Vectra B Comfort Devrin 1500-2000 arası takılı kalması, gaz kesme ve silkeleme

Saban.OZGUR

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Merhabalar, Opel Vectra 2001 comfort modeli bir araca sahibim.

Arabamda ustaların da maalesef çözemediği bir problemle karşı karşıyayım. Ve belki bu problemle karşılaşıp çözebilen birini bulabilirim umuduyla sizlere aracın sorunundan bahsetmek istiyorum.

Araç gaz kesiyor ve kestiği zaman normal devrin son şeklinde kalmayıp 1500-2000 devir aralığına düşüyor. Bunu yolda giderken de ilk marş aldığı zaman da yapıyor. Aracı stoplatıp tekrar çalıştırdığımda düzeliyor sonra yine kesebiliyor. Bazen 1 hafta - 10 gün kesinti olmuyor bazen 5 km yolda 4-5 kere bahsettiğim şekilde arıza veriyor.

Örnek bir olayla daha detaylı şekilde anlatayım.

-Bugün işe gitmek için aracı çalıştırdım normal rolantisi 1000 civarında olacakken araç 1500 devirde kaldı ve aşırı sarsıntılı çalışmaya başladı. Durur vaziyette dip gaz yaptım devir çok yavaş bir şekilde en fazla 2000 e yaklaşabildi ve dip gazda bekletmeme rağmen 2000 devri geçmedi.
-Aracı stoplatıp tekrar başlattım sorun ortadan kalktı ve yola çıktım. Yolda 3. vites devir 3500 deyken birden gaz kesti. Araç gider vaziyette gaza tepki vermezken devir saati de 1500-2000 aralığına gerilemeye başladı. Bu arada araç yavaşlıyordu. Gider vaziyette vitesi boşa aldım arabayı stoplatıp başlattım sorun ortadan kalktı. Aracı ikinci vitese çekip devam ettim..... Bu böyle devam eder arkadaşlar sorun tam olarak bu şekilde oluyor.

Maalesef bilgisiyara bağlandığında sorunun ne olduğu gözükmüyor. Boğaz kelebeğini temizlettik ilaca yatırdık vs. düzelmedi. Sorunla karşılaşan, çözüm olabileceğini düşündüğü önerisi olanlardan yardım beklemekteyim. Forumda konuları aradım soruna benzer bir iki eski konu var fakat çözüm içermemekte. Gününüz güzel olsun.

Saban.OZGUR

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Merhaba ,
Hocam sorun krank okuyucu da . Krank sensörü de deniliyor . Piyasadan Delphi marka alın bi tane sorun çözülür .
Parçayı parçacıdan kendiniz alıp götürün 2 dakika içerisinde tamirci değiştiriyor kolay değişen bir parça

DD6D7AE5-9FB6-49FB-90B4-A65FD3C206BE53fcb0ba87b3f66b.png

YldrmByzt

Kayıtlı Kullanıcı
46-Kahramanmaraş
Siteyi ziyaret et
Bende ayni sikintiyi yaşıyorum 2001 modellerin gaz kelebegi otomatik olduğu icin bu hataya düşüyor 1500 devire kıtliyor kendini servis ariza isigini yakiyor stop edene kadar o sekilde çalışıyor. Bu arizanin uc sebebi var gaz kelebegi gaz pedali ve beyin servise gittiginde ilk diyecekleri buyuk ihtimalle beyin veya tesisat ben su sekilde bi yol izledim bu arizayla karsilasinca ilk bas beginciye yonlendirildim beyin kontrol edildi bi sikinti cikmadi gaz kelebegini temizlediler orada ustunden hemen 3 ay falan hic yapmadi sonra tekrar yaptiginda servise gidip gaz kelebegini temizlettim su anda masallah hic yakmadı ama gaz kelebeğinin alt tarafı Cok. Kötü durumdaydı. Tavsiyem bi gaz kelegini temizlet baktin yine olmuyor beyinciye gidip kontrol ettir

