turbo lu araç kullanımı yardım...

hazanh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracı sabah veya uzunca süre bekledikten sonraki ilk çalışltırmanızda 30 saniye kadar bekleyip yola çıkın. bunun haricinde uzun yolculuklardan sonra yine aracı 30 -40 saniye rolanti de çalıştırın yeterli olacaktır.

hazanh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yag eksiltme surekli olan bir durum fegil. ama atiyorum o ay icinde sik sik sikistirarak kullanilmissa veya surekli uzun yol yapilmissa olabilecek bir durum. motor sagligi icin bu gibi durumlarda yagi olcmek ve ustune eklemek onemli

yağ eksiltme konusundaki eksikliklerinizi ben yazayım :) aracı sıkıştırarak veya yüksek devirde kullanmak yağ eksiltebilir.. sağlıklı bir motor için konuşuyorum ama motor yağlarının parlama dereceleri vardır ve motoru sıkıştırdığınızda yüksek ısıdan dolayı motor yağı özelliğine göre parlayacak ve yanacaktır veya buharlaşacaktır eksilme sebebi budur turbolu veya turbosuz fark etmez...

ilker_yusuf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İlk binişte ve motoru kapatırken 30-40 saniye beklemek normaldir. Uzun yol yapılmış ise bu süre 1 - 1.5 dakika aralığında iyidir. onun dışında sağlam bir araba almışsınız... güle güle kullanın.

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
uzun süreli rampa tırmandıktan sonra eğer hemen görebilirsen 30 sn civarı..

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yanlış bilgiler var burda.
Benim Combo'nun kullanım kitapçığını A'dan Z'ye kadar okudum.
Opel diyorki; Soğuk havalarda aracı çalıştırdığınıza derhal harekete geçin ve motor ısınana kadar düşük/orta devirlerde kullanın. Motorun rölantide çalışması ve gaz verilmesi hem yakıt tüketimini artıracaktır ve motorun aşınmasına sebep olacaktır.
Buna itirazı olan?

myugurge

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yanlış bilgiler var burda.
Benim Combo'nun kullanım kitapçığını A'dan Z'ye kadar okudum.
Opel diyorki; Soğuk havalarda aracı çalıştırdığınıza derhal harekete geçin ve motor ısınana kadar düşük/orta devirlerde kullanın. Motorun rölantide çalışması ve gaz verilmesi hem yakıt tüketimini artıracaktır ve motorun aşınmasına sebep olacaktır.
Buna itirazı olan?

Bizim bahsettiğimiz motordan çok turbo şarj dinamosunun ve turbonun uzun ömürlü olması için sizin bahsettiğiniz motor ile alakalı . Peki söyleyin bakalım kitapçıkta turbo ile ilgili olarak neler geçiyor ?

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eğer turboya bir zararı olsaydı derhal harekete geçin yazmazlardı bence?

Edit: Bugün babam sanayide bir ustaya bu olayı sormuş. Doğrudur hemen harekete geçilmeli ancak durdurduğun zaman 30 saniye kadar çalıştırılmalı demiş.