğutucu ayrı bir parça mı?Şanzumanın tekrar açılacağını duymak istemiyorum.Yağını değiştirip kullanacağımı ümit ediyorum.Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilir mi Teşekkürler.

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Avcılar civarında şanzuman yağını makine ile değiştiren yer var mı?Bir de radyatörü değiştirmek mi gerekiyor.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Araç kaç model bilmiyorum. Ama aracın radyatörün sol kısmından bakar isen şanzumandan oraya bir hortum girer o hortum şanzuman yağını radyatör içine veriyor eğer o kısımda radyatör içinde bir delinme var ise o zaman şanzumana su girmesi olmuştur.

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
98 model.Şanzumana radyatörden başka bir yerden su girme ihtimali yok bildiğim kadarıyla. Yani radyatörü kesinlikle değiştirmem gerekiyor sanırım.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
98 model.Şanzumana radyatörden başka bir yerden su girme ihtimali yok bildiğim kadarıyla. Yani radyatörü kesinlikle değiştirmem gerekiyor sanırım.

Büyük olasılık ile oradan alır. Çünkü başka yerden girmesi mümkün değil. O kısımdan bakarsan görürsün bir boru girişi var. Diğer ucu da şanzumana bağlı ister isen oradan çıkar bak. Renk vs konusuna.

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bugün bir kaç şanzumancı ile telefonda görüştüm.2 usta Şanzuman yağı olarak dexron 6 yı tavsiye etti.Ben dexron 3 değil mi deyince dexron 3 te olur ama 6 daha iyi olur dediler.Karar veremedeim dexron 3 mü dexron 6 mı?
Radyatör siparişi verdim.Radyatör işini halledeyim sıra yağa gelecek.