YldrmByzt

Kayıtlı Kullanıcı
46-Kahramanmaraş
Siteyi ziyaret et
Bende aynı sorunu 3 ay öncesine kadar 6 ay boyunca yaşadım. Arabadan soğudum resmen. Nerede ne zaman başına geleceğini bilmiyorsun. Devamlı bir sitres. Allah düşmanımın başına vermesin. Bu arıza beni 5 yıl yaşlandırdı desem mübalağ yapmış olabilirim. Öncelikle şunu söyleyeyim her arızanın kendine has sebepleri olabilir. Her konuda olduğu gibi araç arızalarında da GENELLEME yapmak doğru değildir. Hele ki işin içinde bolca elektronik varsa! Benim yaşadığım olayda; araç servis lambasını yakıyor ve motor kendini korumaya alıyor, 1500 - 2000 deviri geçmiyor, sarsıntılı bir şekilde pıtıpıtıpıtı diye çalışıyordu. Kontağı kapatıp açtığımda bazen düzeliyor bazen düzelmiyor bir kaç defa kapa aç yapıyordum. Eml327 obd2 cihazıyla ecu ya bağlandığımda p0120 gaz kelebeği ve p1550 gaz pedalı arıza kayıtlarını görüyor siliyordum. Konu ile ilgili Youtube videoları izledim, forumlarda yorumlara baktım. Önce gaz kelebeğini söktüm, balata sipreyi ile temizledim. Sonuç değişmedi. Elektronik Gaz kelebeğinin içini açıp potasyometreyi temizlemeyi düşündüm. Kapalı saçdan yapılmış bir kutu olduğu için açıp temizleyemedim. Sonra gaz pedalıdır diye gaz pedalını söktüm içini açtım elektronik kart sipreyi ile temizledim. Sonuç değişmedi. Ustaya gidiyorum arızayı anlatıyorum, araban normal çalışıyor bir arıza yok diyor. Pekii p0120 p1550 diyorum, olur öyle gaz kelebeği kirlenmiştir, balata sipreyi ile temizleriz bişeyciği kalmaz, olmadı beyinciye gidersin diyor. Dedim ya resmen arabadan soğudum. Neyse kusura bakmayın lafı fazla uzattım. Arıza hakkında forumlarda bilgi ararken uzun yazanlara kızardım (bu dünyada yadırgadığın şey başına gelmeden ölmezmişsin) Artık ne kadar doluysam içimi döktüm resmen. Hakkınızı helel edin vaktinizi çaldım. Ben arızanın kaynağını tesadüfen buldum. Benim arabanın arızası kısa devreymiş. Emme manifodu ve gaz kelebeğinin altından geçen kalın kablo motor bloğuna değiyormuş. (Bazen değiyor bazen değmiyor) Kısa devre oluncada gaz kelebeği yada gaz pedalı potasyometrelerine giden sinyal yada voltaj sapıttığından araç kendini korumaya alıyormuş. Kalın kablonun izalasyonunu yaptım ve motor bloğuna değmiyecek şekilde plastik kelepçe ile sabitledim. Sorun çözüldü. Bu sorunu yaşayan arkadaşlara tavsiyem yüksek masraflara girmeden önce (gaz kelebeğini, gaz pedalını, ecu'yu değiştirmeden önce) tesisatlarını bir kontrol etsinler.

Gkhn74

Kayıtlı Kullanıcı
74-Bartın
Siteyi ziyaret et
Bende aynı sorunu 3 ay öncesine kadar 6 ay boyunca yaşadım. Arabadan soğudum resmen. Nerede ne zaman başına geleceğini bilmiyorsun. Devamlı bir sitres. Allah düşmanımın başına vermesin. Bu arıza beni 5 yıl yaşlandırdı desem mübalağ yapmış olabilirim. Öncelikle şunu söyleyeyim her arızanın kendine has sebepleri olabilir. Her konuda olduğu gibi araç arızalarında da GENELLEME yapmak doğru değildir. Hele ki işin içinde bolca elektronik varsa! Benim yaşadığım olayda; araç servis lambasını yakıyor ve motor kendini korumaya alıyor, 1500 - 2000 deviri geçmiyor, sarsıntılı bir şekilde pıtıpıtıpıtı diye çalışıyordu. Kontağı kapatıp açtığımda bazen düzeliyor bazen düzelmiyor bir kaç defa kapa aç yapıyordum. Eml327 obd2 cihazıyla ecu ya bağlandığımda p0120 gaz kelebeği ve p1550 gaz pedalı arıza kayıtlarını görüyor siliyordum. Konu ile ilgili Youtube videoları izledim, forumlarda yorumlara baktım. Önce gaz kelebeğini söktüm, balata sipreyi ile temizledim. Sonuç değişmedi. Elektronik Gaz kelebeğinin içini açıp potasyometreyi temizlemeyi düşündüm. Kapalı saçdan yapılmış bir kutu olduğu için açıp temizleyemedim. Sonra gaz pedalıdır diye gaz pedalını söktüm içini açtım elektronik kart sipreyi ile temizledim. Sonuç değişmedi. Ustaya gidiyorum arızayı anlatıyorum, araban normal çalışıyor bir arıza yok diyor. Pekii p0120 p1550 diyorum, olur öyle gaz kelebeği kirlenmiştir, balata sipreyi ile temizleriz bişeyciği kalmaz, olmadı beyinciye gidersin diyor. Dedim ya resmen arabadan soğudum. Neyse kusura bakmayın lafı fazla uzattım. Arıza hakkında forumlarda bilgi ararken uzun yazanlara kızardım (bu dünyada yadırgadığın şey başına gelmeden ölmezmişsin) Artık ne kadar doluysam içimi döktüm resmen. Hakkınızı helel edin vaktinizi çaldım. Ben arızanın kaynağını tesadüfen buldum. Benim arabanın arızası kısa devreymiş. Emme manifodu ve gaz kelebeğinin altından geçen kalın kablo motor bloğuna değiyormuş. (Bazen değiyor bazen değmiyor) Kısa devre oluncada gaz kelebeği yada gaz pedalı potasyometrelerine giden sinyal yada voltaj sapıttığından araç kendini korumaya alıyormuş. Kalın kablonun izalasyonunu yaptım ve motor bloğuna değmiyecek şekilde plastik kelepçe ile sabitledim. Sorun çözüldü. Bu sorunu yaşayan arkadaşlara tavsiyem yüksek masraflara girmeden önce (gaz kelebeğini, gaz pedalını, ecu'yu değiştirmeden önce) tesisatlarını bir kontrol etsinler.
Abi aynı sıkıntı benim aracımda da var size nasıl ulaşabilirim ayrıntılı olarak yardımcı olur musunuz?