vectra b otomatik şanzuman revizyonu

muratezcan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1500-2500 TL çok para deği mi ? çıkması kaça geliyor ? bunuda araştırdınız mı?
Manuel şanzumanlar 600-800 TL arası satılıyor.

Son düzenleme:

chevypolat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
murata katılıyorum. banada çok geldi. pazarlık yap.

migo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yok kime sorduysam 1500 den ağzını açıyor.Bu firma hiç değilse garanti verdi.Çıkmasına 3000 ytl diyen var.Birde benim otomobilimdeki 2.0 lerinde kullandığı şanzuman değilmiş.2.0 lerde kullanılanlardan bir sürü var.Fakat benim aracımda kullandığı ne yazık ki yoktu.Birde sanırım bizim şanzumanlar japon malımı markasımı öyle birşeylerden bahsettiler.Hatırımda değil şu anda.

migo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet bugün sorunun detayları biraz olsada ortaya çıktı.Ben biraz servis kurbanı oldum sanırım.Ben şanzuman yağını 60000 de değiştiriyordum.Fakat hiç filitresini değiştirmemiştim bu güne kadar.Başlangıç noktası buymuş.Birde bir türbünden bahsettiler fakat onu anlayamadım telefonda şimdi onuda araştıracağım.En önemliside zaten doğrulayan yağı değiştireli 1000 km olmuştur.Oysaki yağ dün çubukta gördüğümde çamur gibiydi.

chevypolat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet bugün sorunun detayları biraz olsada ortaya çıktı.Ben biraz servis kurbanı oldum sanırım.Ben şanzuman yağını 60000 de değiştiriyordum.Fakat hiç filitresini değiştirmemiştim bu güne kadar.Başlangıç noktası buymuş.Birde bir türbünden bahsettiler fakat onu anlayamadım telefonda şimdi onuda araştıracağım.En önemliside zaten doğrulayan yağı değiştireli 1000 km olmuştur.Oysaki yağ dün çubukta gördüğümde çamur gibiydi.

geçmiş olsun gökhan umarım ucuz yırtmışsındır. yağın yarısı genelde içerde kalır ancak filtrenin değişmemesi çok mühim bir konu.
türbinimi bozmuş.
türbin debriyaj yerine bağlanan bir parça. görevi debriyajın yaptığı işi yapmak. kendi içinde kanatlar var. motor bir kanadı ceviriyor. o kanat yağı. yağda şanzımana bağlı olan kanadı çeviriyor. o kanatda şanzımana iletiyor dönmeyi. otomatiği otomatik yapan parça odur.hasar ondan ise fiyatları 500-1000 arası değişir. yani ne kadar az bulunuyorsa o kadar pahalıdır.

devamını yazarsan seviniriz. aynı problemdeki arkadaşlara yardımcı olur.

migo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu sabah otomobilimi almak için Maslak yolculuğu yaptım.Allah karşıda çalışanlara sabır versin açıkcası hergün çekilecek çile değil.Neyze kara kuzumun yanına yaklaşık 1 saatte ulaştım.Dün aracın hazır olduğunu testini yaptıklarını söylemişlerdi.Bana da beraber bir teste çıkalım dediler.Demeselerde zaten çıkacağız.Aracın vites değişimlerinde ve sport a alarak testini yaptım.Herşey düzgün gibi derken araçta cat cat diye belirsiz anlarda bir ses gelmeye başladı.Normalde hiç duymadığım bir ses.Servise döndük durumu izah ettim.Onlarda bana kendilerinin de duyduklarını bunun lpg sisteminden olabileceğini gazın azaldığını araçı alabileceğimi söylediler.Fakat ben ısrarla bunun olamayacağını Ne size teslim ederken nede daha önce böyle gaz bittiği zaman otomobilimden bu tarz bir ses duymadığımı bence yapılanları kontrol etmeniz gerektiğini belirttim.Bana gaz doldurup deneyin dediler olursa getirin dediler.Bende aracı almadım,doldurduğumu farzedin dedim ve sesinde geldiğini düşünün diyerek o zaman geldiğimde ne yapacak iseniz onu şimdi yapın diyerek servisten çıktım.Şimdi aklıma takılan bu ses ne olabilir.Birşeyler açaba şasemi aldı araçta.Yada bu ses şanzumanda mı?

migo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
nasıl bir ses daha açıklayıcı yazabilirmisin.

Kusura bakmayın,metalik bir patlama sesi gibi.Patlak egzos sesi biraz yakın olabilir ve ses motor bölümünden geliyor.Ama nasıl anlatayım bozuk yol yada gaza yuklendiğinizde gelen bir ses olarak da düşünmeyin.Normal teste çıktığımda özellikle yüklendim de 4500 5000 civarına kadar çıktım, o zaman ses olmadı.1500 2000 devirde seyir ederken geliyor ve sıklıkla değil .

chevypolat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kusura bakmayın,metalik bir patlama sesi gibi.Patlak egzos sesi biraz yakın olabilir ve ses motor bölümünden geliyor.Ama nasıl anlatayım bozuk yol yada gaza yuklendiğinizde gelen bir ses olarak da düşünmeyin.Normal teste çıktığımda özellikle yüklendim de 4500 5000 civarına kadar çıktım, o zaman ses olmadı.1500 2000 devirde seyir ederken geliyor ve sıklıkla değil .

bop bop şeklinde tok bir ses ise ateşlemede bişi var yada gaz ayarından. benzinde yapıyormu.

yapmıyorsa manifolddaki gazın patlama sesi gibi düşünüyorum. ama sesi duymadan birşeyler söylemek zor. keşke gazı doldurup deneseydin.

Son düzenleme:

ogen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben bu otomatik vitesli araç kullananları bir türlü anlamıyorum neden başınıza bir sorun geldiğinde hep en kötüsünü düşünürsünüz ve hemen şanzımanı çıkmasıyla değiştirmeye kalkarsınız anlamıyorum.

MIGO arkadaşım başına gelenler tahminimce şanzıman yağının aşırı ısınmasından meydana gelmiş. Nereden anladın diyeceksin hemen söyliyim.
1- Aracın ısınmaya başladığı anda sorun başlamış
2- Aracın aşırı ısındığında şanzıman yağında ısınmaya başlar fakat şanzıman yağı radyotörü kullanarak kendini soğutmaya çalışır. Eğer ki kendini soğutmayı başaramaz ise yüksek ısılara ulaşır eğer 120 dereceye ulaşırsa elektronik kontrol ünitesi devreye girerek şanzımanı korumak için motor torkunu düşürmeye başlar.
Bu yüzden yüksek devirde düşük sürat yaparsın.
3- yüksek devirde düşük sürat yapman motor torkunun düştüğünü göstermektedir. Buda şanzıman yağının aşırı ısındığının bir göstergesidir.
4- Şanzıman yağının çamur gibi olduğunu belirtmişsin bunun nedeni gene yağın aşırı ısılara maruz kaldığını gösterir.
5- şanzıman ısısı motor suyu sıcaklığından bağımsızdır. Kendi termal ısı sensörü vardır.
Motor ısısı seni yanıltmasın yağ daha yüksek ısılara çıkmış olabilir.
6- Tamirciye geldiğinde şanzıman yağı soğuduğu için sorun kalmamıştı.

Yapmam gereken şanzımanı değiştirmek değil şanzımanın soğutma tertibatını kontrol etmek olmalıdır. O kadar deneyimi bulunan bu servislerin bunu gözden kaçırması bana çok saçma geliyor. Servislere karşı çok uyanık olmalıyız.